Kasvuaegne turgutamine

Olukord Eestimaa suviteraviljade põldudel on üsnagi kirju. Leidub väga ilusaid külve, kuid paiguti on tugevad sajud toonud kaasa ka ebaühtlaselt tärganud ning stressis taimiku. Liigniiskest mullast on ka toiteelementide omastamine pärsitud. Suured sajud on kergetel muldadel leostanud osaliselt nitraatlämmastikku ning mulda on alles jäänud pigem ammooniumlämmastik. Taim selleni küll ajapikku jõuab, kuid taime on vaja toetada läbi leheväetamise või äärmisel juhul kaaluda lämmastikuga väetamist.

Ootamatult lõppes maikuu ka öiste külmakraadidega. Külmadele öödele eelnenud pritsimistööd on nii mitmelgi põllul tekitanud taimedele kahjustusi. Kindlasti ei tohiks stressis taimikut pritsima minna väga keerukate paagisegudega, vaid hoida segud lihtsana. Oluline on läbi viia põhjalik kasvuaegne turgutamine.


Kuidas taimi aidata?

Kui märkad, et taimik on juba pritsimistöödest kahjustunud, soovitame taimi turgutada ning stressi leevendada vabade aminohapete seguga Delfan Plus 1-1,5 l/ha.

Herbitsiidi kahjustus oataimedelKui lisada Delfan Plus ennetavalt paagisegusse kasvuregulaatorite või herbitsiididega, võib kasutada normi 0,5 l/ha. Vabad aminohapped aitavad taimedel kiiremini stressist taastuda. Delfan Plus stimuleerib taimede ainevahetust ning aitab vältida pritsimistöödest tingitud kasvuseisakut ja soodustab taimede arengut.

Vabu aminohappeid sisaldab ka väetiselahus Ruter AA. Tootes sisalduvad fosfor, kaalium ning molübdeen soodustavad narmasjuurte arengut ning ergutavad juurte kasvu, tänu millele omastavad taimed mullast paremini toitaineid ja vett. Mikroelemendid on tootes 100% EDTA kelaatidena, tänu millele on toime pikaajalisem ning toote mõju välistest teguritest sõltumatu. Ruter AA’d võib nimetada ka taimede antidepressandiks. Toote koostises olevad looduslikud orgaanilised ained, orgaaniline süsinik ja vabad aminohapped (arginiin ja metioniin) soodustavad kogu taimiku kiiremat arengut ja kohanemist ebasoodsate kasvutingimustega. Ruter mõjub nii lehe kui ka mulla kaudu, seega pole taimiku lehemassi suurus määrava tähtsusega. Soovituslik kulunorm on 2-3 l/ha.

Kui taimedel on toitainete omastamine mullast raskendatud, soovitame kasutada PK vedelväetisi Trafos Mg-Mn või Trafos Mg-B-Mn-Fe. Need sisaldavad taimedes liikuvat fosforit, mis imendub hästi läbi lehepinna. Lehekaudne fosfor on taimedele abiks ajal, mil mullast omastamine on pärsitud. Trafos parandab taimede vastupanuvõimet stressile ja ebasoodsatele kasvutingimustele, soodustades juurekava arengut ning parandades lämmastiku ainevahetust. Seda võib kasutada ka raua ja mangaani puuduse kõrvaldamiseks, mis on aktuaalne kõrge pH-ga või kõrge Ca-sisaldusega muldades. Trafose soovituslik kulunorm teraviljadele võrsumisfaasis on 1-1,5 l/ha.

Kõrge kaaliumi ja fosfori sisaldusega on ka YaraVita Kombiphos ning Dr Green Kvaliteet, mis aitavad kiirendada taimede algarengut ning anda vajaliku stardi, et taimed suudaksid ebasoodsatest keskkonnatingimustest paremini toibuda.

Mangaanipuuduse leevendamine

Nii taliteraviljade kui ka suviteraviljade põldudel hakkab silma mangaani puudus. Mangaanil on oluline roll fotosünteesil ja veerežiimi reguleerimisel. Samuti osaleb element ka hingamisfunktsioonis, klorofülli ja aminohapete sünteesis ning nitraatide assimilatsioonis. Teravili vajab mangaani kõige enam kõrsumisfaasis ja õietolmu moodustumise ajal. Mangaan ei ole taimes väga liikuv element ja sellepärast avalduvad tunnused kõigepealt noorematel lehtedel: lehe veenide vahele tekivad kollased või valkjad alad. Mangaani puuduse all kannatades on taimed haigustele vastuvõtlikud ja ei suuda toime tulla abiootilise stressiga. Küll aga võivad teraviljapõllu traktori jälgedes puudustunnused olla nõrgemad või puududa, sest seal on muld tihedam, mis aitab taimedel mangaani paremini kätte saada. Mangaani puhul on puuduse ravimine ennetamisest efektiivsem, sest mangaan ei liigu uutesse kasvavatesse taimeosadesse.

Talinisul soovitame T2 pritsimisringi lisada tsinki ja mangaani sisaldavaid väetiseid. Tsink siinjuures proteiini sisalduse parandamiseks. Sobivad lahendused on Tradecorp Zn-Mn 0,5-1,0 kg/ha või ZM-Grow 2,0 l/ha. Viimane sisaldab ka kaaliumit ja väävlit. Kaaliumil on mõju ka saagi kvaliteedile ja terade täituvusele. Väävel on oluline taime ainevahetuses ning lämmastiku omastamises. Väävlipuuduse tulemusena jäävad pähik ja terad tagasihoidlikuks.

Suviviljadele oleks mõistlik pritsida ZM Grow 2,0 l/ha või siis Dr Green Teravili 1,0 kg/ha + Dr Green Kvaliteet 1,0 kg/ha. Selle kombinatsiooniga saame taimedele korraga anda kõiki kasvuks ja arenguks olulisi elemente ning taime toetada, et taastumine oleks kiire ning efektiivne.

Herbitsiidikahjustused põldoal

Mitmel pool on silma hakanud ka see, et mullaherbitsiid on põlduba kahjustanud. Suur on probleem põldudel, kus herbitsiidi tegemine lükati soojemasse perioodi ja tehti tänu sellele vahetult enne tärkamist. Kuna sademeid on sellel aastal küllaldaselt olnud, siis tänu sellele on herbitsiidi toimeaine võimendunud ning kahjustanud ka põhikultuuri. Väiksem on probleem põldudel, kus hoolimata jahedast ilmast tehti herbitsiid kohe peale külvi ära. Nendel põldudel on kerge kloroos, kui sedagi. Herbitsiidi kahjustusega põlde soovitame pritsida vabade aminohapete seguga Delfan Plus 1-1,5 l/ha. See aitab oa taimedel kahjustusega paremini toime tulla ja edukalt kasvu ning arengut jätkata.