Encarsia formosa

Encarsia formosa on kiletiivaline parasitoid, keda kasutatakse kasvuhoone- ja tubakakarilase tõrjeks.


Encarsia nukud. Foto autor: Biotus.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Encarsia formosa´l on kuus erinevat arengujärku: muna, kolm noorusjärku, nukk ja täiskasvanu. E. formosa paljuneb peamiselt neitsisigimise teel, see tähendab, et viljastamata emased toodavad emaseid isendeid. Isaseid leitakse harva. E. formosa areng munast täiskasvanuks kestab kolm nädalat (23°C), kuid areng sõltub temperatuurist. Soodsates tingimustes elavad emased 2 – 3 nädalat, kuid kõrgetel temperatuuirdel lüheneb eluiga tunduvalt, näiteks 30 kraadi juures ei ole see üle paari päeva.

Toime

Täiskasvanud Encarsia formosa on parasitoid, kes on aktiivne päevasel ajal. Emased munevad peamiselt karilase kolmanda või neljanda, mõnikord isegi noorema arengujärgu vastse sisse. Kasvuhoonekarilase parasiteeritud vastsed muutuvad mustaks või pruuniks 9 – 10 päeva pärast parasiteerimist. Parasiteerimise edukust saab määrata tumedaks muutunud vastsete järgi. Tubakakarilase parasiteeritud vastsed ei tumene. Soodsates tingimustes võib Encarsia formosa elu jooksul parasiteerida 300 karilast.

Kiletiivaline parasitoid kasutab karilase noori arengujärke ka toiduks. Ta torkab munetiga vastsesse augu ja imeb tema kehavedelikku. Üks kiletiivaline parasitoid tapab oma elu jooksul sel viisil ligikaudu nelikümmend karilast.

Karilaste kohta loe lähemalt siit.

Kasutamine

Edukaks tõrjeks on oluline avastada karilased võimalikult varakult. Kui karilasi on taimedel juba rohkem, tõrju neid kõigepealt lühikese ooteajaga insektitsiidiga ja levitage  Encarsia formosa´t pärast ooteaja möödumist. Korda tõrjet igal nädalal, kuni 80% nukkudest on mustad. Parasiteeritud vastsed muutuvad tumedaks umbes 10 päeva pärast parasiteerimist.

Tähelepanu! Tubakakarilase parasiteeritud vastsed ei muutu tumedaks.

Papist kaart riputa taimedele umbes 75 cm ladvast allapoole, kuid mitte otsese päikesevalguse kätte.

Täiskasvanud Encarsia formosa levitamiseks ava pakend kasvuhoones erinevates kohtades ja vabasta parasitoidid üle kogu ruumi. Leivitada tuleks eriti karilaste suuremate kollete läheduses. Täiskasvanud Encarsia formosa´t ei soovitata kasutada ennetavaks tõrjeks.

Encarsia formosa /m2 Kordus
Ennetav tõrje 1-10 /m2 Iga kahe nädala tagant
Kahjureid vähe 2-10 /m2 Igal nädalal, kuni 80% karilase vastsetest on mustaks muutunud
Kahjureid palju 10-20 /m2 Igal nädalal, kuni 80% karilase vastsetest on mustaks muutunud

 

Encarsia formosa töötab, kui temperatuur kasvuhoones on vähemalt 20 kraadi 8 – 12 tundi päevas. Lisavalgustusega kasvuhoones saab Encarsia formosa´t kasutada aastaringselt, kuid E. formosa võimekus võib talvekuudel olla madalam kui valgetel kuudel. Seetõttu võib osutuda vajalikuks suurendada E. formosa kasutusnormi. Parasitoidid lendavad ka kollaste liimpüüniste peale, eriti siis, kui taimi ei ole piisavalt. Sellisel juhul väldi Encarsia formosa lehekeste riputamist püüniste vahetusse lähedusse.

Encarsia formosa sobib kasutamiseks:
erinevatel köögiviljakultuuridel, nagu tomat, paprika, piprad, baklažaan, kurk
dekoratiivtaimedel, nagu roos, jõulutäht, gerbera, krüsanteem
kasvuhoonekultuuridel.

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: võib hoida 1 – 2 päeva 8 – 10 kraadi juures.

Tooted

Encarsia formosa nukud on liimitud papist kaardile, 25 väiksel papist kaardil on kokku 1500  nukku (60 nukku/kaart). Pakendis on kokku 1500 nukku.
Encarsia formosa nukud on liimitud papist kaardile, 50 väiksel papist kaardil on kokku 3000  nukku (60 nukku/kaart). Pakendis on kokku 3000 nukku.
Encarsia formosa nukud on liimitud papist kaardile, 100 väiksel papist kaardil on kokku 6000  nukku (60 nukku/kaart). Pakendis on kokku 6000 nukku.

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post