Baltic Agro toetus on aidanud maailma spordiareenile tipptegijaid

Baltic Agro juubeliaasta puhul toetas Baltic Agro Adavere Uisuklubi pikaaegset treenerit ja eestvedajat Väino Treimani lase ja noorte uisukooli tegevust. Adavere Uisukool ja Väino Treiman on areenile toonud nii Saskia Alusalu kui Marten Liivi, rajanud Adaverre uisuklubi ja treeninud noori spordihuvilisi - kõike seda vaatamata iseasjale, et mees pole ise kiiruisutaja kunagi olnud.

Väino uisukool Adaveres

Treimani õpilane ning täna Tallinnas kiiruisutreenerina tegutsev Mart Markus meenutab, et kui kunagi teati Adavere tuuliku ja lihatööstuse järgi, siis tänu Treimani tegevusele on viimased 15 aastat Adavere olnud Eesti kaardil just uisutamise pärast. ,,Väino järjepidev ja tubli töö on andnud väikesele Eesti külale suure sümbolväärtuse. Kõigil piirkonna lastel on võimalus Adaveres alustada teekonda uisumaailma tippu Saskia ning Marteni eeskujul. Väino eestvedamiseta oleks sellist edu raske ette kujutada,“ kirjeldab Markus oma esimest treenerit.

Ida-Virumaalt pärit Väino ja tema abikaasa on Adaveres elanud juba 45 aastat ehk ajast, kui valmis siinne võimla. Varasemalt Tartus töötanud perekond oli valiku ees, kas alustada iseseisvat elu Iisakul või suunduda Adaverre. Täna ei kujuta Adavere spordikultuuri ilma perekond Treimanita ettegi. „Ka see uisuteema, mis on kestnud umbes 30 aastat, tekkis üsna juhuslikult. Kuna abikaasa Anar oli kehalise kasvatuse õpetaja ning seitse aastat järjest sattusid sellised talved, kus külma oli, aga lund mitte, siis otsisime võimalusi, kuidas lapsed ka suusaveerandil õues sportida saaksid,“ meenutab Treiman uisuklubi eellugu.

,,Kõik algas hokiväljakust, aga nii nagu lastega ikka – kui nad juba midagi oskavad, siis tahavad nad võistelda ja kaugemale minna. See tiivustas staadionile jäärada looma.“

Just laste enda soov areneda ning kaugemale jõuda ongi Väino jaoks kõige alus. ,,See tekitabki motivatsiooni, mis siit väikesest Adaverest on viinud praktiliselt maailma tippu. Kui ka siinne jäi kitsaks, hakkasime lastega Soomes laagrites käima ning kui Minskis valmis jäähall, tuli ka Valgevenes paremate tingimuste järel käia.“ Treiman tõdeb, et ta ei pea end supertreeneriks, vaid õnnelikuks treeneriks, kes on leidnud oma pärlid: ,,Kui räägitakse, et ei saa teha, sest pole vahendeid, tingimusi, võimalusi, raha, siis ka meil polnud alguses mitte midagi. Õnnelikuks treeneriks pean ma ennast ka seetõttu, et kui toetuse ja raha saamiseks peab end kusagil tõestama, projekte kirjutama ning pidevalt asju ajama, siis meie puhul on raha ning toetus ise siia tulnud. Ilmselt meid on märgatud ning meil pole tarvis suuga suurt linna kusagil ehitada.“

Mart Markus, Eesti kiiruisutaja ja treener

Kui 90ndatel kõndisin Adavere rühmaga tantsupeo rongkäigul teati Adaveret lihatööstuse ja tuuliku järgi. Aga viimased 15 aastat on olnud Adavere Eesti kaardil just uisutamise pärast. Väino järjepidev ja tubli töö andnud väikesele Eesti külale suure sümbolväärtuse. Kõigil piirkonna lastel on võimalus Adaverest alustada teekond uisumaailma tippu nagu seda on teinud Marten ja Saskia. Ilma Väino eestvedamiseta oleks sellist edu raske ette kujutada.

Toetused laste huvitegevusele

Toetuste ning vahendite leidmine on täna Eesti spordimaastikul väga keeruline teema, kuid uisuklubi eestvedaja soovitab tähelepanu juhtida just kasvulava suunas. ,,Kui sa oled juba tipus, siis hakkab seda tähelepanu ja raha tulema. Aga tegelikult tuleks riiklikul või erasektori toetusel hoogu anda just nendele eeldustele, et meil üldse tekiks piisav kasvulava tulevikutegijate sündimiseks. Meie näitel ongi just Baltic Agro niimoodi toetust avaldanud. Kõik algas väikesest toetusest, kuid mida aeg edasi ja mida rohkem parandas see laste sportimisvõimalusi, kasvas ka koostöö.“

Ettevõte on uisuklubi toetanud ka varasemalt. „See abi pole alati olnud üldsegi rahaline. Ma mäletan, et mingi hetk ma tundsin, et ei jaksa enam seda lund rookida ning seepeale pakkuski Baltic Agro meile üht demotraktorit, mille jaoks kohalikul omavalitsusel poleks lihtsalt vahendeid olnud. Tänu erasektori abikäele, läksid olud jällegi paremaks. Mõned aastad hiljem, täpselt siis kui vaja oli, hakkas Baltic Agro ka Saskiat sponsoreerima ning edasine on juba kõigile teada.“ Treiman tõdeb, et loomulikult oleks tore, kui saaks hakkama omade jõududega ning omavalitsuste vahenditega, kuid paraku on võimalused limiteeritud ning võib juhtuda, et kas siis poliitilistel või muudel põhjustel ei saa neile lihtsalt igal aastal loota.

Uisuhuvilised noored sportlased

Adavere Uisukooli uisud ootavad noori sportlasi.Vestluse ajal mööduvad meist kohalikud lapsed, kes justkui ühest suust tervitavad Väinot ning rõõmustavad treenerit nähes. ,,Nad ootavad mind ja minu ülesanne on pakkuda neile rõõmu, võimalusi ja tulemusi. Tänu ühisele alale, saame end tunda meeskonnana, ühtekuuluvana ning vajalikuna. Mäletan, et ka siin on jällegi Baltic Agro käsi mängus olnud. Meie meeskonna mentaliteet muutus koheselt tugevamaks, kui ettevõte toetas ühise vormi soetamist. See on suur asi, mis mängib rolli ka vaimsel tasandil,“ räägib Treiman samal ajal kui „pealekasv“ treenerist möödub.

Rääkides pealekasvust jääb Väino tagasihoidlikuks. ,,Nagu ma ütlesin, siis mina olen oma pärlid leidnud. Vähesed saavad selliseid lotovõite ning veel vähem isegi mitu korda. Aga jah, kui ma meenutan näiteks Martenit väikese kolmanda klassi poisina, siis sel hetkel poleks ma suutnud unistadagi, et võime jõuda selleni, mis täna toimub,“ meenutab treener tänase tipptegija, Marten Liivi sportlastee algust.

,,Kes teab, vahest on tänagi mõni Marten või Saskia nende laste hulgas. Aga ma ei loo endale sellist projekti ja kinnisideed, vaid annan endast nii palju, kui oskan ja kui noor tahab pingutada ning jõuda, siis toetan teda igati.“

Tunnistades pealt laste reaktsiooni Väinot nähes, tekib tunne, et pealekasvu jagub ning sära on ka väikestel uisuhuvilistel endiselt silmis. ,,Täna nad ongi väikesed tegijad ning kui nad tahavad pingutada, siis kuidas ma neile ütlen, et lähen järgmisel aastal pensionile. Ma ei saa seda teha, sest siis tekiks auk ning poleks kedagi, kes üle võtaks. Minu õpilasi on küll üle Eesti igal pool – kes treenerid, õpetajad, kehakultuuri spetsialistid – kuid siin toimetan hetkel vaid mina,“ kirjeldab Treiman ning tõdeb, et tema missiooniks on salamisi saanud lootus, et kui pärast Ants Antsoni kadus suurem huvi kiiruisutamise vastu terveks põlvkonnaks, siis nüüd on kiiruisutamine vähemalt järgmise põlvkonna vältel populaarne ja au sees. ,,Ja seda kõike ei teinud ju mina. See tänu kuulub lastele, nende unistustele ning meie toetajatele. Sealhulgas loomulikult Baltic Agrole!“ Treiman saadab tänusõnad ka neile, kes esitasid treeneri panuse Baltic Agro konkursile, sest mees ise ei tea siiani, kes teda märkas.


Adavere kool.Adavere Uisuklubi toetus

Möödunud aastal esitati Väino Treimani panus Adavere Uisuklubis ja kohalikus spordielus Baltic Agro heategevusprojektide konkursile, kuhu oodati ettepanekuid ja projekte, millega maakohtades laste ja noorte spordivõimalusi arendada ja parendada. Viis erinevat kodanikualgatust said 5000-eurose toetuse maa-elu edendamiseks nii kultuuri, spordi kui tervislike eluviiside vallas.

 

Allikas: Baltic Agro pressiteade 19.märts 2021.