Envidor

Kontaktne insektitsiid ja akaritsiid kahjurlestade tõrjeks õunapuudel, pirnipuudel, avamaa maasikatel ja dekoratiivtaimedel (välja arvatud roosid). Samuti pirnipuu-lehekirbu tõrjumiseks pirnipuudel. 

Toime

Envidori mõju on tõhusaim, kui kahjurputukad on varajases kasvufaasis, munadena või vastsetena. Täiskasvanud kahjurputukate vastu võib mõju jääda ebapiisavaks. Envidor on kontaktne akaritsiid, mille mõju seisneb rasvhapete sünteesi pidurdamises kahjurputuka organismi rakkudes. Kahjuri organismis pidurdub kasvuprotsess ning tema sigimisvõime on pärsitud. Kui järglaskonda ei moodustu, kahaneb kahjurite arvukus järk-järgult ning kahjustuste hulk kultuurile väheneb.

Envidori toime kestab 2-3 nädalat. Kõige pikem mõju on punase kedriklesta vastu.

Envidoril on tõhus mõju erinevate lestaliikide vastu: punane kedriklest ja viljapuu-võrgendilest õunapuudel, pirnipuudel ja dekoratiivtaimedel (välja arvatud lestaliigid, mis kahjustavad roositaimi) ning punane kedriklest maasikal. Envidor aitab ära hoida ka pahklesta Aculus schlechtendali kahjustusi õunapuul, samuti sobib hästi pirnipuu-lehekirbu tõrjeks pirnipuudel.

Kasutamisjuhend

Oluline on katta kultuuri lehestik nii pealt kui ka alumiselt küljelt ühtlaselt pritsimislahusega, seetõttu on soovitatav kasutada võimalikult suurt vee kogust. Kahjurputukate munad ja vastsed, mis paiknevad õie- ja lehepungades, kuhu pritsimislahus ligi ei pääse, tõrjele ei allu. Tõrje on tõhusam sooja ilmaga. Vältida pritsimist jaheda ja niiske ilmaga, kuna preparaadi imendumine taimesse on siis pärsitud. Enamik dekoratiivtaimi talub Envidor’i mõju hästi ning pritsimislahus ei jäta lehtedele ebameeldivaid plekke. Siiski on soovitatav lahuse sobivust dekoratiivtaime liigile/sordile eelnevalt kontrollida.

Õunapuid, pirnipuid, maasikaid ja mitmeaastaseid dekoratiivtaimi on lubatud pritsida 1 kord kasvuajal. Üheaastaseid dekoratiivtaimi võib pritsida kasvuajal 2 korda. Ooteaeg saagikoristuseni on maasikatel 7 päeva, õuna- ja pirnipuudel 14 päeva.

Preparaat võib kahjustada mesilaste ja kimalaste paljunemisvõimet. Mitte pritsida taimi mesilaste aktiivse tegevuse ajal. Kultuuri õitsemise ajal ei ole lubatud akaritsiidi Envidor pritsida.

Envidori on keelatud pritsida alal, millel on õitsvaid taimi!

Õunapuud, pirnipuud

Kulunorm sõltub sordist: 0.2 l/ha x puu kõrgus (m). Maksimaalne lubatud kulunorm on 0.6 l/ha ja vee kulu 1000 l/ha peenepiisalise pihusti puhul. Kui vee kulu on väiksem, 500-800 l/ha, tuleb preparaadi kulunormi kohandada vee normile nii, et lahuse kontsentratsioon jääb samaks – kuni 0.6 l/ha 1000 l vee kohta.

Õunapuid ja pirnipuid pritsitakse õiepungade paisumise ajal (BBCH 51-57), kuid enne õite avanemist, kui 10% talvitunud munadest on avanenud ja lestavastsed aktiviseerunud. Teine võimalus on pritsida kohe peale viljapuude õitsemist (BBCH 69-85).  Pirnipuu-lehekirbu tõrjeks pritsitakse kohe peale munade või vastsete avastamist taimedel. Pritsitakse kas õiepungade paisumise ajal, kuid enne õite avanemist või peale õitsemist kuni viljade valmimiseni (BBCH 51-57 või 69-85). 

Maasikad

Maasikate pritsimisel punase kedriklesta vastu on maksimaalne lubatud kulunorm 0.4 l/ha. Pritsitakse enne õitsemist või peale saagi koristust. Envidor toimib hästi ka maasikalesta vastu.

Mitmeaastased dekoratiivtaimed (välja arvatud roosid)

Kulunorm on 0.4 l/ha. Mitmeaastaseid dekoratiivtaimi pritsitakse, kui 10% talvitunud munadest on vastsed väljunud. Vajadusel pritsitakse ka, kui taimedel märgatakse suviseid mune või lestade vastseid.

Üheaastased dekoratiivtaimed

Kulunorm 0.4 l/ha. Pritsitakse kohe, kui taimedel märgatakse lestamune või -vastseid. Pritsimist korratakse 7-10 päeva möödumisel. Maksimaalne lubatud kulunorm vegetatsiooniperioodi kestel on 0.6 l/ha. Kahekordse pritsimise korral tehakse esimene tõrje kulunormiga 0.4 l/ha ja teine pritsimine 0.2 l/ha.

 

Toimeaine spirodiklofeen 240 g/l
Pakend 1L, suspensioonikontsentraat
Tootja Bayer CropScience