AIV 2000 NC - kindel sileerumine iga ilmaga

AIV

AIV 2000 Na on olnud aastaid Eesti põllumeeste poolt eelistatuim keemiline silokindlustuslisand. Alates sellest aastast on uuendatud toode kasutaja- ja masinasõbralikum.

AUTORIST Artikli on kirjutanud Baltic Agro silotarvikute ja maisiseemnete tootejuht Kusti Aavik.

AIV 2000 NC - kindel sileerumine iga ilmaga

Kasutajasõbralikum

Rohumassi pH kiire langetamine hapete lisamise abil on olnud Nobeli preemia laureaat. Uues tootes on naatriumformiaat ja naatriumbensoaat soolade vormis, tänu millele on vähem lendumist ja lõhna ning ei ole nahka söövitavat toimet. Seega on nüüdsest selle kasutamine tunduvalt mugavam.

Mitmekülgsed toimeained igaks olukorraks, iga ilmaga

Sipelghape, naatriumformiaat, propioonhape ja naatriumbensoaat vastutavad AIV 2000 NC efektiivsuse eest. Tootes sisalduv sipelghape toob kiiresti alla sileeritava massi pH. Naatriumformiaat piirab pärmseente ja bakterite elutegevust, propioonhape aitab ära hoida hallituste teket ning naatriumbensooat sünergias teiste koostisosadega aitab samuti piirata bakterite ja seente hulka silos. 

Olgu tegemist rohusilo, maisisilo või muljutud teravilja sileerimisega, AIV 2000 NC on valik, mis tagab kindla edu iga kuivaine sisaldusega.

Loomale ohutu pruun värvus

Juba mitu aastakümmet on AIV olnud eristatavat pruuni värvi - nii väldime olukorda, kus AIV segatakse kogemata teiste vedelikega kokku. Värvaineks kasutatakse loodusliku karamelli, mis saadakse suhkrute keetmise teel. See on ohutu nii loodusele kui ka loomale.

Katsetulemused kinnitavad jätkuvat efektiivsust

Uus AIV 2000 NC osales aastatel 2021-2022 Soome teadusuuringute keskuse Luke sileerimiskatsetes. Muljutud teravilja sileermisel oli käärimine piiratud ning valgu lagunemine ja sileerimiskaod vähenesid võrreldes bioloogilise lisandi kasutusega 22% (Franco et al. 2023).

AIV 2000 NC kasutamine muljutud teraviljal

Liblikõieliste sileerimisel oli AIV 2000 NC kasutamisel rohkem suhkruid. Samuti oli kiirem pH langus, mistõttu vähenes väärtusliku proteiini lagunemine loomale vähem omastatavateks lämmastikühenditeks (näiteks ammoniaagiks). Optimaalsem oli äädikhappe sisaldus ja söötmisfaasis paranes aeroobne stabiilsus. (Rinne et al. 2023) Sellised muutused käärimisprofiilis suurendavad kuivaine söömust, piima toodangut ning piima valgu- ja rasvasisaldust.

AIV 2000 NC kasutamine liblikõielistel.

AIV kasutamine aitab vähendada ostusöötade vajadust

Piimalehm saab enamuse oma proteiinist mikroobse proteiini sünteesi kaudu vatsas. Peale niitmist algab rohelises massis proteiini lagunemine läbi taimedes esinevate ensüümidele. Ainuke viis selle protsessi peatamiseks on pH kiire langus ning efektiivne tee selleni jõudmiseks rohumassi happega töötlemine. Tegevused, mis aitavad proteiini sünteesi parandada, vähendavad kallite lisasöötade ostuvajadust. Seetõttu ongi väga tähtis silo fermentatsiooni kvaliteet.

AIV kasutamine aitab vähendada ostusöötade vajadust

Olulised teadmised - väiksem jalajälg

AIV 2000 NC väljatöötamisel mängisid olulist rolli põhjalikud teadmised söötmisalal. Mitme teadusvaldkonna oskusteabe ühendamine võimaldas leida uuenduslikke lahendusi ja luua parim võimalik toode. AIV tootmisel on erilist tähelepanu pööratud keskkonnamõjule ja jätkusuutlikkusele. Soome piimatööstuskontserni Valio poolt läbiviidud uuring näitas, et AIV abil toodetud siloga on võimalik ettevõtte piimatoodangu CO2 emissiooni vähendada. Suurimat jalajälge tekitab silo riknemine, mistõttu ei saa seda sööta.

AIV abil toodetud siloga on võimalik ettevõtte piimatoodangu CO2 emissiooni vähendada.

Hea tulemus eeldab teadlikke valikuid

Silol on söödaratsioonis suur osakaal: mida parem on silo, seda vähem on vaja soetada ostusöötasid. Hea silo tähendab, et see ei ole mitte ainult hästi sileerunud, vaid on stabiilne ka hilisemal söötmisel. Vältides silo riknemist, saab ära hoida asjatuid kulusid ning vähendada oma tootmise süsinikujalajälge.

Mida kiiremini läheb sileeritava massi pH alla, seda kindlam on, et edasine protsess järgneb vastavalt soovidele ja eesmärkidele. Tänu sellele on võimalik kindlustada, et toitained, mis olid söödas sileerimise alguses, on seal ka loomani jõudes. Seeläbi saab parandada kuivaine söömust, mis omakorda kajastub positiivselt piimatoodangus ning piima rasva- ja valgusisalduses. Baltic Agro suurte kogemuste ja teadmistega nõustajad aitavad Sul teha parima valiku, et saavutada maksimaalne tulu.

Baltic Agro soovitab

 

Generic placeholder image

AIV silokindlustuslisand

AIV silokindlustuslisandite kasutamisel on väga palju eeliseid, mida on aastate vältel tõestatud paljude teadusuuringutega ja mida kinnitavad ka loomakasvatajate kogemused.

Generic placeholder image

Stabilizer TMR Plus

Stabilizer TMR Plus on lisand söödasegu kuumenemise vältimiseks. Kuumenemine vähendab sööda toiteväärtust ja halvendab maitseomadusi, vähendades söömust ja toodangut.

Prev Next