Põlduba

Põlduba vajab 1 tonni saagi moodustumiseks lämmastikku 10 kg/ha, fosforit 4 kg/ha, kaaliumi 21 kg/ha ja väävlit 12 kg/ha. Põhiväetamiseks sobib madala lämmastikuga PK väetis kasutusnormiga alates 300 kg/ha. Väetamine on soovitatav teha enne tärkamist. Kasvuaegset lämmastikuga väetamist ei soovita - see soodustab taimede vohavat kasvu, mille tagajärjel formeerub vähem õisi, kaunu, ja kokkuvõttes väheneb saak. Taime liigne lopsakus põhjustab varte murdumist ja kogu taimestiku lamandumist. 

Põldoa külvi järgselt enne tärkamist on soovitatav teha umbrohutõrje, milleks sobib Fenix 2,0 l/ha, Nuflon 2,0 l/ha või Lingo 2,0 l/ha. Kasutada võib ka segusid, näiteks Stomp 1,0 l/ha + Fenix 2,0 l/ha. Kõikide tärkamiseelsete umbrohutõrjevahendite paagisegudele on soovitatav lisada Ruter AA 2 l/ha + Humistar 2 l/ha + Final K 1 l/ha.

Kasvuaegsetest herbitsiididest sobib Stomp 1,0 l/ha + Basagran 1,0-2,0 l/ha kuni 3. pärisleheni. 

Põldoa kasvunõuded

Põldoa kasvuks ideaalne mulla reaktsioon on pH 6-7. Kui pH <  5,5, tekib molübdeeni defitsiit ja juuremügarad ei suuda piisavalt funktsioneerida, mistõttu väheneb N2 kasutus. Mullareaktsiooni pH > 7 korral muutub boor mullast raskesti kätte saadavaks, põhjustades õiealgmete deformeerumist. Mõlema elemendi - nii molübdeeni kui boori - kättesaadavus väheneb kerge lõimisega happelistel muldadel ja põua tingimustes. Molübdeeni ja boori defitsiidi leevendamiseks kasutada Tradebor Mo 2-3 l/ha alates 8 lehest kuni õiealgmete tekkimiseni.

Parandamaks PK kättesaadavust juurekava paremaks arenguks, tuleks lisaväetamiseks 4-6 lehe faasis kasutada kiiresti lahustuvat fosforit sisaldavat vedelväetist Trafos Mg-B-Mn-Fe 3-4 l/ha.

Saagi moodustumiseks on vajalik kaalium. Pritsimine vedelväetisega Final K 2 l/ha õitsemise lõpust kui kaunade moodustumise alguseni suurendab saaki.

Eelnimetatud kasvuaegseid leheväetamisi saab vajadusel edukalt ühendada kas haiguste või kahjurite tõrjega. Põldoa laikpõletiku, rooste ja šokolaadilaiksuse tõrjeks soovitame kasutada kas Signum kuni 1,0 kg/ha (vajadusel jaotatud pritsimine) või Prosaro 1,0 l/ha. Tõrjet tuleks teostada õiepungade moodustumisest kuni õitsemise lõpuni esimeste haigustunnuste avaldumisel. 


Hernes

Hernes vajab 1 tonni saagi moodustumiseks lämmastikku 5 kg/ha, fosforit 7 kg/ha, kaaliumi 21 kg/ha ja väävlit 8 kg/ha Ülemäärane lämmastiku lisamine soodustab taimede vohavat kasvu, mille tagajärjel formeerub vähem õisi ja kaunu. Taime liigne lopsakus põhjustab kogu taimestiku lamandumist. 

Herne külvi järgselt enne tärkamist on soovitatav teha umbrohutõrje, milleks sobib Fenix 2,0 l/ha, Nuflon 2,0 l/ha või Lingo 2,0 l/ha. Kasutada võib segusid, näiteks Stomp 1,0 l/ha + Fenix 2,0 l/ha. Kõikide tärkamiseelsete umbrohutõrjevahendite paagisegudele on soovitatav lisada Ruter AA 2 l/ha + Humistar 2 l/ha + Final K 1 l/ha.

Kasvuaegsetest herbitsiididest sobib Stomp 1,0 l/ha + Basagran 1,0-2,0 l/ha. Kuni 5. pärisleheni võib kasutada MCPA 0,3-0,7 l/ha, kuid see põhjustab vähemal või rohkemal määral hernele kasvupidurduse, köitraagude deformeerumise ning varre kõverdumise.

Herne kasvunõuded

Herne kasvuks sobiv mulla reaktsioon on pH > 6. Juhul kui pH < 5,5, tekib molübdeeni defitsiit ja juuremügarad ei suuda piisavalt funktsioneerida, mistõttu väheneb N2 kasutus. Mullareaktsiooni pH > 7 korral muutub boor mullast raskesti kättesaadavaks, põhjustades õiealgmete deformeerumist. 

Lisaks sellele väheneb nii molübdeeni kui boori kättesaadavus kergetel happelistel muldadel ja põua tingimustes. Boor leostub mullast välja ja molübdeeni saadavus mullast on blokeeritud. Molübdeeni puudusel on häiritud mügarbakterite moodustumine ning seetõttu ka atmosfäärse lämmastiku sidumine. Molübdeeni ja boori defitsiidi leevendamiseks kasutada Tradebor Mo 2-3 l/ha alates 8 lehest kuni õiealgmete tekkimiseni.

Herne arenguks on oluline magneesium (MgO 30-50 kg/ha). Magneesiumi kättesaadavuse parandamiseks on soovitatav herne 3 lehe faasist kuni õitsemise alguseni kasutada Magnitech 3 l/ha või Epso Top 4-5 kg/ha. 
     
Parandamaks PK kättesaadavust juurekava paremaks arenguks, tuleks lisaväetamiseks kasutada Trafos Mg-B-Mn-Fe 3-4 l/ha 4-6 lehe faasis. Eriti soovitatav on see juhul kui pH > 6,5, mis soodustab raua puudusele iseloomulikku kloroosi. 

Saagi moodustumiseks on vajalik kaalium, seega Final K 2 l/ha lisapritsimine õitsemise algusest kuni kaunade moodustumise alguseni suurendab saaki.


Kahjurite tõrje

Kahjurite tõrjeks sobib oal ja hernel kasutada insektitsiide Cyperkill 0,05 l/ha, Decis Mega 0,15 l/ha või Proteus 0,75 l/ha.

NB! Kõikide insektitsiidide kasutamisel tuleb silmas pidada: 

  • Õitsvat hernest ja õitsvat umbrohtu võib pritsida ainult ajal, kui mesilaste lendlus pole aktiivne (kl 22.00 – 05.00). 
  • Hernekärsaka tõrjeks pritsitakse tõusmete faasis, hernemähkuri tõrjeks herne õitsemise ajal ning lehetäide tõrjeks oal ja lupiinil esimeste täikolooniate ilmumisel kuni õitsemise alguseni (BBCH 59). 
  • Õitsvat uba ja lupiini on keelatud pritsida!

Mikroelementide keskmine vajadus hernel ja põldoal

Boor (B) – 80-150 g/ha
Molübdeen (Mo) – 5-15 g/ha
Magneesium (MgO) – 30-50 kg/ha
Vask (Cu) – 40-100 g/ha
Mangaan (Mn) – 200-300 g/ha
Tsink (Zn) – 150-350 g/ha.

 

Generic placeholder image

Oa põldkatsed

Vaata Baltic Agro 2015.a herbitsiidide põldkatse tulemusi oal

Generic placeholder image

Herne põldkatsed

Vaata 2015.a Baltic Agro põldkatse tulemusi herne umbrohutõrjel

Prev Next