Talirapsi sügisene tehnoloogia

Talirapsi sügisesest taimiku arengust sõltub ca 2/3 kogu järgmise aasta saagipotentsiaalist.

Seega on väga oluline, et taimik oleks talvituma minnes järgmises seisus:

  • 12…14 pärislehte,
  • juurekaela läbimõõt 8..12 mm,
  • juurte pikkus kuni 20…25 cm,
  • varre pikenemist näitavat lehejätket roseti keskel pole näha.

Põhi- ja pealtväetamine sügisel

Taliraps vajab 4-tonnise hektarisaagi moodustamiseks sügisel lämmastikku 50-70 kg/ha, lisaks fosforit, kaaliumi, väävlit, boori, magneesiumi ja mangaani.

Kombineeritud väetamisel on sobiv kasutusnorm kuni 30 t/ha läga + 250-300 kg/ha YaraMila 7-12-25+S B Mg või YaraMila 7-20-28+S,B,Mg või NPK 4-12-32+S,Mg, või NPK 5-10-30+S jt. erinevad koostised sõltuvalt mulla toitainete sisaldusest. NPK 5-10-30+S  ja 5-10-20+S  sisaldavad lisaks põhitoitainetele ka kaltsiumi.

Mineraalipõhisel väetamisel arvestada põhiväetise normiks 400-500 kg/ha. Madala lämmastikusisaldusega põhiväetamisel on vajalik pealtväetamine 100-150 kg NS 30+7S, YaraBela Axan 27N+4S, AN34,4 .Seega põhi- ja pealtväetamisega kokku vajalik lämmastiku kogus sügisel on 50-70 kg/ha toimeaines sõltuvalt eelvilja põhu massist ja harimise viisist.

Talirapsi sorte

Minerva

Keskvarajane hübriidsort Rapoolilt. Sort on kasvukoha osas vähenõudlik ning sobib nii kergematele kui raskematele muldadele. Lisaks Rapooli sortidele omasele heale talvekindlusele ja suurele saagikusele on Minervale omane ka kõrge õlisisaldus.

DK Exalte

Monsanto kõrgekasvuline hübriid. Kiire areng nii sügisel kui kevadel nõuab tähelepanu kasvuregulaatori kasutamisel. Sordile iseloomulik kõtrade purunemiskindlus lubab ebasoodsate ilmastikuolude korral lükata koristusaega edasi, kartmata seejuures saagikadusid või kvaliteedi langust õlis.

Fencer

Uus hübriidsort Bayerilt, mis paistab silma väga kõrge õlisaagi poolest. Haigustele vähe vastuvõtlik, eriti vastupidav fomoosile.

Taimekaitse ja leheväetised sügisel

Talirapsi soodsa kasvu eelduseks on võimalikult sügavalt ja ühtlaselt ette valmistatud muld, mis tagab peene seemne ühtlase ja kiire idanemise. Peajuure arengut takistavad raske lõimis, lagunemata orgaaniline materjal, liigniisked kohad või happesed mullad. Ebaühtlaselt haritud ja palju eelkultuuri põhku ning varrejäänuseid sisaldav mullapind takistab nii tärkamist kui mullaherbitsiidide toimet. Kohe pärast talirapsi külvi on soovitatav kasutada mullaherbitsiide Butisan Avant 2,0-2,5 l/ga või Butisan Star 2,25 l/ha. Juhul kui mullapind on väga kuiv ja oodata on sademeid, võib pritsimist teha hiljem - kuni nädalapäevad peale külvi. Tuleks järgida, et tõrjutavad umbrohud oleksid väikesed, soovitavalt idulehtede faasis.

Koos tärkamiseelse umbrohutõrjega on soovitatav pritsida vabade aminohapete, humiinhapete ja kaalium-vedelväetise segu 2+2+1: Ruter AA 2 l/ha + Humistar 2 l/ha + Final K 1 l/ha. See mõjub hästi taimiku ühtlasele tärkamisele, jõulise juurestiku moodustumisele ning raskesti kättesaadavate toiteelementide (eelkõige fosfori) omastamisele.

Kui talirapsi eelviljaks on olnud teravili, siis tuleb hoolikalt jälgida koristusjärgse varise idanemist. Varisest tärganud teraviljaoras pärsib oluliselt rapsi arengut ja kasvu. Selle vältimiseks kasutada kõrreliste tõrjeks mõeldud herbitsiide, nagu Agil 100 EC, Leopard või Targa Super, kulunormiga alates 0,75 l/ha.

Soojade ja niiskete augustiilmade korral võivad tärkavat talirapsi oluliselt kahjustada nälkjad ja teod. Juhul kui põllul on näha tühikuid või räsitud, haukamisjälgedega taimi, tuleks jälgida, kas mullaosakeste alla on peitunud nälkjaid. Tõrjeks kasutatakse raudsulfaati sisaldavat molluskitsiidi Sluxx HP kulunormiga 7 kg/ha.

Kasvu reguleerimine

Talirapsi puhul on oluline jälgida, et taime kasvukuhik ei tõuseks mullapinnast liiga kõrgele. Sellise, nn. ülekasvanud taime talvekindlus ja kevadine taastusvõime on märksa nõrgem kui neil taimedel, mis on sügisel 6-8 lehe faasis pritsitud kas spetsiaalse kasvuregulaatoriga Caryx (0,7-1,4 l/ha) või kasvu reguleerivate fungitsiididega nagu Juventus (0,5-0,8 l/ha), Orius (0,5-1,0 l/ha) ja Tilmor (0,8-1,2 l/ha). Lisaks kasvu reguleerimisele toimib nende preparaatidega pritsimine ka sügisel nakkuvate haiguste, nagu fomoos e. mustmädanik ja kuivlaiksus, tõrjena.

Mikroelemendid

Paagisegusse on soovitatav sügisel lisada taimede kasvu ja juurestiku arengut soodustavaid toiteelemente. Rapsi puhul peaks olema tagatud võtmetähtsusega mikroelementide (Mn, B, Fe, Mo) kättesaadavus. Alates 4 lehe faasist on sobivad veeslahustuvad väetised: YaraVita Brassitrel Pro 2-3 l/ha, Trafos Mg-B-Mn-Fe 2-3 l/ha. Viimane neist sisaldab lisaks olulise tähtsusega mikroelementidele ja magneesiumile rohkelt ka jahedates ja liigniisketes tingimustes hästi omastatavat fosforit, samuti kaaliumi. Fosforil on selles faasis tähtis roll juurestiku kasvul ja lämmastiku efektiivsel omastamisel. Piisav kaalium taimes aitab kaasa suhkrute ja süsivesikute moodustumisele. See omakorda aitab tagada parema talvekindluse.

Sügisene pritsimine booriga (Tradebor või Tradebor Mo 1-2 l/ha) aitab kaasa tugeva ja terve taime kasvamisele, aidates ka paremini talvituda. Enne püsivalt külmade ilmade tulekut peab hoolt kandma, et taimekudedes oleks piisavalt kaaliumi. Ka vedelväetis Final K 2-3 l/ha sobib hästi.


Maandamaks talirapsi kasvatamisel talvitumisest tingitud riske, on Baltic Agro koostöös taimekaitsevahendite tootjaga BASF viimase 4 aasta vältel pakkunud talirapsi kasvatustehnoloogialepingut, nn BOKS lepingut. Juhul kui lepingualusel põllul on taliraps kevadeks täielikult hävinenud, kompenseerib Baltic Agro omalt poolt poole sügisel kasutatud seemne kogusest ja poole herbitsiidi kogusest. Küsi pakkumist ja täpsemat infot BOKS lepingu kohta piirkondlike müügiesindajate käest.

Vaata veel