Phytoseiulus persimilis

Phytoseiulus persimilis on röövlest, keda kasutatakse kedriklestade (sh punane kedriklest) tõrjeks.

Phytoseiulus persimilis (foto autor Jarmo Holopainen)
Toime

Phytoseiulus persimilis´e  toiduks kõlbavad kõik erinevad kedriklesta arengujärgud, kuid ta  toitub ainult kedriklestadest ja ei suuda elada kaua ilma toiduta. 

Arenguks vajab soojust (15 - 25 °C ) ning kõrget õhuniiskust ( üle 60 %).

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Kasutamine

Kasuta röövlesta  P. persimilis kas ennetavalt või niipea, kui avastad taimedel  märke kedriklestadest. Puista röövlestad taime lehtedele. Tõrje tulemuslikkus hakkab ilmnema kaks nädalat pärast tõrjega alustamist. Röövlesta  Phytoseiulus persimilis saab kasutada aastaringselt. Põuast ta ei hooli, kuid punane kedrilest tunneb end kuumas ja kuivas väga hästi. Taimede pritsimine mõjub P. Persimilis´ele soodsalt, eriti suvekuumuses.

P. persimilis püüab halvasti oranžikas-punaseid talveunest ärganud kedriklesti. Kui talvitunud kedriklesti on kasvuhoones väga arvukalt või kui punase kedriklesta populatsioon on läinud suureks, tasub kaaluda võimalust kasutada tugevasti nakatunud taimedel selektiivseid  pestitsiide, mis ei kahjusta tulevikus bioloogilist tõrjet.

Röövlestade puistamine taimedele
Enne kasutamist pöörake pudelit õrnalt, et röövlestad jaotuksid kandeaines ühtlaselt. Kandke kasurid otse taime lehtedele. Jagage kogu pakendi sisu kõikide taimede peale ära. Kuna röövlestad ei lenda, ei suuda nad iseseisvalt taimelt taimele levida. Kasutatav kogus varieerub sõltuvalt saastatuse tasemest (2-50 isendit/m2). Ühtlase jaotamise tagamiseks hoidke röövlestade pudelit enne kasutamist jahedas, et kasurid ei roniks pudeli otsa, vaid jääksid ühtlaselt kandeaine sisse.

Pigem kasutage röövlesti rohekm kui liiga vähe. Jaotage nad taimedele esimesel võimalusel, kuid mitte keskpäevase kuumuse ajal.

Röövlest Phytoseiulus persimilis on tõhus, kui temperatuur pole liiga kõrge. Kui temperatuur tõuseb üle 30 °C ja õhuniiskus langeb alla 60%, liiguvad röövlestad taimede alumistele lehtedele, erinevalt kedriklestast, kellele meeldib kuumus ja kuiv õhk. Sel juhul röövlest ja kedriklest ei kohtu ning biotõrje ei tööta soovitud viisil. Siis tasub appi võtta röövlest Amblyseius (Neoseiulus) californicus.

Õhuniiskus peaks olema üle 60 %. Röövlestad ei edene kuivas siseõhus, seega ei garanteeri me tõrje õnnestumist siseruumides.

Phytoseiulus persimilis foto autor Jarmo Holopainen.

Kahjuri kohta

Kedriklestade kohta loe lähemalt.

Punase kedriklesta tõrje

 Phytoseiulus persimilis/m2 Kordus
Ennetav tõrje 1-2 tk/m2   Iga kahe nädala tagant
Kahjureid vähe 10 tk/m2 Üks kord nädalas, korrake vähemalt 3-4 korda
Kahjureid palju 10-50 tk/m2 Üks kord nädalas, jätkake tõrjet kuni olukord paraneb

 

Phytoseiulus persimilis sobib kasutamiseks: 

  • erinevatel köögiviljakultuuridel, nagu tomat, paprika, piprad, kurk, baklažaan, uba 
  • dekoratiivtaimedel, nagu roos, gerbera, krüsanteem ja potililled 
  • kasvuhoonekultuuridel ja puukoolides.

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: 1-2 päeva temperatuuril 8 – 10 kraadi, pudelid asetada horisontaalselt.

Tooted

1000 röövlesta/50 ml pudelis.
2000 röövlesta/ 250 ml pudelis.

Tootja

Biotus.


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post