Orius laevigatus, Orius majusculus

Röövtoidulised lutikad, keda kasutatakse peamiselt ripslaste tõrjeks koos röövlestadega paljudel kultuuridel.

Orius majusculus röövlutikas foto Jarmo Holopainen, Biotus.

Orius majusculus (foto autor Jarmo Holopainen, Biotus)

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Täiskasvanud Orius´ed on umbes 2,5-3 mm pikad ja suudavad lennata. Ovaalne lapik keha on pruunikasmust ning hallide laikudega. Vastsed on pehme kehaga, pisarakujulised, ilma tiibadeta ja punaste silmadega. Täiskavanud emased munevad taimekudedesse (nt õite tupplehtedesse, leherootsudesse ja lehekaenaldesse). Munad kooruvad umbes 4-5 päevaga. Nümfistaadium kestab 2-3 nädalat ning täiskasvanud isendid elavad 3-4 nädalat.

Toime

Orius´e eeliseks on see, et ta sööb ka täiskasvanud ripslaseid, röövlestad aga peamiselt nooremaid arengujärke. Lisaks ripslastele sööb Orius ka karilasi, kedriklesti, lehetäisid, koi mune ja teisi väikseid putukaid, samuti õietolmu.

Kui kasvuhoones esinevad üheaegselt nii ripslane kui ka tubakakarilane, eelistab Orius toiduks ripslast, kuid aitab ka tubakakarilase arvukust vähendada.

Õietolmu tootvatel kultuuridel saab Orius´t kasutada ka ennetavalt.

Orius´ed moodustavad püsiva populatsiooni ja neid on taimedel arvukamalt näha 3-5 nädalat pärast esmakordset levitamist. Ripslaste arvukus ei hakka vähenema enne, kui lutika populatsioon on kasvanud piisavalt suureks. Soodsates tingimustes söövad Orius´ed keskmiselt 12 ripslast päevas, olles seega ripslaste tõrjumisel üsna tõhusad. Nii Orius´e vastsed kui ka valmikud on kiskjad.

Kahjuri kohta

Ripslaste kohta loe lähemalt.

Kasutamine

Orius on soovitatav viia kasvuhoonesse, kui vaatamata röövlestaga (N. Cucumeris) tehtud ennetavale tõrjele hakkavad taimedel levima ripslased. Röövtoidulised lutikad puistatakse koos kandeainega kultuuri lehtedele või substraadile väikeste kuhjadena (15-20 lutikat ühe kuhja kohta ehk 15-20 ml). Kuhjad peavad jääma vähemalt paariks päevaks puutumata, et tagada lutikatele paremad võimalused paljunemiseks. Kui Orius levitada ühtlaselt üle kultuuri, on lutikatel vähem võimalusi paljunemiseks.

Orius´ed munevad meeleldi noorte kurgivõrsete kudedesse. Pärast lutikate levitamist tuleks vältida võrsete lõikamist 1-2 nädala vältel, et munadel oleks aega kooruda.

Lutikad tuleks laiali laotada kas varahommikul või hilisõhtul – sel juhul ei lenda täiskasvanud lutikad kasvuhoonest nii kergesti välja.

Tähelepanu!
Erinevate Orius´e liikide kasutamisel tuleb arvestada erineva tundlikkusega päevapikkuse suhtes. Orius majasculus´t kasutatakse, kui päeva pikkus on umbes 14 - 16 tundi (maist augustini), Orius laevigatus´t saab kasutada märtsist septembrini, kui päeva pikkus ületab 12 tundi.

Talvisel ajal annab Orius majusculus lisavalgustusega kasvuhoones ühe põlvkonna. Kasvuhoones arenenud põlvkond ei ole võimeline paljunema ega taga seega populatsiooni kasvu.

Suvisel ajal võiks eelistada O. majusculus´t, kuna ta muneb rohkem kui ükski teine Orius´e liik, lisaks on ta Orius laevigtus´est natuke suurem ning suudab ära süüa rohkem kahjureid.  

Orius´ed võivad imeda vahel ka taimemahla, kuid tavaliselt see taimedele suurt kahju ei tee. Võimalikke kahjustusi tuleb siiski jälgida.

Ripslaste tõrje

Orius/m2 Kordus
Ennetav tõrje 0,5 - 1/m2 Üks kord nädalas. Korrake kaks korda. Vajadusel korrata tõrjet.
Kahjureid vähe 1 - 4/m2 Üks kord nädalas. Korrake 1-4 korda
Kahjureid palju 4 - 10/m2 Üks kord nädalas, kuni olukord on kontrolli all.

 

Orius´ed sobivad kasutamiseks: 
erinevatel kasvuhooneköögiviljadel (kurk, melon, baklažaan, paprika)
maasikatel
salatil, maitsetaimedel
dekoratiivtaimedel
puukoolides

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: toodet võib säilitada paar päeva 8-10 kraadi juures pimedas kohas. Pudelid asetada horisontaalselt.

 

Tooted

500 röövlutikat Orius laevigatus/pudel (250 ml), kandeainena tatrakestad  
1000 röövlutikat Orius laevigatus/ pudel (250 ml), kandeainena tatrakestad  

500 röövlutikat Orius majusculus/pudel (250 ml),  kandeainena tatrakestad  
1000 röövlutikat Orius majusculus/pudel (250 ml), kandeainena tatrakestad  

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post