Steinernema carpocapsae

Putukatel parasiteeriv nematood, keda kasutatakse sookärblaste tõrjeks.

nematood. Pildi autor Jarmo Holopainen, Biotus.

Nematood. Pildi autor Jarmo Holopainen, Biotus.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Toime

Nematood Steinernema carpocapsae tõrjub peamiselt sookärblaseid, kuid lehtede töötlemisel on efektiivne ka erinevate öise eluviisiga ja lendavate liikide vastsete (nt Duponchelia fovealis - tume marmorleedik (ööliblikas), eriti kalanhoedel, köögivilja-, kapsakahjurite) tõrjeks.

Nematoodidel on enne täiskasvanuks saamist neli vastsestaadiumi. Esimene vastsestaadium areneb nematoodimuna sees, munast koorub vastse teine staadium. Kolmanda staadiumi vastseid kasutatakse nematoodipreparaatides.

Kasutamine

Lahusta nematoodisegu esmalt 5 liitris vees (15-20°C), purustades kõik tükid, et moodustuks ühtlane segu. Seejärel lase umbes 5 minutit seista ning lahjenda suurema veekogusega (vee kogus sõltub kasutatavast töötlemistehnikast, kultuurist jne). Nematoodid võib kanda taimedele näiteks kastekannu, puhta taimekaitsepritsi, tilkkastmissüsteemi kaudu.

Sookärblaste tõrjeks tuleks nematoode kasutada normiga 1 miljon/m2. Tõrje kordamine iganädalaselt hoiab sookärblaste populatsiooni kontrolli all, kuid nematoodidega neist täielikult lahti ei saa.

Nematoode tuleks levitada varahommikul  või õhtul, sest nad on päikesevalguse ja kuivamise suhtes tundlikud.

Tähtis!
Pritsi kasutamisel ei tohi rõhk ületada 5 baari. Pihustusotsik peab olema vähemalt 0,8 mm, alla 1 mm filtrid tuleb eemaldada, et vältida ummistusi. Sega segu käitlemise ajal regulaarselt, et vältida nematoodide ja nende kandeaine vajumist anuma põhja. Tõrje teostamise ajal ei tohi nematoodid kuivada ega jätta otsese päikesevalguse kätte. Kui oled nematoodilahuse valmis teinud, kasuta seda esimesel võimalusel.

Nematoodide kasutamisel peaks kasvusubstraat olema 13-25 °C. Nematoodid ei tööta korralikult ja surevad kiiresti, kui kasvusubstraadi temperatuur tõuseb mitmeks päevaks üle 30 kraadi. Nematoodid ei talu ka külmumist ega kuivamist. Pärast nematoodide levitamist on oluline, et kasvualus oleks pärast töötlemisele järgnevat nädalat niiske, eelistatavalt mitu nädalat. Kuid liigniiskus võib kahjustada nematoodide toimimist. Nematoode ei tohi kasutada pestitsiididega samal ajal.

Kahjuri kohta

Sookärblaste kohta loe lähemalt.

Steinernema carpocapsae sobib kasutamiseks kõikidel kultuuridel.

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamine: toode säilib 4 - 8 ºC juures mitu nädalat.

Tooted

Steinernema carpocapsae 50 miljonit / pakend
Steinernema carpocapsae 250 miljonit / pakend

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post