Aphidoletes aphidimyza

Pahksääsklane Aphidoletes aphidimyza sobib peaaegu kõikide kasvuhoones esinevate lehetäiliikide tõrjeks kõikidel kultuuridel. Karvaste lehtedega taimedel võib tõrjeefekt olla siiski oodatust nõrgem.

Aphidoletes aphidimyza vastne, foto Heini Koskula, Biotus.

Aphidoletes aphidimyza vastne (foto autor Heini Koskula, Biotus)

Emane pahksääsklane muneb oranžid piklikud (umbes 0,3 mm) munad otse lehetäide kolooniatesse.  Munad kooruvad umbes 2-3 päevaga. Vastsed (0,3 -3 mm) võivad olla kas oranžid, punased või pruunid.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Toime

Pahksääsklase vastsed toituvad lehetäidest. Vastne halvab oma saagi mürgiga ja imeb seejärel temast toitaineid. Täiskasvanud Aphidoletes aphidimyza on umbes 2 mm pikk, sihvakas, pikkade jalgadega putukas. Täiskasvanud pahksääsklane sööb ainult lehetäide mesinestet.

Täiskasvanud Aphidoletes aphidimyza lendavad lehetäide kolooniatest mesinestet otsima ainult õhtul või öösel. Nad munevad lehetäide lähedusse. Emane muneb 8-12 päeva jooksul 100-140 muna. Vastsed kooruvad munadest paari päeva jooksul ning vastsestaadium kestab 5-6 päeva. Vastne läheb maa sisse nukkuma. Nukufaas kestab 10-14 päeva. Aphidoletes aphidimyza kogu elutsükkel munast täiskasvanuni kestab umbes 3,5 nädalat.

Kasutamine

Tõrjet pahksääsklasega Aphidoletes aphidimyza alustatakse kohe pärast lehetäide avastamist. Kasurid kantakse niiskele substraadile. Soovitatav on laotada üks kuhi nukke/50 m2. Vala kuhjad lehetäidega nakatunud taimede alla. 1-2 nädalat pärast tõrje alustamist hakkavad lehetäide hulka ilmuma oranžid pahksääsklase vastsed. Plastikust või märja kasvusubstraadi peal on pahksääsklasel nukkumine ja nukkude ellujäämine raske. Kui kasvuhoones on pind kaetud plastikuga, ei saa kasurid nukkuda ja nad ei paljune normaalselt. Sellisel juhul tuleks tõrjet korrata igal nädalal, kuni saavutatakse soovitud tõrjetulemus.

Kahjureid vähe: 1-2 pahksääsklast/ m2, iga nädal või kahe nädala tagant. Tõrjeefekt on piisav, kui Aphidoletes aphidimyza vastseid või mune leitakse viiest lehetäist koosnevas rühmas (kasuri ja lehetäide suhe on 1:5) kahe nädala jooksul pärast tõrjega alustamist.

Tähtis
Kui päeva pikkus on alla 14 tunni, läheb Aphidoletes aphidimyza puhkama ja koorub alles kevadel päevade pikenedes. Looduslikes tingimustes on pahksääsklane puhkeolekus septembrist maini, kuid kasvuhoonetes lõpeb puhkeolek kõrge temperatuuri tõttu varem. Kunstlik valgustus (üle 14 tundi päevas) takistab puhkeolekut.

Kõrge õhuniiskus soodustab lehetäide tõrjet pahksääsklasega Aphidoletes aphidimyza. Kasuri munad vajavad korralikuks arenguks 80-90% suhtelist õhuniiskust, täiskasvanud isendid 70%. Pahksääsklased vajavad sigimiseks üle 16 kraadist öist temperatuuri.

Kahjuri kohta

Lehetäide kohta loe lähemalt.

Aphidoletes aphidimyza sobib kasutamiseks:
dekoratiivtaimedel
nagu roos ja gerbera
erinevatel köögiviljadel nagu kurk ja tomat.
marjakultuuridel nagu maasikad
puukoolides

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: pahksääsklast Aphidoletes aphidimyza saab säilitada 8-10 kraadi juures paar päeva.

Tooted

1000 nukku/pudel, segatuna puulaastudega
2000 nukku/pudel, segatuna puulaastudega

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post