« Tagasi


Uus süsinikuplatvorm Eestis: põllumehed saavad kestliku põlluharimise eest lisaraha teenida

07.12.2022

Eesti põllumajandusettevõte Baltic Agro koostöös Agreenaga tõi turule süsinikukrediidi platvormi, mis innustab põllumehi võtma kasutusele kestlikuid põlluharimismeetodeid, et vähendada kasvuhoonegaase ja suurendada süsinikuvaru mullas ning teenida loodud süsinikukrediidi pealt lisatulu.

AgreenaCarbon platvormiga liitumiseks tuleb põllumehel sisestada oma senise põllumajandusmaa andmed, sealhulgas saagikogused ning väetise- ja kütusekulu, mille põhjal luuakse talle plaan oma süsinikutulu maksimeerimiseks. Sõltuvalt maalapist ja kasutusele võetud praktikatest teenivad põllumehed süsinikusertifikaatidega Agreena platvormil ühe hektari pealt keskmiselt 65 eurot aastas.

„Plaan näeb ette kestlikumate põlluharimismeetodite viljelemist, näiteks orgaaniliste väetiste kasutamist, aga ka maaharimise vähendamist ja allakülvide praktiseerimist, mille tulemusel põllumees kas vähendab süsinikuemissioone või hoopis seob süsinikku atmosfäärist mulda,“ selgitas põllumajandusettevõtte Baltic Agro müügidirektor Martin Maante.

„Põllumees võtab seejärel uued põlluharimismeetodid kasutusele ning pärast saagikoristust väljastatakse talle uute andmete põhjal süsinikusertifikaadid, mille kasutuse üle otsustab põllumees ise – ta saab need alles hoida, maha müüa või leiame neile ostjad,“ lisas Maante.

Selle aasta alguses Taani roheinvesteeringute fondilt ja mitmelt Euroopa mõjuinvestorilt 20 miljonit eurot kaasanud Taani iduettevõtte Agreena süsinikupõllundus laiub 500 000 hektaril põllumaal. Kokku kasutavad platvormi põllumehed 14 Euroopa riigis, sealhulgas Taanis, Lätis, Leedus, Rumeenias ja Inglismaal, peagi Poolas, Ungaris ja Tšehhis.

„Meie eesmärk on viia kokku ettevõtted, kes tahavad oma süsinikutootmist korvata ja põllumehed, kes kestliku põlluharimise tulemusel süsinikku vähendavad või seovad, saades selle eest vastu raha,“ ütles Agreena kaasasutaja Ida Boesen. „Baltic Agro näol oleme leidnud omale piirkonnas usaldusväärse koostööpartneri, et viia Eesti ja ka teised Balti riigid lähemale süsinikneutraalse tuleviku poole.“

Agreena poolt väljastatud süsinikukrediit on verifitseeritud kolmanda osapoole, sertifitseerimisfirma Det Norske Veritas (DNV) poolt.

Loe süsinikukrediidi platvormi võimaluste kohta lähemalt >>>

Agreena
Taani iduettevõtte Agreena asutasid põllumajanduse ja FinTech spetsialistid 2018. aastal. Tänaseks on Agreenast saanud üks juhtivaid süsinikuplatvorme Euroopas, mis väljastab põllumeestele süsinikukrediite ning aitab neil võtta kasutusele kestlikumaid põlluharimismeetodeid. Taani iduettevõtte Agreena platvormi kasutavad põllumehed 14 Euroopa riigis ja kokku laiub Agreena süsinikupõllundus 500 000 hektaril põllumaal. Platvorm on ISO 14064-2 sertifitseeritud ning vastab rahvusvaheliste süsinikukaubanduse protokollidele.

Lisainformatsioon:
Janelle Joakit
Baltic Agro turundusjuht
janelle.joakit@balticagroestonia.com
+372 511 4611