Taimede turgutamine stressitingimustes

28. aprill 2023

Heitlik kevadperiood on ees ning temperatuuride kõikumine vaheldumisi öökülma perioodidega on taimede jaoks stressirohke.

Kui märkad, et taimik on stressis või pritsimistöödest kahjustunud, soovitame taimi turgutada ning stressi leevendada kasutades vabade aminohapete segu Delfan Plus 1 l/ha. Kui lisada ennetavalt Delfan Plus paagisegusse kasvuregulaatorite või herbitsiididega, võib kasutada normi 0,5 l/ha. Vabad aminohapped leevendavad taimekaitsevahendite võimalikke negatiivseid kõrvalmõjusid ning aitavad taimedel kiiremini stressist taastuda. Delfan Plus stimuleerib taimede ainevahetust ning aitab vältida pritsimistöödest tingitud kasvuseisakut ja soodustab taimede arengut.

Ka on võimalik stressi leevendamiseks kasutada looduslikku biostimulaatorit Phylgreen, mis on valmistatud Iirimaa looderannikult värskelt koristatud pruunvetikast Ascophyllum nodosum. See liik kasvab ookeani külmades rannikuvetes küllaltki ekstreemsetes tõusu ja mõõna tingimustes. Seetõttu sünteesib Ascophyllum nodosum teiste vetikaliikidega võrreldes rohkem mitmesuguseid aktiivaineid, mis aitavad äärmuslikes ja muutlikes tingimustes (näiteks suvel mõõna ajal kuivus ja kuumus; tõusu ajal külm vesi) elus püsida.

Pruunvetika Ascophyllum nodosumi kasvukohas

Ascophyllum nodosumi lähivaadePhylgreen on saadud nn õrna ekstraheerimise teel madalal temperatuuril. Selle protsessi käigus säilivad kõik pruunvetikas Ascophyllum nodosumis sisalduvad toimeained.
Ascophyllum nodosumi koostisosad (vitamiinid, liitsuhkrud, antioksüdandid, mannitool, aminohapped, makro- ja mikroelemendid) aitavad tõsta taimede vastupidavust abiootilisele stressile. Phylgreeni soovituslik kulunorm on 1,5-3 l/ha.
Ascophyllum nodosumit lõigatakse traditsiooniliselt käsitsi, vahetades hoolikalt koristusalasid, et kaitsta ookeani ökoloogilist mitmekesisust ja kindlustada järjepidev populatsiooni uuenemine.

Booriga Phylgreen B Mo

Kultuuridel, mis vajavad rohkem boori (näiteks raps või kaunviljad), on sobilik kasutada Phylgreen B-Mo, mis on rikastatud boori ja molübdeeniga ning on ideaalne lahendus nende elementide defitsiidi vältimiseks ja korrigeerimiseks ebasoodsate keskkonnatingimuste korral. Phylgreen B-Mo’s sisalduvad liitsuhkrud aitavad parandada taimede ainevahetust, soodustades taimede õitsemist, tolmlemist ja viljade moodustumist. Liitsuhkrud aitavad taimes ka toiteelemente, sh boori, laiali viia, et need jõuaks sinna, kus taim neid kõige rohkem vajab.

Phylgreen B-Mo soovituslik kulunorm on 2-3 l/ha (1 l Phylgreen B-Mo = 120 g boori).

Katsetulemused

Esmakordselt katsetasime Phylgreen B-Mo’d 2019. aastal mahetootmises põldherne kasvatamisel, kus võrdlesime Phylgreen B-Mo’d tavapärase boor-molübdeen preparaadiga Tradebor Mo. Mõlemas katsekohas tõi Phylgreen B-Mo kasutamine enamsaaki: Tartumaal 360 kg/ha, Läänemaal 300 kg/ha.
Lisainfo nende katsete kohta

2021. aastal katsetasime Phylgreen B-Mo’d tavatootmises. Katse toimus Viljandimaal, ettevõttes Paugo Põld OÜ. Katse viidi läbi talirapsil ning võrreldi omavahel Phylgreen B-Mo 1,5 l/ha ning Tradebor Mo 1,5 l/ha mõju talirapsi saagikusele. Katses tõi Phylgreen B-Mo enamsaagi 430 kg/ha ning 262 €/ha enamtulu võrreldes Tradebor Mo'ga.

Lisasaak Phylgreen B-Mo kasutamisel

Tartumaal ettevõttes Andrus Nõmmisto FIE viidi 2021. aastal läbi katse talirapsil, kus Phylgreen B-Mo kõrvutati Detera Boroniga. Siinjuures on oluline märkida, et Detera Boron ei sisalda molübdeeni. Seega oli selles katses muutujaks ka molübdeen. Katse tulemusena tõi Phylgreen B-Mo 560 kg/ha enamsaaki ja 288 €/ha enamtulu võrreldes Detera Boroniga.


Vee karedus

Pritsimistööde teostamisel on oluline, et paagisegud oleks kokku pandud korrektselt ning töö oleks tulemuslik. Seetõttu peame olulist tähelepanu pöörama pritsimisvee kvaliteedile. Sellega väldime soovimatuid reaktsioone paagis ning kindlustame taimekaitsevahendite ja leheväetiste efektiivseima toimimise. Seega tuleb enne pritsimistööde teostamist kindlaks teha vee karedus.

Suurem osa väetistest ja pestitsiididest on negatiivselt laetud ja on seetõttu tundlikud vee kareduse suhtes, mis on põhjustatud kaltsiumi ja magneesiumi vesinikkarbonaatidest. Reageerides Ca2+ ja Mg2+-iga, moodustavad toimeained või pindaktiivsed ained lahustumatuid kristalle, põhjustades toimeainete efektiivsuse langust.

Baltic Agro tootevalikus on vee kareduse vähendamiseks sobiv toode Spray Plus. Üldkasutatav norm on 20-40 ml/100 l vee kohta. Kasutusnorm sõltub neutraliseeritavate karbonaatide ja bikarbonaatide kogusest. Vee kareduse ja täpse veepehmendaja kasutusnormi määramiseks pöördu piirkondliku müügiesindaja poole.

Spray Plus sobib kasutamiseks koos kõikide tavapäraste väetiste ja pestitsiididega. Spray Plus lihtsustab paagisegude valmistamist ja aitab tagada paagisegu komponentide stabiilsust, hoides ära toimeainete mõju vähenemise.

Katse 1

2013. aastal viidi Belgias Hogeschool Gent uurimiskeskuses läbi katse, milles hinnati Spray Plusi mõju glüfosaadi efektiivsusele.

Katse tingimused
Vee karedus: 353 mg/l vesinikkarbonaate.
Kontrollvariant: glüfosaat (360 g/l), 3 l/ha 200 l vett.
Katsevariant: glüfosaat (360 g/l), 3 l/ha 200 l vett + Spray Plus 68 ml /200 l vett.

Katse tulemus
Katsest selgus, et Spray Plusi kasutamine parandas glüfosaadi efektiivsust. 
Vaatlus põllul tehti kaks nädalat pärast pritsimist. Tulemus on näha allolevatel fotodel.

Spray Plus katse glüfosaadigaFotol vasakul glüfosaadiga, paremal glüfosaadi ja Spray Plus seguga töödeldud põld kaks nädalat pärast pritsimist.

Katse 2

2015. aastal viidi Poolas Coboru Karżniczka uurimiskeskuses läbi katse, et hinnata Spray Plus mõju rapsi saagikusele.

Rapsi katseKatse tingimused
Vee karedus: 392 mg/l vesinikkarbonaate.
Kontrollvariant: tavapärane taimekaitse.
Töödeldud variant: igal töötlemisel 0,4 l/m3 Spray Plusi lisamine.

Katse tulemus
Spray Plus’i kasutati igas pritseringis nii koos herbitsiidide, insektitsiidide kui ka fungitsiididega ning tänu sellele, et erinevad toimeained said paremini mõjule, tõi see ka 1 t/ha enamsaaki.

Joonisel rapsi saagikus tavapärase töötlusega ja lisatud Spray Plusiga katsealalt, t/ha

Vaata veel

Generic placeholder image

Talirapsi kevadised tööd

Loe soovitusi kevadiseks taimekaitseks

Generic placeholder image

Oa ja herne kevadtööd

Millele pöörata tähelepanu enne ja vahetult pärast külvi

Prev Next