Sphaerophoria rueppellii

Sphaerophoria rueppellii on kahetiivaliste  seltsi kuuluv sirelane, keda kasutatakse erinevate lehetäide tõrjeks.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Täiskasvanud Sphaerophoria rueppellii on 9 – 12 mm pikkune ning meenutab värvuselt ja mustrilt herilast, kuid tal puudub mürgiastel. Mustad triibud vahelduvad kollaste triipudega. Sirelase Sphaerophoria rueppellii nukud on rohelised ja piisakujulised ning vastsetel on pehme, läbipaistev roheline keha.

Toime

Täiskasvanud sirelased otsivad munemiseks aktiivselt lehetäide kolooniaid, lennates nende kohal hõljuvalt. Emane muneb 15 -20 muna päevas ning elab keskmiselt 21 päeva temperatuuril 25°C. Elu jooksul jõuab muneda u 400 muna.

Täiskasvanud sirelased toituvad nektarist ja õietolmust, vastsed söövad lehetäisid. Üks vastne võib enne nukkumist ära süüa kuni 200 lehetäid. Nad suudavad ellu jääda ka toitudes näiteks ripslastest, kedriklestadest ja karilastest. Vastsed on aktiivsed peamiselt öösel.

Sphaerophoria rueppellii vastsed väldivad parasitoidide poolt juba parasiteeritud lehetäisid.

Sphaerophoria rueppellii on aktiivne temperatuuril 12 - 40°C, ideaalne temperatuur jääb vahemikku 25 - 35°C. Täiskasvanud ei ole põua suhtes tundlikud, kuid vastsed vajavad niisket mikrokliimat, et vältida veekadu.

Kasuri aktiivsus võib sügisel päevavalguse vähenemise tõttu langeda, kuid ta ei lähe puhkeolekusse. Kui temperatuurid on piisavalt kõrged, saab teda kasutada aastaringselt.

Kasutamine

Sirelast Sphaerophoria rueppellii kasutatakse lehetäide ennetavaks tõrjeks õitsvatel taimedel. Ta leiab lehetäide uued kolooniad kiiresti üles ning teda saab kasutada koos parasitoididega.

Sirelased on väga tundlikud kemikaalide suhtes. Seetõttu ei tohi vähemalt kuus nädalat enne Sphaerophoria rueppellii´ga tõrje alustamist kasutada kemikaale.

Sirelast Sphaerophoria rueppellii kasutada kõikide lehetäiliikide tõrjeks õitsvatel kultuuridel, näiteks paprikad ja baklažaan.

Kasuta 2-3 sirelast/m2 kohta lehetäide koldesse või 0,04 isendit/m2 kasvuhoonesse.

Vii sirelane taimedele, asetades avatud pakendi horisontaalselt varjulisse kuiva kohta taimede vahel või läheduses. Kasuri levitamiseks võib kasutada ka väikseid papist karpe ehk Biobox´e. U 1-2 päeva jooksul väljuvad nukkudest täiskasvanud isendid.

Kahjuri kohta

Lehetäide kohta loe lähemalt.

Sphaerophoria rueppellii  sobib kasutamiseks:
kõikidel õitsvatel kultuuridel
(kurk, maasikas, paprika jt)

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: 1-2 päeva 8 - 10 °C juures pimedas ventileeritud kohas. Mitte katkestada külmaahelat transportimise ja hoiustamise ajal.

Tooted

100 sirelase nukku või täiskasvanud isendit

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post