Diglyphus isaea

Diglyphus isaea on kiletiivaline parasitoid, keda kasutatakse kaevandikärbeste tõrjeks.

Diglyphus isaea kiletiivaline parasitoid. Foto Jarmo Holopainen, Biotus.

Diglyphus isaea (foto autor Jarmo Holopainen, Biotus)

Diglyphus isaea on umbes 2 mm suurune lühikeste tundlatega metallik, must või väga tumeroheline parasitoid.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Toime ja kasutamine

Dacnusa sibirica areng munast täiskasvanuks kestab 2 nädalat (25ºC). Ta muneb vaid kolmanda järgu vastsete kõrvale, kuid tapab ka nooremaid vastseid, imedes neist toitaineid. Diglyphus isaea tapab teise ja kolmanda arengujärgu vastseid ja munevad nende kõrvale kaevandikäiku. Munast koorunud parasitoidi vastsed arenevad kaevandi sees (kuid mitte kaevandikärbse vastse sees), toitudes kaevandikärbse surnud vastsetest. Kuid vastne nukkub kaevandikärbse vastse sees. Emane kiletiivaline parasitoid tapab elu jooksul üle 300 kaevandikärbse vastset.

Diglyphus isaea on kõige tõhusam kõrgetel temperatuuridel ja suudab hoida vaos suuremat kaevandikärbse populatsiooni kui näiteks Dacnusa sibirica.

Tähtis!
Parasitoidi Diglyphus isaea saab hakata kasutama aprillis-mais. Kui mai on pime ja jahe, võib osutuda vajalikuks kasutada suuremat parasitoidide kogust. Diglyphus isaea sobib eriti hästi kasutamiseks soojades oludes. Kurgil on soovitatav kasutada Dacnusa sibirica (Diglyphus isaea´t ainult tugeva saasutmise korral ja väga kuumades tingimustes). Tomatil on soovitatav kasutda Dacnusia sibirica, kuni saagist leitakse 1 kahjur taime kohta. Ülejäänud hooajal on soovitatav kasutada parasitoidi Diglyphus isaea.

Umbes 3 nädalat pärast tõrje algust tuleks kontrollida parasitoidi arengut. Diglyphus isaea  vastsete värvus muutub vastse arenedes sinakasroheliseks ja nukufaasis vastne paistab läbi kaevandi esmalt rohekas ja seejärel parasitoidi edasi arenedes must. Diglyphus isaea  punased silmad on nähtavad kogu nukkumise aja. Vastset on näha, kui vaadata lehte vastu valgust. Tõrjeefekt ilmneb 4-6 nädalat pärast tõrjega alustamist.

Kahjuri kohta

Kaevandikärbse kohta loe lähemalt.

Kultuur Kasur Ennetav tõrje Kahjurite tõrje
Kurk Dacnusa sibirica 0,25/m2/nädal 0,5-2/m2/nädal
Tomat Dacnusa sibirica 0,25/m2/nädal Ei soovitata
Tomat Diglyphus isaea   Ei soovitata 1-2/m2/nädal
Lilled Dacnusa sibirica 0,25/m2/nädal Ei soovitata
Lilled Diglyphus isaea   0,1/m2/nädal 1-2/m2/nädal

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine:  Diglyphus isaea  saab säilitada paar päeva 8 kraadi juures. Kiletiivalised parasitoidid tuleks lasta kasvuhoonesse õhtul või pilvise ilmaga.

Tooted

Diglyphus isaea 250 täiskasvanud isendit/ pudel

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post