Steward

Steward on kontaktne insektitsiid kahjurite tõrjumiseks õuntel, pirnidel, viinamarjadel, kurgil, suvikõrvitsatel, kõrvitsal, tomatil, paprikatel, tšillil, baklažaanil, melonil, punasel peakapsal, peakapsal, kähar peakapsal, rooskapsal, lillkapsal ja brokolil.

Toime

Steward on kontaktne insektitsiid koide ja liblikate (Lepidoptera sp.) vastsete, samuti muude puu- ja juurviljade kahjurite ohjamiseks. Steward haakub taime vahakihiga. Seega on väga oluline, et taimede osad, kus röövikud paiknevad, oleksid tootega hästi kaetud. Steward sisaldab toimeainena indoksakarbi, mis kuulub putukate kesknärvisüsteemi naatriumkanaleid blokeerivate oksadiatsiin-putukamürkide rühma. Mõne tunni jooksul lõpetavad Stewardiga töödeldud vastsed toitumise ja hakkavad koordineerimatult liikuma. Nad muutuvad halvatuks (kukuvad maha) ja surevad 1–2 päeva jooksul. Vastsed kas söövad Stewardit sisse või omastavad seda tootega kokku puutumise tagajärjel. Toode toimib kõigis vastsestaadiumites. Steward mõjub ka teatud liikide, näiteks mähkurite, munadele.

Toode ei mõju täiskasvanud koidele ja liblikatele.

Kasutamisjuhend

Stewardit tuleks pritsida kahjurite parasiteerimise varajases staadiumis ja teatud juhtudel ka ennetava meetmena. Hea kattevõime saavutamiseks tuleb tihedalt külvatud taimede puhul vee kogust suurendada.

Resistentsuse tekkimise vältimiseks peaks Stewardit kasutama ainult 2 korda järjest, pärast mida peaks jääma 30-päevane paus. Pärast seda võib veel 1–2 korda tõrjet teha. Kasutusnorm sõltub kahjurist, kultuurist ja pritsimistingimustest.

Õunad, pirnid

Kulunorm: 170–250 g/ha lahustada 200–1000 l vees. Kulunorm sõltub puu kõrgusest ja kasvatamise viisist. Stewardit võib kasutada vilja kõigis kasvustaadiumides. Insektitsiid ohjab vastseid igas nende arenguetapis, aga tõrjet on soovitatav teha munade koorumise etapi alguses või siis, kui esimesed vastsed välja tulevad, eriti kui kahjurite rünne ilmneb taime nendel osadel, mida korjatakse.Maksimaalselt lubatud kasutada 4 korda aastas. Ooteaeg 7 päeva.

Punane peakapsas, peakapsas, kähar peakapsas, rooskapsas, lillkapsas, brokoli

Kulunorm: 85 g/ha 200–400 liitris vees. Tõrjet tehakse siis, kui taimedel ilmnevad esimesed röövikud (kahjustused) või optimaalselt 7–10 päeva pärast esimeste täiskasvanud kahjurite tabamist püünistest. Kui uued kahjurid põllule lendavad, tuleb korraldada uus tõrje, kui selleks on sobiv piir saavutatud, tavaliselt 8–14 päeva pärast esimest tõrjet. Maksimaalselt lubatud kasutada 3 korda aastas. Ooteaeg rooskapsal 28 päeva, teistel kapsastel üks päev.

Suvikõrvits, kõrvits (põllul kasvatatavad)

Kulunorm: 85–125 g/ha lahustada 200–700 l vees. Preparaati võib röövikute vastu kasutada kogu kasvamisaja jooksul. Kõige lahjemat kogust kasutatakse kapsaöölase (Mamestra brassicae) puhul. Tõrjet tehakse siis, kui taimedel ilmnevad esimesed röövikud (kahjustused) või optimaalselt 7–10 päeva pärast esimeste täiskasvanud kahjurite tabamist püünistest. Kui uued kahjurid põllule lendavad, tuleb korraldada uus tõrje, kui selleks on sobiv piir saavutatud, tavaliselt 8–14 päeva pärast esimest tõrjet. Maksimaalselt lubatud kasutada 3 korda aastas. Ooteaeg 1 päev.

Kasvuhoone kurk, suvikõrvits, kõrvits, tomat, paprika, tšilli, baklažaan, melon

Kulunorm: 0,0085%–0,0125% (8,5–12,5 g Stewardit 100 liitri vee kohta) või 85–125 g/ha. Kõige lahjemat kogust kasutatakse kapsaöölase (Mamestra brassicae) puhul. Tavaliselt kasutatakse pritsimiseks või tilgutamiseks 200–300 ml/m2 vett. Oluline on katta taimed nii hästi kui võimalik, nii pealt kui ka külgedelt. Kogused kohandatakse sõltuvalt taimede suurusest selliselt, et keskmise taime puhul, mis on 2 meetrit kõrge, kasutatakse 125 g/ha. Doosi ei tohiks vähendada kontsentratsioonini alla 85 g/ha, kui tahetakse saavutada teatud kahjurite piisav tõrje.

Tõrjet tehakse siis, kui taimedel ilmnevad esimesed röövikud (kahjustused) või optimaalselt 7–10 päeva pärast esimeste täiskasvanud kahjurite tabamist püünistest. Täiendavad tõrjed tuleks teha 8–14-päevaste intervallidega, sõltuvalt kahjurite pealetungist. Kuni täiskasvanud kahjurid on taimedel, on soovitatav teha sobiva tootega kordustõrjet intervalliga 10–14 päeva.

Maksimaalselt lubatud kasutada 3 korda ühe kultuuri kohta või kuni 6 korda kahe või enama kultuuri kohta aastas. Ooteaeg 1 päev.

Hoiatus! Mesilastele ja teistele tolmeldajatele ohtlik. Keelatud kasutada õitsvatel põllumajanduskultuuridel ja umbrohtudel. Kui ei esine õitsvaid taimi, siis on lubatud kasutada ajavahemikus 22.00-05.00.

Toodet ei tohi kasutada õitsvatel kultuuridel või põldudel, kus mesilased on korjel, sest see on mesilastele ja muudele tolmeldavatele putukatele mürgine. Eemalda põldudel asuvad mesitarud või kata need kinni, kuni lahus on kuivanud. Ära lase mesilastarudel toote tuulega liikumise tõttu lahusega kokku puutuda. Enne tõrjet kasvuhoonetes eemalda või sulge sinna elama asunud kimalaste kolooniad või muud tolmeldavad putukad ja lase vabaks kõige varem 3 päeva pärast toote kasutamist.

Toimeaine indoksakarb 300 g/kg
Pakend 250 g, vees dispergeeruvad graanulid
Tootja FMC Corporation