Abiootiline stress ja aminohapped

Taimed on ärkamas, ees ootab kevadine stressirohke temperatuuride vaheldumine. Taimede stressi võivad põhjustada mitmed abiootilised tegurid või erinevate tegurite koosmõju. Valdavalt esineb meie tingimustes taimedel temperatuuristress, mis tekib, kui temperatuur on optimumist madalam või kõrgem või kõigub suurtes piirides. Viimastel aastatel on aktuaalsemaks muutunud ka põuastress.

Kevadine külmastress

Külmastressi korral hakkab taimerakkude vaheline vesi külmuma ning teravate nurkadega jääkristallid võivad põhjustada rakumembraani purunemist ja lekkimist, toimuvad muutused membraani struktuuris. Lisaks sellele on jaheda- ja külmastressi korral takistatud vee ja toitainete vastuvõtt ning liikumine taimesiseselt, toimuvad muutused orgaaniliste ainete sisalduses (klorofülli lagunemine, fotosünteesi pidurdumine, suhkrute sünteesi vähenemine, tärklise lagunemine, külmumisvastaste valkude tootmine jne).

Teraviljad ja raps/rüps (eriti talivormid) sünteesivad aktiivselt külmavastaseid valke ning nende koostises on mitmed aminohapped (glutamiin, alaniin, glütsiin, türosiin, tsüsteiin, proliin, histiniin, treoniin jne).

Kuumastressi korral hakatakse tootma kuumašoki valke, mis kaitsevad rakku kuumuse eest. Kuumastress põhjustab normaalse valgusünteesi peatumist, ensüümide inaktiveerumist ning toksiliste ühendite teket.

Aminohapped

Aminohapetel on stressiolukordadega toimetulekul väga oluline roll. Seetõttu soovitame kevadel taimi temperatuuristressist välja tulekul toetada lehekaudselt, kasutades aminohappelise koostisega preparaate nagu Vegenergy 1-1,5 l/ha, Fylloton 2-3 l/ha või Folicist 1-1,5 l/ha.

  • Vegenergy sobib paagisegudesse enamike mahetootmises kasutatavate väetistega. Mitte kasutada koos vasega või vaske sisaldavate toodetega või toodetega, millel on väga kõrge pH. Enne segamist teha test. Pritsida, kui lehed on kuivad ja 3-4 tunni jooksul pärast pritsimist ei ole oodata vihma. Vegenergy sisaldab 257,6 g/l taimse päritoluga aminohappeid ja 51,5 g/l hästi omastatavat orgaanilist lämmastikku.
  • Fylloton’i näol on tegemist taimsetel aminohapetel ja merevetikal põhineva biostimulaatoriga. Fylloton aitab taastuda abiootilisest stressist ning kiirendada vegetatiivse kasvu taastumist.
  • Folicist sisaldab samuti pruunvetikaekstrakti, aminohappeid ning lisaks ka lutserni ekstrakti.

Pritsima minekul tuleks jälgida, et ööpäevane keskmine temperatuur oleks vähemalt +5 °C.

Generic placeholder image

SoilOptix teenus

Mõõdame toiteelemendid ja pH ning koostame mullakaardid

Prev Next