Sügisene leheväetamine ja haiguste tõrje

Teraviljakülvide aeg pole enam kaugel ning etteruttavalt on õige aeg pöörata tähelepanu ka taimede ettevalmistamisele talviseks perioodiks. Talvele vastu minnes on oluline, et taim oleks tugev ja toiteelementidega varustatud.

Teraviljade sügisesel täiendväetamisel on esmatähtsad elemendid fosfor ja kaalium. Fosfori tase mullas võib olla hea, kuid jahedate ja vihmaste ilmadega ei saa taimed seda mullast kätte. Nii tuleb talivilja toetada lehekaudse pritsimisega, sest fosfor soodustab tugeva juurestiku arenemist, parandab lämmastiku ainevahetust, toetab Mg ja Mn omastamist ja intensiivistab fotosünteesi. Kaalium tagab taimede parema vastupidavuse temperatuuride kõikumisele ning parandab seeläbi talvitumist. Kaaliumi pritsimine enne püsivate öökülmade saabumist suurendab taimekudedes suhkrute ja süsivesikute sisaldust, mis omakorda parandab talvekindlust.


PK-väetised

Ruter AA on vabasid aminohappeid ja mikroelemente sisaldav vedelväetis. Väetises sisalduvate aminohapete arginiini ja metioniini ning orgaaniliste ainete toimel imenduvad toiteelemendid kiiresti läbi rakuseinte, soodustades kiiret narmasjuurte arengut. Taimed muutuvad stressi- ja haiguskindlamaks ning säästavad energiat ebasoodsate kasvutingimustega võitluse arvelt. Soovituslik kulunorm on 1,0-2,0 l/ha koos mullaherbitsiidiga või lehe kaudu pritsides.

Varajases kasvufaasis (tärkamise eel või ajal, kuni 3-4 leheni) võib Ruter AA-le lisada Humistari 2 l/ha. See annab lisa efekti juurestiku arengule ning aitab mulda jäänud taimejäänustel kiiremini toitaineteks mineraliseeruda. Ruter AA'd ja Humistari saab osta eraldi või kasutusvalmis segus nime all Turbo Root (kulunorm 4 l/ha).

Trafos Mg-B-Mn-Fe ja Trafos Mg-Mn on PK-väetislahused, mis sisaldavad kõrges kontsentratsioonis süsteemse mõjuga kiiresti liikuvat fosforit ja piisavalt kaaliumit, lisaks magneesiumit ja mikroelemente. Väetises olev fosfor soodustab tugeva juurestiku arenemist, parandab lämmastiku ainevahetust, toetab Mg ja Mn omastamist, intensiivistab fotosünteesi. Kaalium tagab taimede parema vastupidavuse temperatuuride kõikumistele ning parandab seeläbi talvitumist. Kulunorm 1,0-1,5 l/ha alates teravilja 4. lehe faasist, näiteks koos sügisese kasvuaegse herbitsiidi või fungitsiidiga.

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid. Kõrge kaaliumisisaldusega väetised on näiteks vedelväetis Final K (kulunorm 2-3 l/ha) ja kompleks-leheväetised Ultrasol 8-9-39 ning YaraTera Kristalon 6-12-36.


Sügisel vajalikud elemendid

EDTA kelaadid Tradecorp Cu, Tradecorp Mn, Tradecorp Zn, Tradecorp Zn Mn ja Tradecorp AZ on vees hästi lahustuvad ning kiire mõjuga. Need tooted on juba madalate normidega kasutades efektiivsed ning paagisegudes taimekaitsevahenditega hästi segunevad. Vaskkelaati Tradecorp Cu ei tohi kasutada koos selliste taimekaitsevahenditega, mis on toodetud mineraalõlide baasil. Taimsete õlidega koos kasutamine ei ole probleemiks.

Kui mullas napib vaske ja tsinki, siis on mõistlik taliteravilja põlde pritsida EDTA kelaatidega juba sügisel alates 2-4 lehe faasist näiteks segus herbitsiidi või fungitsiidiga: Tradecorp Cu 0,5-1,0 kg/ha ja/või Tradecorp Zn 0,5 kg/ha. Vase ja tsingiga pritsimiseks ei ole suur lehestik taimedel vajalik. Need elemendid toimivad efektiivselt ka siis, kui satuvad pritsimislahusega mulda.

Kevadel on soovitatav pritsimist korrata: Tradecorp Cu normiga 0,5 kg/ha ja Tradecorp Zn 0,5-1,0 kg/ha. Meeles tuleks pidada, et Tradecorp Cu saaks pritsitud taimikule hiljemalt kasvufaasides BBCH 30-31 (pea 1 cm). Hiljem on vasega pritsimise efektiivsus väga madal.

Mangaan imendub taimedesse paremini lehtede kaudu. Seetõttu peaks Mn EDTA kelaadiga pritsimiseks olema piisavalt lehestikku. Kuna mangaan ei liigu uutesse kasvavatesse taimeosadesse, siis tuleks Mn puuduse sümptomite uuesti ilmumisel teha korduspritsimine 10-15 päevaste vahedega, kokku 2-3 pritsimist normiga 0,5-1,0 kg/ha.

ZMC-Grow on segu tsingist, vasest, mangaanist, väävlist (Zn, Cu, Mn, S). Soovitame pritsida alates kolme lehe faasist kulunormiga 2-3 l/ha. Tegemist on innovatiivse tehnoloogia abil Soomes toodetud vedelväetisega – see on saadud tsingi ja mangaani välja ekstraheerimisel kasutatud tsinkanoodiga süsinik-tsink- või leelispatareidest.

YaraVita Gramitrel on lämmastikku, magneesiumi, vaske, mangaani ja tsinki (N, Mg, Cu, Mn, Zn) sisaldav suspensioonkontsentraat. Sügisene kulunorm 1,0-1,5 l/ha alates 2.-4. lehe faasist.

Uute toodetena teraviljadele on Baltic Agro tootevalikus sel aastal Dr Green sari, mida soovitame kasutada kombinatsioonis Dr Green Teravili 0,5-1,0 kg/ha + Dr Green Kvaliteet 0,5 -1,0 kg/ha. Dr Green Teravili sisaldab just teraviljade kasvuks olulisi mikroelemente ning Dr Green Kvaliteet fosforit ja kaaliumit.

Katsetulemused

2018/2019 hooajal teostati Kuusiku Katsekeskuses talinisu Skagen katse, kus sügisel kasutatud täiendväetised kaalium-vedelväetis Final K ja mangaankelaat Tradecorp Mn andsid korralikud enamsaagid. Enne külvi võetud mullaproovid näitasid mullas nii kaaliumi kui mangaani osas madalat taset. 2018. a. sügisel laotati väetis YaraMila 7-20-28 + S, B, Mg 240 kg/ha. Täiendväetised pritsiti 15. oktoobril koos herbitsiidiga. Mõlemad täiendväetised andsid üle tonni enamsaaki hektarilt ning kõrge enamtulu (vt graafikut).
Sügisese täiendväetamise mõju saagikusele

Sarnane katse korraldati 2017. aastal taliodral (Kuusiku KK), kus sügisel kasutatud täiendväetised mangaankelaat Tradecorp Mn ja fosfor-kaalium vedelväetis Trafos Mg-Mn andsid korraliku enamsaagi: vastavalt 1,6 ja 1,5 tonni hektari kohta. Produktiivvõrseid taime kohta oli töödeldud variandis 2-3 võrra enam kui kontrollvariandil, kõrgem oli ka 1000 tera kaal.

2020. a hooajal katsetati Luunja Mõis OÜ-s sügisel pritsitud vaskkelaadi Tradecorp Cu mõju talinisu saagikusele. Tartumaa põldudel on valdavalt vase tase ka muldades madal. Sügisene vase kasutamine tõi 218 kg/ha enamsaaki ning 25,3 €/ha lisatulu.
Enamsaak vaskkelaadi kasutamisest

Sügisene teraviljade haigustõrje

Enne külvi tõrjumata eelkultuuri varis, mis on kasvama läinud puhtimata seemnest, suurendab sügisel levivate taimehaiguste riski. Pikalt kestev soe ja niiske sügis soodustab omakorda taimehaiguste levikut. Taliteraviljadest on sügisel haigustele kõige vastuvõtlikum talioder, mistõttu taliodra pritsimine võib osutuda vajalikuks juba varases kasvufaasis. Tähelepanuta ei tohiks jätta ka ülejäänud talivilju. Lumiseene kahjustuse riski vähendamiseks, erinevate lehehaiguste tõrjeks ja talvekindluse tõstmiseks soovitame enne püsivate öökülmade saabumist või esimeste haigustunnuste ilmumisel kasutada haigustõrjeks Inputi sõltuvalt taimiku suurusest kulunormiga 0,3-0,4 l/ha.

Vasakul Inputiga töötlemata, paremal pritsitud põld
Input kaitseb talvel lumiseene eest
Fotodel vasakul sügisel fungitsiidiga Input pritsitud põllupool, paremal pritsimata põllupool kevadel. Fotode autor Madis Vaher.

Paagisegusse soovitame lisada vabade aminohapete kontsentraati Delfan Plus 0,5-1 l/ha, mis aitab stressi vältida ja parandab fungitsiidi efektiivsust.

Soovitame jälgida ka pritsimissegu valmistamiseks kasutatava vee karedust. Vajadusel lisada vee pehmendajat Spray Plus, et paagisegus kasutatavad ained võimalikult hästi mõjule pääseksid. Kui on soov vee karedust määrata, siis palume pöörduda Baltic Agro piirkondliku müügiesindaja poole.