« Tagasi


Kellele kuulub Guinnessi rekord?

3.09.2015

Viljelusvõistluse käigus saadi Voore Farmis talirapsi kehtivast maailmarekordist kõrgem saak.

Selle aasta augustis fikseeriti Inglismaal maailmarekordiks talirapsi saak 6,7 t/ha. Loe sellest inglise keeles siit

Viljelusvõistluse käigus saadi aga Voore Farmis sellest kõrgem saak - 6,86 t/ha. Kui võistluse korraldajad oleks rekordtulemust oodanud ja vastavat reglementi teadnud, siis oleks see tulemus täna uus maailmarekord.

Viljelusvõistlusel on saagikuse määramise metoodika sellline, et põld kombainitakse paari ringiga lahti ning siis sõltuvalt põllu suurusest sõidetakse kombainiga tüüpilisest kohast läbi põllu. Üks, kaks või enam korda, et määrata kohtuniku juuresolekul mõõdetavalt pinnalt täpne kaalutud saagi kogus.

Taoliselt saadakse kõige kiiremini määrata väga suurt põldu iseloomustav saagikus. Samas ei tohi põld olla väiksem kui 5 ha. Voores võeti saagi määramiseks üks kombanikäik 251x10 m ehk 0,25 ha. Kuna põld oli suur ja väga ühtlane, siis oli see tulemuse kinnitamiseks piisav. Guinnessi rekordi fikseerimiseks tuleb aga kaaluda vähemalt 8 ha suurune ala.

Kõigele vaatamata võime seda saagikust 6,86 t/ha mitteametlikuks talirapsi maailmarekordiks nimetada. Õnnitleme Margus Leppa selle suurepärase tulemuse eest ning tema 39-hektarilisel põllu kogusaagikuse 6,56 t/ha eest!

Loe kogu artiklit Maalehes