« Tagasi


Kaasaegne silotegu John Deere hekseldite ja Bergmann kogurkäruga

18.07.2019

Eile esitlesime Järvamaal Metstaguse Agro põllul kaasaegseid hekseldeid John Deere 8200 ja 8600i.

Metstaguse Agro põllule Kagaverre koguneti kaasaegseks siloteoks, kus põllul töötasid kõrvuti John Deere 8200 ja John Deere 8600i liikurhekseldid koos nutika HarvestLab süsteemiga. Otse Euroopa tuurilt saabunud 431 hobujõulise mootoriga varustatud John Deere 8200 töötas põllul 3 meetrise rohukoguriga. Tootejuht Marek Peensalu esitles hekseldite kasutusmugavust, lihtsat nugade vahetust, demonstreeris masina  Dura Drum lõiketrumli eeliseid ja rääkis Duraline kuluosadest.

John Deere 8600 on varustatud 625 hobujõulise mootoriga ja 4 meetrise rohukoguriga. Selle masina juures rääkis tootejuht John Deere nutikast automaat- täitmissüsteemist Active Fill Control, mis aitab operaatoril automaatselt treilerit täita. Hekseldile oli paigaldatud HarvestLab niiskusandur, mis mõõdab nii kuivainet kui ka saagi koostist reaalajas ning reguleerib siis automaatselt  hekslipikkust, et saavutada kõrge kvaliteediga silo. Samuti aitab HarvestLab andur täpselt pihustada silokindlustuslisandit, mis aitab kaasa rohu fermentatsiooni kvaliteedile, tagades seeläbi parema toitainete säilimise. Nutikas süsteem on välja töötatud Saksa firma Carl Zeiss poolt. Olulise eelisena tõi tootejuht välja ka hekseldi kütusesäästlikkuse, mis on ainult 0,5 liitrit tonni kohta.

Lisaks oli põllul töötamas Saksa tootja Bergmann Carex 430 keskmise suurusega kogurkäru, mis saab tänu suurele laadimisrootorile hakkama haagise kiire ja efektiivse, ilma kadudeta täitmisega põllul. Tootejuht Janno Broberg tõi välja masina oluliste omadustena: tööriistavaba nugade vahetuse, haagise ISOBUS valmiduse, suurepärase transportimismugavuse tänu rataste valikuvõimalusele ja kiire rohumassi mahalaadimise tänu 4 ketiga varustatud koonuselisele koguri põhjale, mis annab siloveole olulise ajavõidu. Haagisele oli paigutatud 700 liitrine silokindlustuslisandi paak.

Suur huvi oli ka John Deere’i C441R kombipressi vastu, mis ühendab endas pressi ja kiletajat. Masin teeb ühe töökäiguga kaks ülesannet (nii pressib palli kui ka kiletab selle) ning seeläbi hoiab kokku nii kütust, tööjõudu kui tööaega.
Huvilisi jagus ka ratas- ja teleskooplaadurite juurde. Materjalikäitlusseadmete tootejuht Janno Broberg selgitas, et teleskooplaaduril KT447 on väga kõrge kliirens, mis parandab läbivust ning võimaldab traktoriga ka näiteks silo sõtkuda, eriti, kui põhja alla on paigaldatud täiskate (kate on saadaval lisavarustusena). Masinaid iseloomustab veel tõhus juhtimissüsteem, silmapaistev manööverdusvõime, madal raskuskese ja ruumikas 360° väljavaatega mugav kabiin. Krameri laaduritele saab külge haakida väga erinevat lisavarustust alates pallihaaratsitest, kopast, korvtõstuki ja söödamikserini. Kramer laadureid müüb Baltic Agro Machinery alates eelmise aasta oktoobrist ja masinad on turul väga hästi vastu võetud.

Peale silotehnika esitlusi said huvilised masinatega kaasa sõita ning nende tööomadustega lähemalt tutvust teha.

Vaata silopäeva pildigaleriid siit.