Prestop

Biofungitsiid Prestop® tõrjub seenhaigustest põhjustatud tõusmepõletikke ja juurehaigusi, hahkhallitust ja mustmädanikku köögivilja-, maitse- ja ilutaimedel.

Toime

Toimeaineks on Gliocladium catenulatum (uue nimega Clonostachys rosea) seeneniidistik ja eosed 107-109 KMÜ*/g.

*KMÜ - kolooniaid moodustav üksus

Prestop tõrjub tomati, paprika, kurgi, maasika, ilutaimede ja noortaimede hahkhallitust, kurgi mustmädanikku ning Pythiumi, Phytophthora, Rhizoctonia ja Fusariumi põhjustatud tõusmepõletikke ja juurehaigusi.

Loe lähemalt: Kuidas Prestop töötab (PDF dokument)

Kasutamisjuhend

Biofungisiidi Prestop® kasutatakse haigusi ennetavalt vesilahusena. Vesilahust võib taimedele anda pihustades, kastes, tilkkastmissüsteemi kaudu või kasvusubstraati segatuna. Toode sobib kasutamiseks ka integreeritud tõrjesüsteemis.

Loe lähemalt: Kasutamine integreeritud taimekaitses

Lahuse valmistamisel lisatakse preparaat kõigepealt 0,5-1 l vette ning segatakse põhjalikult, kuni lahus muutub ühtlaseks. Seejärel lahjendatakse vajaliku kontsentratsioonini.

Preparaati ei tohi segada kokku keemiliste taimekaitsevahendite või kontsentreeritud väetislahustega. Toodet ei tohi kasutada juurdumata pistikutel.

Näiteid vesilahuse valmistamise kohta

Lahuse kontsentratsioon Kulunorm Vee kogus
0,5% 100 g pulbrit 20 l vett

Tomat, paprika, kurk

(hahkhallitus, kurgi mustmädanik)

Varred, mustmädaniku puhul eriti varte alumised osad, pritsitakse 0,5% vesilahusega kahjustatud kohti jälgides. Vesilahust kasutatakse umbes 10 liitrit 500 taimele. Esimene pritsimine tehakse üsna varsti peale istutamist, hiljemalt esimeste lehtede eemaldamise ajal ning töötlemist korratakse 3-4 nädala järel.

Köögivilja noortaimed, ilutaimed

(hahkhallitus)

Taimed pritsitakse 0,5% vesilahusega niiskeks. Pistikuid töödeldakse istutamise ajal, noortaimi tärkamisfaasis. Töötlemist korratakse vajadusel 3–4 nädala möödudes. Pistikud võib enne istutamist kasta üleni 0,5% vesilahusesse. Pistikute töötlemist soovitatakse ainult rohtsete taimede puhul.

Maasikas

(hahkhallitus)

Hahkhallituse tõrjeks pritsida 0,5% vesilahusega õitsemise alguses, keskel ja lõpus, kokku kolmel korral. Lahuse kulu ühel pritsimiskorral on 1200 l/ha. Preparaati võib kasutada ka maasika hahkhallituse integreeritud tõrjesüsteemis. Sel juhul võib 1-2 keemilist töötlust asendada Prestopi pritsimisega.

Juurehaiguste tõrje

Kasvusubstraati töödeldakse külvi, pikeerimise ja/või istutamise ajal. Töötlemist korratakse 4–6 nädala järel. Vesilahust võib pritsida, kasta, anda tilkkastmissüsteemi kaudu või segada kasvusubstraati.

Loe lähemalt: Maasikataimede töötlemine juurehaiguste tõrjeks (PDF dokument)

Soovituslikud kasutusnormid

  • Tilkkastmissüsteemis doseerida kurgile, tomatile, paprikale ja ilutaimedele 200–250 g Prestop pulbrit 1000 taime kohta maksimaalselt kaks korda hoojal 3-4 nädalase vahega.
  • Kasvusubstraati segamisel köögivilja noortaimedele, tomatile, paprikale, dekoratiivtaimedele (kasvuhoones), kurgile ja maitsetaimedele (kasvuhoones) on Prestop kasutusnorm 200–500 g/m3 maksimaalselt kaks korda 3-4 nädalase vahega ja avamaa dekoratiivtaimedel ning maitsetaimedel üks kord. TToote ühtlase jaotumise tagamiseks sega vesilahus hoolikalt kasvusubstraati.
  • Kassetitaimi kasta või pritsi normiga 5-10 g/mmaksimaalselt kaks korda hoojal 3-4 nädalase vahega. Veekogus sõltub kasvusubstraadi niiskusest.
  • Kasvukuubikus või istutuspotis kasvavaid taimi kastetakse 0,5% vesilahusega. Kasutuskogus sõltub kuubiku või poti suurusest vastavalt järgnevale tabelile.
Kasvukuubiku maht Poti läbimõõt Lahust 1000 taime kohta Pulbrit 1000 taime kohta
100 ml 6 cm 4-10 l 20-50 g
250 ml 9 cm 10-25 l 50-125 g
500 ml 11 cm 20-50 l 100-250 g
1 l 14 cm 40-100 l 200-500 g

Paagisegud

Toode on kasutav koos enamiku keemiliste pestitsiididega ning samuti integreeritud kahjuritõrjes. Toodet ei tohi segada segamispaagis koos pestitsiidide või kontsentreeritud väetistega.

Toimeaine Gliocladium catenulatum (uue nimega Clonostachys rosea)
Pakend 100 g, 1 kg
Tootja Verdera OY