Talinisu sügisene kasvatustehnoloogia

Külvisepinna ettevalmistamine

Tänavused juba koristatud saagid on keskmisest kõrgemad, mistõttu on põllule jääva kõrre- ja muude taimejäänuste osakaal suurem kui tavaliselt. Järgnevale kultuurile võib selline veel lagunemata orgaaniline mass osutuda takistuseks idanemisel ja konkurendiks toitainete, eriti lämmastiku omastamisel.

Humiinained

Humiinainete (Humistar) mõjul kiireneb mullas olevate põhujääkide ja taimejäänuste mineraliseerumine, mis omakorda mõjub soodsalt mulla füüsikalistele ja agrokeemilistele omadustele ning üldisele mullaviljakusele. Põldu, kus eelkultuurist on jäänud maha palju põhku ja taimejäänuseid, on soovitatav pritsida Humistariga 5 l/ha. Eriti efektiivne on Humistari mõju taimejäänuste mineraliseerumisele, kui sellele põllule antakse samal eesmärgil ka lämmastikku. Humistari saab edukalt pritsida segus vedelate lämmastikväetistega. Humistariga pritsitud põldudel on tuleval kevadel mullas rohkem lahustuvat mineraalset lämmastikku.

Leedus Põllumajanduse ja Metsanduse Uurimiskeskuses läbi viidud uuringus aastatel 2009/2010 ja 2013/2014 täheldati katselappidel, kus kasutati humiinainete ja ammooniumnitraadiga või humiinainetega töödeldud põhkväetist, võrreldes teiste katselappidega kõrgemat orgaanilise aine, huumuse ning mineraalse lämmastiku ja üldlämmastiku sisaldust mullas. Nende katselappide mullas täheldati ka suuremat niiskusesisaldust. Sealne muld oli säilitanud rohkem huumust ja lämmastikku. Kõigel sellel oli positiivne mõju kultuuride saagikusele.

Talinisu põhiväetamine

Mineraalväetistepõhine väetamine

Mineraalväetistepõhisel väetamisel kasutatakse madala lämmastikusisaldusega kompleksväetist külvi eelselt  mullaharimise alla või külvi aegselt paiklikult kombineeritud külvikuga.  Sobivad tooted on NPK 5-10-20+S, NPK 5-10-30+S ja NPK 6-18-34+S või YaraMila 7-12-25+S B Mg. Kasutatava väetise  sisaldus ja kasutuskogus sõltub mulla väetistarbest ja saagi eesmärgist ning on tavaliselt vahemikus 200-500 kg/ha.

Kui eelviljaks oli teravili ja põhk peenestati mulda, siis anda põhu lagundamiseks lisalämmastiku, kokku põhiväetisega soovitatav lämmastiku kogus toimeaines 50-70 kg/ha. Toodetest sobivad ammooniumnitraat (AN34), YaraBela Axan 27+4S või lämmastikfosforväetis NP 33-3  kuni 100-200 kg/ha. Täpsem kogus sõltub eelvilja põhu massist arvestusega  5-7 kg lämmastikku 1 tonni põhu lagundamiseks.

Kombineeritud väetamine

Kombineeritud väetamine nii orgaanilise kui mineraalväetisega annab tavaliselt parima tulemuse ning seda on soovitatav kasutada eelkõige rohumaa eelviljaga põldudel. Seal on piisavalt aega esimese või ka teise niite järgselt laotada tahke või vedel orgaaniline väetis (30-40 t/ha) ning mullaharimisega valmistada kesad ette külviks. Täiendavaks mineraalväetiseks sobivad samasuguse NPK  sisaldusega tooted nagu mineraalväetamise põhiselt, kuid väiksemas koguses: 100-300 kg/ha viimase mullaharimise alla või paiklikult kombineeritud külvikuga.

Talinisu seemne puhtimine

Taliteraviljade puhtimine on tärkavale orasele esmane kaitse nii seemnete pinnal olevate kui ka mulla ja õhuga levivate haigustekitajate vastu. Soovitatav on kasutada nii kontaktse kui süsteemse toimega puhtimisvahendeid. Puhtimissegule on soovitatav lisada aminohappeid idanemise ja juurdumise parandamiseks. Selleks sobib Ruter AA 2 l/t + Humistar 2 l/t. Puhtimissegu valmistamisel tuleb arvesse võtta, et ühele tonnile kuluva lahuse hulk olenevalt puhtimisseadmest on 8‑10 l/t, seega lisatava vee hulk eelpool nimetatud segule on 2-4 l/t.

Talinisu sügisene täiendav väetamine koos taimekaitsetöödega

Umbrohutõrje

Talvekindluse seisukohast on oluline, et taimel areneks sügisel tugev rikkalike narmasjuurtega juurestik ning võrse algmetesse koguneks piisavalt suhkruid ja süsivesikuid. Seda toetab toiteelementide ja bioaktiivsete ainete lisamine taimekaitse paagisegudesse.

Taliteraviljade sügisene umbrohutõrje on oluline eriti varasemate ja talirapsile järgnevate külvide puhul. Umbrohutõrjega koos soovitame segu „2+2+1“, st 2 l/ha Ruter AA, 2 l/ha Humistar + 1 l/ha Final K. Selline paagisegu sisaldab vajalikke makro- ja mikroelemente, vabu aminohappeid ja humiinhappeid, soodustab juurte kasvu, aitab taimedel efektiivsemalt omastada mullas olevaid toiteelemente (ka lämmastikku). Vabad aminohapped ja hästi omastatav vedel kaalium aitavad taimedel toime tulla ebasoodsate kasvutingimustega (näiteks mulla kuivus) kasvu algstaadiumis.

Toiteelemendid

Toiteelementidest mõjutavad taime kasvu algperioodil juurte kasvu ja arengut enim fosfor, kaalium ja mikroelementidest tsink (sisaldub tootes Ruter AA). Viimase mõjul aktiveerub taimerakkudes auksiinide (teatud kasvuhormoonide) süntees, mis mõjutavad juurte kasvamise protsessi.

Talvekindlus

Talvitumise kindlustamiseks on soovitatav kasutada sügisese vegetatsiooni lõpus fungitsiidi. Juhul kui taimik on tugevalt võrsunud või sügisene kasvuperiood venib tavalisest pikemaks, on soovitatav kasutada kõrgemat kulunormi. Fungitsiidile on soovitatav lisada kaalium-vedelväetis Final K normiga 2-3 l/ha. Pritsimise ajastamisel tuleks arvestada, et kõige efektiivsem mõju suhkrute ja süsivesikute sisalduse suurendamisele taimekudedes saavutatakse, kui pritsida taimi Final K-ga u 3 nädalat varem kui ööpäevane keskmine temperatuur langeb alla +5⁰ C. Piisav suhkrute ja süsivesikute tase taimes aitab vähendada temperatuuri kõikumistest tingitud taimekahjustusi. Samal eesmärgil kasutamiseks sobivad hästi ka Baltic Agro tootevalikus olevad veeslahustuvad kompleksväetised Nutricomplex Platinum 3-18-35; Nutricomplex 6-10-32 või Polyfeed 3-9-33 normiga 3-4 kg/ha.

Haigustõrjele soovitame alati lisada väikeses koguses vabade aminohapete kontsentraati Delfan Plus 0,5-1 l/ha, mis aitab ära hoida ebasoodsate kasvutingimuste (abiootilise stressi) negatiivset mõju kasvule. Taim on selle mõjul võimeline energiat säästma kasvuks, mitte kasutama energiat täiendavate aminohapete sünteesiks, et kehvad kasvutingimused kuidagi üle elada.

Vaata veel