Sügisene täiendväetamine Mn ja K

Aeg: 2018/19
Asukoht: Kuusiku Katsekeskus

Katsepõllul on kaaliumi ja mangaani sisaldus mullas madal. Lisaks on pH väga kõrge (7,8), mis omakorda pärsib kaaliumi ja mangaani omastamist mullast.

Mangaanil on tähtis roll teraviljade talvekindluse parandamises ning stressi ennetamises. Lisaks soodustab mangaan võrsumist ning teraviljade saagipotentsiaali moodustavad just sügisel arenenud võrsed. Kui mangaani puudus mullas on suur, siis on vajalik ka kevadine pritsimine ning defitsiidi sümptomite uuesti ilmnemisel tuleks pritsimist korrata, sest mangaan on taimes halvasti liikuv ning puudus ilmneb aja möödudes uuesti. Kõige efektiivsemalt saab ennetada ja ravida mangaanipuudust lehekaudse väetamisega.

Kaalium aitab tõsta taimekudedes suhkrute sisaldust. Seeläbi on taim vastupidavam temperatuuride kõikumisele. Lisaks aitab kaalium tugevdada taimerakkude seinu.

Tulemused

Variant Saagikus (12,5%), t/ha Enamsaak, t/ha Puhastulu, eur/ha
Kontroll 9,1    
Tradecorp Mn 1 kg/ha 10,3 1,2 165
Final K 1,0 l/ha 10,4 1,3 184

Tulukuse arvutamisel kasutati söödanisu hinda 146 EUR/t.

Varasemad katsetulemused

Mangaan on ka varasemalt näidanud positiivset efekti teraviljade saagikusele.

Analoogne katse korraldati 2017. aastal Kuusiku Katsekeskuses, kus sügisene mangaankelaadi kasutamine taliodral tõi võrreldes kontrollvariandiga 1,6 t/ha enamsaaki. Mangaankelaadi kasutamine 2018. aasta sügisel Kuusiku Katsekeskuses tõi 1,2 t/ha enamsaaki ning 165 eur/ha puhastulu.