Bioloogilised silokindlustuslisandid
Bioloogilised silokindlustuslisandid põhinevad mitmesugustel happeid tootvatel bakteritel.
Bioloogiliste silokindlustuslisandite eelised keemiliste ees:
- soodsam hind,
- väiksem transpordikulu.
Bakterite tüübid
Kasutatakse kahte tüüpi - homo- ja heterofermentatiivseid - baktereid.
Homofermentatiivsed
on rohkesti piimhapet tootvad bakterid, kelle ülesanne on tagada kiire pH langus. Lisandites kasutatakse:
- “alustajad bakterid” ehk fermentatsiooni alustajad.
Levinumad bakterid, mida kasutatakse, on Enterococcus faecium, Pediococcus pentosaceus, Pediococcus acidilactici. - “lõpetajad bakterid”, mida kasutatakse fermentatsiooni teises etapis stabiilse pH saavutamiseks.
Levinuimad bakterid on:
Lactobacillus plantarum - kõige efektiivsem pH alandaja silos. Võimeline domineerima epifüütilise mikrofloora üle 48 tundi, kui kasutada lisamismäära >100 000 kmü/g.
Lactobacillus casei - palju vähem efektiivne kui plantarum. Ei tarbi palju suhkruid (kaks korda vähem kui plantarum).
Heterofermentatiivsed
on bakterid, mis pärsivad hallitusseente kasvu, tootes piimhapet, äädikhapet ja propioonhapet (mõned sekundaarsed metaboliidid omavad samuti hallitusseente vastast toimet).
Levinud heterofermentatiivsed tüved:
Lactobacillus buchneri - võimeline tootma äädikhapet, propioonhapet ja propüleenglükooli ka peale pH olulist alanemist (efektiivne 60 päeva peale fermentatsiooni). Tänaseks tuntud, kui kõige efektiivsem lahendus, et parandada silo stabiilsust (patenteeritud NCIMB 40788). Efektiivsus sõltub suuresti doseerimise määrast: näiteks maisisilo puhul lisamise määr >300 000 kmü/g, et saada soovitav ja konstantne tulemus.
Lactobacillus brevis - võimeline silos tootma lenduvaid rasvhappeid. Võimeline võistlema rohumassis olemasolevate homofermentatiivsete bakteritega, mis võivad tekitada probleeme aktiivse happe tekke faasis.