Propylea quatuordecimpunctata

Propylea quatuordecimpunctata ehk ankurtriinu, on lepatriinu, keda kasutatakse lehetäide tõrjeks.

Teave kasurite tellimise ja kaubale järele tulemise kohta.

Täiskasvanud ankurtriinu on 3,5 – 4,5 mm suurune mardikas. Taustavärvus varieerub kreemikast kollase ja heleoranžini, aga mitte punaseni. Tavaliselt on kattetiibadel 14 musta, peaaegu nelinurkset täppi.

Nende värvus võib varieeruda väga suures ulatuses: esineb üle 100 värvi ja mustri variatsiooni. Sageli on osad täpid omavahel liitunud, eriti piki keskjoont, kus need tihti moodustavad mustri, mis sarnaneb ankruga. Mõnikord on keha peaaegu üleni must, väljaarvatud 12 heldedat kollast täppi. Eesselg on valkjas või kahvatukollane, nelja kuni kaheksa musta täpiga. Tundlad ja jalad on kollakaspruunid.

Vastsed on saledad, hallid, kollaste laikude ja mustade täppidega.

Toime

Ankurtriinu tõrjub efektiivselt erinevaid lehetäiliike.

Ta toitub peamiselt lehetäidest, kuid võib süüa ka lesti, liblikate vastseid, putukate mune, pehmekehalisi putukaid, õietolmu ja nektarit. Nad söövad ahnelt nii vastse staadiumis kui ka täiskasvanult.

Ankurtriinu on võimeline leidma lehetäisid isegi siis, kui kahjurite arvukus on väike. Kui lehetäide kolooniad suurenevad, hakkab ankurtriinu sellele vastavalt paljunema. Tänu sellisele paindlikule käitumisele saab teda kasutada lehetäide ennetavaks tõrjeks, kui kahjurite väike arvukus ei võimalda veel kasutada tõrjeks teisi röövtoidulisi kasureid.

Vastsed söövad lehetäisid 8-10 päeva jooksul ning nukkuvad siis taimede lehtedel või vartel. Nukkumine kestab 4 – 5 päeva. Nukkudest väljuvad täiskasvanud  mardikad, kes munevad kahe esimese nädala jooksul u 400 muna.

Temperatuur mõjutab ankurtriinu eluea pikkust. Madalamad temperatuurid võimaldavad neil elada kauem. Soojemad temperatuurid vähendavad nende eluiga. 17°C juures võivad emased lepatriinud elada umbes 120 päeva, 30°C juures vaid 30 päeva.

Kasutamine

Ankurtriinu sobib hästi lehetäide varajaseks tõrjeks, sest kui kahjureid ei ole käepärast, saavad nad lühiajaliselt hakkama ka ainult õietolmu süües.

Vabasta lepatriinud purgist otse lehetäidega nakatunud piirkondadesse. Kuna tegemist on lendava putukaga soovitame teda kasutada vaid sisetingimustes nagu väike kasvuhoone, klaasitud rõdu ja muud siseruumid.

Kahjuri kohta

Lehetäide kohta loe lähemalt.

Propylea quatuordecimpunctata sobib kasutamiseks:
erinevatel köögiviljakultuuridel nagu kurk ja paprika
dekoratiivtaimedel

 

Transportimine ja säilitamine

NB! Kasureid tuleb transportida jahedas, vältides nende ülekuumenemist. Kui kodutee on pikem, tuleks kasutada termoskotti koos külmaelemendiga. Veenduge, et kasureid sisaldav pudel ei puutuks otseselt külmaelemendiga kokku. Külmaelemendi ja pudeli vahele võib panna näiteks mingi riideeseme või ajalehe.

Säilitamnine: 1-2 päeva 14 °C juures. 

Tooted

50 täiskasvanud isendit segatuna paberiribadega.

Tootja

Biotus


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Indrek Teder

aiandustoodete müügiesindaja

+372 505 4406
E-post

Generic placeholder image

Ingrid Loddes

assistent, taimekasvatus

+372 5683 3005
E-post

Generic placeholder image

Marge Olo

köögiviljaseemnete tootejuht

+372 5303 3664
E-post