Franklinothrips vespiformis

Franklinothrips vespiformis on röövtoiduline ripslane, keda kasutatakse selliste ripslaste tõrjeks nagu Echinothrips americanus ja Parthenothrips dracaenae. Soovitatakse kasutada, kui ripslasi ei õnnestu tõrjuda Amblyseius swirskii´ga.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Emased on 2,5 – 3,0 mm pikad, pruunid kuni mustad, ahenenud vöökohaga ja valge vööga sipelgat meenutavad putukad. Tiivad on musta- ja valgetriibulised.  Isased on emastest väiksemad ja ei meenuta nii palju sipelgaid, sest nende keskkoht ei ole nii sale. Isaseid esineb harva. 

Franklinothrips vespiformis läbib viis arenguetappi: muna, I ja II järgu vastne, eelnukk ja nukk ning valmik. Emane muneb läbipaistvad neerukujulised munad lehekoesse. Algul on koorunud vastsed helekollased, kuid vanematel vastsetel tekivad punased vöödid. Teise järgu vastsed nukkuvad lehe alumisel küljel või maapinnal valgetes, poolläbipaistvates, ovaalsetes siidistes kookonites (u 2,7 mm pikad ja 1,3 mm laiad). 

Toime

Punased küürus seljaga vastsed ja kiiresti liikuvad täiskasvanud söövad väikseid putukaid, imedes ohvri tühjaks. Vastsed ja valmikud liiguvad saaki püüdes vilkalt ning hoiavad söömise ajal ohvrit esijalgadega kinni. Väga hea otsimise võime, levides saaki otsides kõikidele taimedele. Ripslaste populatsioon peaks hakkama vähenema pärast paari nädalat ning ripslaste kolooniates võib näha  Franklinothrips vespiformis´e  helepunaseid vastseid.

Toitub peamiselt sellistest ripslastest nagu Echinothrips americanus, Parthenothrips dracaenae ja Franklinella occidentalis (kaliforniaripslane), kuid võib süüa ka tubakaripslast, kasvuhooneripslas, kedrikesti ning karilase ja kaevandikärbse vasteid.

Ripaslaste kohta loe lähemalt.

Kasutamine

Käsitlege purki ettevaatlikult, ärge raputage. Puistake röövripslased koos kandeainega (tatrakestad) otse taimedele. Võib kasutada ka väikseid papist karpe. Kasutage suuremat kasutusnormi ripslaste suuremates kolooniates ja nende ümbruses.

Optimaalne temperatuur 18-30 °C. Röövripslast saab kasutada ka mitteõitsvatel taimedel.

NB! Röövtoidulised ripslased on kõige tõhusamad kevadel ja suvel (märtsist oktoobrini).

Franklinothrips vespiformis sobib kasutamiseks: 
dekoratiivtaimedel
kasvuhoonekultuuridel

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: röövripslast Franklinothrips vespiformis võib säilitada  10 – 15°C juures, pimedas, 1-2 päeva. Levitada taimedele esimesel võimalusel.

Tooted

250 röövripslast/pakend, kandeaineks on tatrakestad.
 

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post