Neoseiulus cucumeris

Neoseiulus (Amblyseius) cucumeris on röövlest, keda kasutatakse ripslaste tõrjeks köögiviljadel ja dekoratiivtaimedel ning maasikalesta tõrjumiseks maasikal.

Neoseiulus cucumeris (foto autor Jarmo Holopainen)

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Täiskasvanud Neoseiulus cucumeris on umbes 0,3 mm pikkune ja kollakas-punaka värvusega. Nooremad isendid on peaaegu värvitud. Röövlesta areng munast täiskasvanuks kestab 6 – 9 päeva (25 °C). Täiskasvanud emane lest muneb umbes  2 muna päevas (25 °C) kuni 30 päeva jooksul, kui toitu on piisavalt. Jahedamates tingimustes väheneb munemine poole võrra. Neoseiulus cucumeris ei lähe puhkeseisundisse ka siis, kui päevad on lühemad ja valgust on vähe.  

Toime

Kuna täiskasvanud Neoseiulus cucumeris tapab päevas vaid 2 – 3 ripslase vastset, on eduka tõrje saavutamiseks vaja palju röövlesti ning nende levitamist tuleb sageli korrata.

Kasutamine

Puistatavad röövlestad
Kasuta puistatavaid röövlesti siis, kui taimedel on märgata palju ripslasi. Röövlesti tuleks levitada ka vahetult pärast taimede istutamist, kui on oodata, et ripslased ilmuvad kohe taimedele. Lahtiseid röövlesti kasutatakse ka maasikatel.

Enne kasutamist pöörake pudelit õrnalt, et röövlestad jaotuksid kandeaines ühtlaselt. Kandke kasurid otse taime lehtedele. Jagage kogu pakendi sisu kõikide taimede peale ära. Kuna röövlestad ei lenda, ei suuda nad iseseisvalt taimelt taimele levida. Ühtlase pealekandmise tagamiseks hoidke röövlestade pudelit enne pealekandmist jahedas, et kasurid ei roniks pudeli otsa, vaid jääksid ühtlaselt kandeaine sisse.

Pigem kasutage röövlesti rohkem kui liiga vähe. Jaotage nad taimedele esimesel võimalusel, kuid mitte näiteks keskpäevase kuumuse ajal.

Röövlesti sisaldavad kotikesed
Röövlesti sisaldavad kotikesed riputatakse taime varte külge, eelistatavalt  varjulisse kohta. Igas kotikeses on tilluke (nõelaotsasuurune) auk,  mille kaudu pääsevad röövlestad välja. Kotikesed sisaldavad ka röövlestade jaoks toitu. Röövlestad paljunevad kotikestes ja liiguvad sealt taimede peale 4-8 nädala jooksul, eeldusel, et temperatuur ei tõuse liiga kõrgele ja õhuniiskus püsib suhteliselt kõrge. Tähelepanu! Kotikesi ei tohi avada!

Röövlesta Neoseiulus cucumeris munad vajavad koorumiseks vähemalt 65% õhuniiskust. Madalama õhuniiskuse juures munad ei arene. Sellepärast ei pruugi röövlestad toatingimustes paljuneda ning me ei garanteeri tõrje õnnestumist.

Loe lähemalt ripslaste bioloogilisest tõrjest >>>

Kahjuri kohta

Ripslaste kohta loe lähemalt.

Ripslaste tõrje

Neoseiulus cucumeris ​/m2 Kordus
Ennetav tõrje 100–250 tk/m2 Iga kahe nädala tagant
Kahjureid vähe 250 tk/m2 Üks kord nädalas
Kahjureid palju 300–500 tk/m2 Üks kord nädalas

Maasikalesta tõrje

Neoseiulus cucumeris ​/m2 Kordus
Ennetav tõrje 50–150tk/m2 Iga kahe nädala tagant
Kahjureid vähe 200–250 tk/m2 Üks kord nädalas
Kahjureid palju 300–500 tk/m2 Üks kord nädalas

 

Neoseiulus cucumeris sobib kasutamiseks:
erinevatel köögiviljakultuuridel, nagu paprika, piprad, baklažaan, kurk
dekoratiivtaimedel, nagu gerbera, krüsanteem, roos ja potililled
kasvuhoonekultuuridel ja puukoolides.

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: röövlesta Neoseiulus cucumeris võib säilitada 10 – 15 kraadi juures 1 – 2 päeva. Säilita pudeleid horisontaalses asendis. Kotikestele on vaja tagada õhu juurdepääs, et vältida röövlestadele kahjuliku CO2 kogunemist. Soovitatav on kasutada röövlesti vahetult pärast toote saabumist, kuid mitte kuuma ilmaga keskpäeval.

Tooted

25 000 röövlesta/500 ml pakend, segatuna kliide ja vermikuliidiga
50 000 röövlesta/ 1L pudel, segatuna kliide ja vermikuliidiga
125 000 röövlesta/ 1 L pudel, segatuna kliide ja vermikuliidiga
10 kotikest taimede külge riputamiseks ( ühes kotikeses on u 1000 röövlesta)
50 kotikest taimede külge riputamiseks ( ühes kotikeses on u 1000 röövlesta)

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post