Miks looduslik taimetugevdaja on tuleviku taimekasvatuses hädavajalik

Seadusemuudatuse tõttu on keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine tulevikus rangelt piiratud.

AUTORIST Artikli on kirjutanud Baltic Agro profiaianduse nõustaja Ingrid Loddes.

Foto allikas: Canva.

Tootjad seisavad lähiajal silmitsi keerulise väljakutsega

Seoses Euroopa Liidus käivitatava rohepöördega peab põllumajanduslikus tootmises 2030. aastaks vähenema keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine 50% võrra ja väetiste kasutamine 20% võrra.

Kuigi siseriiklikult ei ole veel konkreetseid eesmärke püstitatud, on töö EL-i koridorides käimas. Seetõttu seisab tootja lähiajal silmitsi väljakutsega säilitada piisav saagikus tingimustes, kus on lubatud kasutada senisest vähem väetiseid ja keemilisi taimekaitsevahendeid. Vaja on siiski endiselt leida võimalusi, kuidas soodustada taimede kasvu ja tugevdada vastupanu haigustekitajate või kahjurite rünnakule. 

Üheks võimaluseks on kasutada looduslikke taimetugevdajaid, mis aitavad kaasa põllukultuuride normaalsele arengule, jätmata seejuures taimedesse ja keskkonda keemiliste ainete jääke. Tänu seente-, bakterite-, viiruste-, putukate- ja lestadevastasele toimele saab taimedest valmistatud ekstraktidega ennetada taimehaiguseid ja vähendada kahjurite poolt tekitatavat kahju.

Vähendades vajadust väetiste ja keemiliste taimekaitsevahendite järele, aitavad taimetugevdajad kasvatada kvaliteetset toitu, säästes kasulikke organisme, sealhulgas taimekahjurite looduslikke vaenlaseid, ning vähendades haigustekitajate ja kahjurite kemikaalide suhtes resistentsuse kujunemise riski.

Looduslikud taimetugevdajad on sageli kasutusel lõunapoolsetes piirkondades ja puuduvad kindlad teadmised, kuidas need siinses kliimas toimivad. Kindlasti on vaja hinnata nende mõju erinevatele kultuuridele Eesti tingimustes. 


Põllumehele tuleb appi looduslik taimetugevdaja

Lalstim Osmo suurendas Soomes katmikalal salati saagkust kuumastressi tingimustes.

Biotehnoloogiaettevõte Idai Nature on spetsialiseerunud mikroorganismidest ning taimedel ja mineraalidel põhinevatest ekstraktidest valmistatud looduslike toodete väljatöötamisele ja tootmisele. Need innovatiivsed taimetugevdajad on jääkainetevabad ja sobivad kasutamiseks nii tava- kui ka mahepõllumajanduses

Allpool näited mõnedest toodetest.

Naturdai Mimetic on looduslik lahus mimoosi ja tamme ekstraktidest, mis aktiveerivad taimes kaitsesüsteemi selliste haigustekitajate seente vastu nagu Sclerotinia, Botrytis (hahkhallitus), Fusarium, Rhizoctonia, Phytium (tõusmepõletiku tekitaja) ning bakterite Pseudomonas, Xantomonas ja Streptomyces vastu. 

Silipot ja Equibasic võrdlusTaimede haiguskindluses mängivad tähtsat rolli ka mikrotoitained. Oluline on kasutada taimede poolt hästi omastatavaid mikroelementide ühendeid, kuna ühe või teise mikroelemendi (Mn, Zn, Cu) puuduse ja taimede haigustekitajate leviku vahel on tõestatud seos. Soovitame Naturdai S-System'it, mis ei nõua taimedelt lisa energiakulu.

Taimetugevdajate põhiline toime taimedele on ennetav – nad suurendavad taimede elujõudu, muudavad taimed vastupidavamaks haigustele ning ebasoodsatele tingimustele. Seetõttu on väga oluline kasutada selliseid tooteid enne, kui probleem tekib. Ka toitainete defitsiiti korrigeerivaid taimetugevdajaid tasub kasutada pigem ennetavalt kui ravivalt, et vältida puudusest põhjustatud saagikadu ja saada kasu ka taimi tugevdavast toimest. Näiteks mikrotoitaineite segu Idai Brotaverd korrigeerib Cu, Mn ja Zn defitsiiti, stimuleerib taimede võrsumist ja kasvu, soodustab juhtkimpude paksenemist ja valmistab taime ette ebasoodsates tingimustes paremini vastu pidama. 

Eesti tingimustes on marjapõõsaste ja viljapuude õitsemise ajal sageli veel öökülmad, mis võib põhjustada suurt saagikadu. Külma- või kuuma(põua)stressi aitab leevendada Lallemand Plant Care'i toode Lalstim Osmo. Kuni -4 kraadise öökülma korral aitab kahjustusi ära hoida, kui pritsida 24 tundi enne oodatavat stressiperioodi. Tugevat põuastressi aitab taimedel ennetada värskel pruunvetika ekstraktil põhineva Tradecorp´i biostimulaatori Phylgreen-iga pritsimine 2-5 päeva enne põuaperioodi algust.


Tõestatud enamsaak ja -tulu tänu taimetugevdajatele

Kliima muutub lähimatel aastakümnetel üha tujukamaks. Taimed saavad rasketes tingimustes loota vaid põllumehele.

Kaaliumi- ja ränirikas Naturdai Silipot on taimede poolt kiiresti omastatav ning suurendab taimede elujõudu, reguleerib toitainete omastamist, suurendab rakuseina paksust ja annab suurema mehaanilise vastupidavuse abiootilise stressi vastu.

Naturdai Silipotiga on ka Baltic Agrol ette näidata positiivsed katsetulemused.

Naturdai Silipoti katsetulemused


Taimetugevdajad võivad tulevikus aidata põllumehel jätkata tootmist tingimustes, kus väetiseid ja keemilisi taimekaitsevahendeid on lubatud kasutada senisest tunduvalt vähem, kuid kliimamuutused põhjustavad taimedele üha suuremat stressi.

Küsi lisainfot aianduse nõuandetelefonilt või piirkondlikult müügiesindajalt!

Saada päring

Baltic Agro soovitab

 

Generic placeholder image

Biostimulaatorid ja taimetugevdajad

Vähenda teadlikult põua- ja kuumastressi mõju taimedele! Piisava niiskuse, valguse ja mõõduka temperatuuri tingimustes suudavad taimed saavutada maksimaalse saagipotentsiaali.

Generic placeholder image

Bioloogiline taimekaitse

Bioloogilised taimekaitsevahendid, erinevalt keemilistest, ei hävita taimedele kasulikke mikroorganisme. Nii on võimalik kasvatada parem ja kvaliteetsem saak, suurendada taimekasvatuse tootlikkust ja efektiivsust looduse enda toel.

Prev Next