Miks looduslik taimetugevdaja on tuleviku põllumajanduses hädavajalik
Seadusemuudatuse tõttu on keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine tulevikus rangelt piiratud.
AUTORIST Artikli on kirjutanud Baltic Agro profiaianduse nõustaja Ingrid Loddes.
Foto allikas: Canva.
Tootjad seisavad lähiajal silmitsi keerulise väljakutsega
Seoses Euroopa Liidus käivitatava rohepöördega peab põllumajanduslikus tootmises 2030. aastaks vähenema keemiliste taimekaitsevahendite kasutamine 50% võrra ja väetiste kasutamine 20% võrra.
Kuigi siseriiklikult ei ole veel konkreetseid eesmärke püstitatud, on töö EL-i koridorides käimas. Seetõttu seisab tootja lähiajal silmitsi väljakutsega säilitada piisav saagikus tingimustes, kus on lubatud kasutada senisest vähem väetiseid ja keemilisi taimekaitsevahendeid. Vaja on siiski endiselt leida võimalusi, kuidas soodustada taimede kasvu ja tugevdada vastupanu haigustekitajate või kahjurite rünnakule.
Üheks võimaluseks on kasutada looduslikke taimetugevdajaid, mis aitavad kaasa põllukultuuride normaalsele arengule, jätmata seejuures taimedesse ja keskkonda keemiliste ainete jääke. Tänu seente-, bakterite-, viiruste-, putukate- ja lestadevastasele toimele saab taimedest valmistatud ekstraktidega ennetada taimehaiguseid ja vähendada kahjurite poolt tekitatavat kahju.
Looduslikud taimetugevdajad on sageli kasutusel lõunapoolsetes piirkondades ja puuduvad kindlad teadmised, kuidas need siinses kliimas toimivad. Kindlasti on vaja hinnata nende mõju erinevatele kultuuridele Eesti tingimustes.
Põllumehele tuleb appi looduslik taimetugevdaja
Biotehnoloogiaettevõte Idai Nature on spetsialiseerunud mikroorganismidest ning taimedel ja mineraalidel põhinevatest ekstraktidest valmistatud looduslike toodete väljatöötamisele ja tootmisele. Need innovatiivsed taimetugevdajad on jääkainetevabad ja sobivad kasutamiseks nii tava- kui ka mahepõllumajanduses.
Naturdai Mimetic on looduslik lahus mimoosi ja tamme ekstraktidest, mis aktiveerivad taimes kaitsesüsteemi selliste haigustekitajate seente vastu nagu Sclerotinia, Botrytis (hahkhallitus), Fusarium, Rhizoctonia, Phytium (tõusempõletiku tekitaja) ning bakterite Pseudomonas, Xantomonas ja Streptomyces vastu.
Taimede haiguskindluses mängivad tähtsat rolli ka mikrotoitained. Oluline on kasutada taimede poolt hästi omastatavaid mikroelementide ühendeid, kuna ühe või teise mikroelemendi (Mn, Zn, Cu) puuduse ja taimede haigustekitajate leviku vahel on tõestatud seos. Soovitame Naturdai S-System'it, mis ei nõua taimedelt lisa energiakulu. Külma- või kuuma(põua)stressi aitab leevendada Lallemand Plant Care'i toode Lalstim Osmo.
Tõestatud enamsaak ja -tulu tänu taimetugevdajatele
Kliima muutub lähimatel aastakümnetel üha tujukamaks. Taimed saavad rasketes tingimustes loota vaid põllumehele.
Kaaliumi- ja ränirikas Naturdai Silipot on taimede poolt kiiresti omastatav ning suurendab taimede elujõudu, reguleerib toitainete omastamist, suurendab rakuseina paksust ja annab suurema mehaanilise vastupidavuse abiootilise stressi vastu. Naturdai Silipotiga on Baltic Agrol ette näidata ka positiivsed katsetulemused.
Baltic Agro tootevalikust leiab järgnevaid taimetugevdajaid:
Taimetugevdajad võivad aidata põllumehel jätkata tootmist tingimustes, kus väetiseid ja keemilisi taimekaitsevahendeid on lubatud kasutada senisest tunduvalt vähem, kuid kliimamuutused põhjustavad taimedele üha suuremat stressi.