Talirapsi kasvu reguleerimine

Talirapsi edukaks talvitumiseks on oluline teostada põldudel sügisene kasvu reguleerimine. Kasvu reguleerimise eesmärgiks on hoida taimede kasvukuhik mullapinna lähedal ning sundida taime rohkem panustama juurestiku ja kasvukuhiku arengusse, mitte niivõrd lehemassi ning varre pikkuse kasvatamisse. Kasvuregulaatorite kasutamisel on ka taimiku kevadine taastumine kiirem.


Talirapsi kasvuregulaatorid

Talirapsi põldPüsivate külmade saabumisel võiks talirapsil olla 8-12 pärislehte ning võimalikult maapinna lähedal asetsev juurekael läbimõõduga 8-12 mm. Kompaktne ning madal taimik on tuule ja külmakahjustuste eest paremini kaitstud, sest lumikate on ühtlasem ning parema katvusega. Kasvuregulaatori ajastamisel peaks lähtuma põllu üldpildist, st. mitte järgi ootama üksikuid hiliseid tärkajaid, vaid tegema pritsimisringi siis, kui juba valdav enamus taimikust on sobivas kasvufaasis.

Talirapsi kasvu reguleerimiseks soovitame kasvuregulaatoreid CaryxJuventus 90 või Tilmor. Caryxi soovituslik kulunorm on sügisel 0,7-1,4 l/ha. Pritsimist võib registreeringu kohaselt teostada 3. lehe või lehepaari lahti rullumisest kuni leheroseti moodustumiseni. Juventus 90  on väga tugev kasvuregulaator. Sobib hästi varajaste külvide ning suurema taimiku korral. Juventus 90  kulunorm talvekindluse suurendamiseks on 0,5-0,8 l/ha 4-6 pärislehe faasis. Kulunormide lihtsamaks arvestamiseks võib meeles pidada järgmist: Caryx 0,15 l rapsitaime lehe kohta või Juventus 90  0,1 l lehe kohta.

Tilmor

on tugeva fungitsiidse toimega kasvuregulaator. Sobiv kasutusaeg on 5-6 lehe faasis kulunormiga 0,8-1,0 l/ha. Kõrgemat kulunormi soovitatakse kasutada varajaste külvide korral ning intensiivse kasvuga sortidel, nt hübriidsortidel.

Sügisel peaks rapsi puhul olema tagatud mitmete võtmeelementide kättesaadavus (P, K, B, Mn, Mo). Seetõttu soovitame koos kasvuregulaatoritega paagisegusse lisada juurestiku ning taimede arengut soodustavaid väetiseid.  

 

Vedelväetised parandavad vastupanuvõimet

Trafos vedelväetised (Trafos Mg-B-Mn-Fe ja Trafos Mg-Mn) sisaldavad kõrges kontsentratsioonis vees lahustuvat fosforit ja kaaliumit. Taimes mõlemas suunas hästi liikuv fosfiitfosfor on väikeste molekulidena ning imendub kiiresti läbi lehepinna. Trafos parandab taimede vastupanuvõimet stressile ja ebasoodsatele kasvutingimustele, soodustab mikroelementide paremat omastamist ning tugeva juurekava arengut. Kaalium tõstab taimes suhkrute ja süsivesikute taset, parandades taimede vastupanu heitlikes niiskusoludes ning tagades parema talvekindluse. Trafos sisaldab ka sügisel olulisi mikrolemente, näiteks  mangaan, millel on samuti talvekindluse tagamisel oluline roll.. Trafose soovituslik kulunorm on 2-3 l/ha ning pritsida soovitame alates 4 lehe faasist.

Alates 4. lehest  võib kasutada ka YaraVita Brassitrel Pro 2-3 l/ha, mis sisaldab mitmeid rapsi jaoks olulisi mikroelemente.

Rapsi jaoks on väga oluline element boor, mistõttu tuleb juba sügisel tagada taimede hea varustatus booriga. Sügisene pritsimine booriga (Tradebor või Tradebor Mo 2-3 l/ha) aitab kaasa talvitumisele ning parandab ka taimede vastupanuvõimet haigustele.

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid pritsides vedelväetisega Final K 2-3 l/ha või vees lahustuva väetisega Nutricomplex Platinum 3-18-34 mikroelementidega 3-5 kg/ha.