Aphidius ervi

Kiletiivaline parasitoid, keda kasutatakse suuremate lehetäiliikide tõrjeks.

Aphidius ervi kiletiivaline parasitoid, foto Jarmo Holopainen, Biotus.

Aphidius ervi (foto autor Jarmo Holopainen, Biotus)

Täiskasvanud Aphidius ervi on Aphidius colemanist umbes kaks korda suurem, muidu on liigid peaaegu ühesugused. Aphidius ervi arenemiseks munast täiskasvanuks kulub umbes 2 nädalat (20°C). Emane muneb oma elu jooksul 300 – 500 muna.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Toime

Parasiteeritud lehetäid elavad, söövad ja paljunevad pärast parasiteerimist veel 3-4 päeva, misjärel lehetäid surevad ja muutuvad muumiateks. Muumiaid võib hakata nägema umbes kaks nädalat pärast tõrjega alustamist.

Kasutamine

Saab kasutada ennetavalt või esimeste kahjurite ilmumisel. Eriti suure kartuli-lehetäi  (Macrosiphum euphorbiae) ja hariliku lehetäi (Aulacorthum solani) tõrjeks, kuid parasiteerib ka tubaka lehetäisid Myzus perekonnast. Kurgi lehetäi tõrjeks ei ole efektiivne.

Aphidius ervi suudab leida lehetäid üles isegi nende väikese arvukuse korral. Seetõttu soovitatakse seda liiki kasutada ennetavalt või siis, kui lehetäisid on veel vähe. Tõsise saastumise korral tuleks lisaks Aphidius ervi-le kasutada ka pahksääsklast Aphidoletes aphidimyza.

Kanna muumiad kuivale substraadile või kasuta levitamiseks väikseid papist karpe Biobox-e, mida saab riputada taimede külge. Materjal ei tohi saada märjaks, sest muidu kasurid hukkuvad. Kandeaine kogus ühes kohas ei tohi olla liiga suur. Kandeaine võib takistada parasitoidide koorusmist juba sentimeetri paksuse kihi korral. Materjal peab jääma mitmeks päevaks häirimatult samale kohale.

Kahjuri kohta

Lehetäi kohta loe lähemalt.

Aphidius ervi/m2 Kordus
Ennetav tõrje 0,5 isendit/m2 Iga kahe nädala tagant
Kahjurite ilmumisel 1-2 isendit/m2 Kord nädalas, kuni on saavutatud soovitud tõrjetulemus
Suuremad kolded 250 isendit (terve pudel) Ühekordne levitamine otse lehetäide koldesse

 

Aphidius ervi tarnitakse muumiatena, pakis võib olla ka täiskasvanud isendeid. Muumiad kooruvad kasvuhoones paari päeva jooksul.

Kiletiivalist parasitoidi Aphidius ervi saab kasutada ka madalatel temperatuuridel, kuna see liik lendab ja otsib saaki juba 10 °C juures. Seevastu väga kõrgetel temperatuuridel (30°C) on tema aktiivsus häiritud.

Aphidius ervi sobib kasutamiseks
dekoratiivtaimedel, nagu krüsanteemid, gerberad
köögiviljadel, nagu tomat, pipar
marjakultuuridel, nagu maasikas, vaarikas
puukoolides

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine:  Aphidius ervi võib säilitada 1-2 päeva 8-10 kraadi juures, kuid soovitatav on kasutada parasitoide võimalikult ruttu pärast saadetise saabumist.

Tooted

250 muumiat/ pakend, segatuna tatra ja vermikuliidiga

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post