Saagikoristus tõhusamaks

Koristuseelne umbrohutõrje ja saagi närvutamine

Saagikoristus sai hoo sisse mitu nädalat hiljem kui tavaliselt ning sellest tingituna on koristuspäeva pikkus mitmeid tunde lühem. Umbrohtunud või ebaühtlaselt valminud saagiga põld teeb tööpäeva veelgi lühemaks, sest hommikul saab kombainimisega alustada hiljem ning õhtul ollakse sunnitud lõpetama varem. Saagi koristamine on raskendatud ja koristamise tootlikkus madalam. Umbrohu seemned ja taime rohelised osad teevad saagi mitme protsendi võrra märjemaks, aeglustub sorteerimine ja vilja vastuvõtmine kuivatis ning lõpuks võib tekkida vajadus sorteerida kuiv saak veel kord üle. Kokkuvõtteks on see kõik väga kulukas ja aeganõudev.


Umbrohtunud põllu koristamine on tülikas ja aeganõudev.

Koristuseelseks umbrohtude närvutamiseks ja saagi ühtlaseks valmimiseks on kaks võimalust – kasutada desikante või glüfosaate. Desikantide toime on kiirem. Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse saajatele on keelatud saagi koristuseelne glüfosaatide kasutamine, küll aga on lubatud desikantide kasutamine.

Desikandid

Reglone Super (150 g/l dikvaat) mõjub efektiivselt kaheidulehelistele umbrohtudele ja kultuuridele (raps, uba, kartul) ning toimib taime roheliste osade kaudu. Ta kuivatab lehestiku ja võimaldab ökonoomsema koristuse, samuti kiirendab saagi kuivamise (mitte valmimise) protsessi - seda eriti tänavu, kus vili on ebaühtlaselt valminud. Reglone Super on kiire imendumisvõimega ja tagab usaldusväärse toime isegi siis, kui vihma tuleb lühikese aja jooksul (kasvõi 15 minutit) pärast pritsimist. Reglone toime on kiirem kuuma päikesepaistelise ilmaga ja põhjalikum külma sombuse ilmaga.

Kultuur Kulunorm, l/ha Ooteaeg, päeva
Raps 2-4 7-10
Põlduba* 4-5 10
Põldhernes ei ole lubatud kasutada
Kartul** 2 10

* - ainult seemnepõllul
** - 2 l/ha 2 nädalat enne saagi koristust. Kui pealsed on suured, siis võib vajadusel kasutada jaotatult 2 korda nädalase vahega 1 l/ha. 

Diqua (200 g/l dikvaat) mõjub kiirelt taime roheliste osade kaudu ning mõne päeva möödudes on enamik taimede rohelistest osadest nii kultuuril kui umbrohtudel närbunud ja kuivanud. Toodet on lubatud kasutada ka lamandunud odra ja kaera koristuseelseks kuivatamiseks juhul, kui vilja kasutatakse loomasöödaks.

Kultuur Kulunorm, l/ha Ooteaeg, päeva
Raps 3 7-10
Põlduba 2-3 4-7
Põldhernes 2-3 7-10
Oder, kaer 2-4 4

Pritsimise ajastus

Desikantide kasutamise õige aeg on oluline, sest nii säilib saagi kvaliteet. Pritsimise tulemusena toimub saagi kuivatamine, mitte valmimine. Sõltuvalt kultuurist on töötlemise optimaalne aeg:

  • Põldhernel, kui ülemised kaunad on armistunud ja alumised juba pärgamentjad. Tera niiskus on alla 45%.
  • Põldoal, kui enamik kauntest on mustad ja seemne sooneke must.
  • Rapsil, kui ülemises kolmandikus on rohkem kui 50% seemnetest veel rohelised, keskmises 90% seemnetest punakaspruunid ja alumises kolmandikus pruunid kuni mustad, s.t. koristusküpsed.
  • Teraviljal, kui vili on koristusküps.

Kuna taimiku biomass on sügisel suur, siis soovituslik vee kogus pritsimisel on 300-500 l/ha.


Glüfosaadid

Roundup Flex on kõrge toimeaine kontsentratsiooniga (480 g/l glüfosaat) üldhävitav herbitsiid orasheina jt kõrreliste ning kaheiduleheliste umbrohtude tõrjeks. Orashein varub just mõni nädal enne teravilja ja rapsi koristust toitaineid risoomidesse, seepärast on just koristuseelne umbrohutõrje kõige efektiivsem, et hävitada orasheina juurtemassi, mis on järgmisel aastal edasise leviku allikaks. Roundup'i koristuseelne kasutus on lubatud ainult umbrohu soovimatu kasvu piiramiseks või takistamiseks. Mitte pritsida seemneviljapõldu!

Koristuseelsel kasutamisel tuleb jälgida, et viljatera ja rapsiseemne niiskusesisaldus oleks alla 30%. Soovituslik vee kogus pritsimisel on 200-500 l/ha. Kulunorm teraviljadel, rapsil, oal ja hernel on 2,25 – 3,0 l/ha ja ooteaeg vähemalt 10 päeva.

Kui Sul tekkis nimetatud toodete kohta küsimusi või ostusoov, võta kindlasti ühendust oma piirkonna müügiesindajaga.

Generic placeholder image

Baltic Agro Machinery

Soodushinnad John Deere 5 seeria ratastraktoritele 5055E ja 5100M

Prev Next