Mahekultuuride sügisene täiendväetamine

Taliviljad on maha külvatud ja jätkuvalt soe september soosib taimede kasvu. Mõned kasulikud meenutused, mida saab tootja ise ära teha talvitumisriskide vähendamiseks.

Kultuuride talvekindlust on võimalik mõjutada täiendväetiste, biostimulaatorite ja kasulike mikroorganismide kaasabil. Need soodustavad tugeva juurestiku arengut, parandavad toiteelementide lahustuvust mullas, taimedele kättesaadavust ning muudavad taimed stressi- ja haiguskindlamaks.

Talvekindluse tagamiseks on olulised toiteelemendid kaalium (K), väävel (S), magneesium (Mg), mangaan (Mn) ja boor (B).

  • Kaaliumi (K) toimel suureneb taimekudedes suhkrute sisaldus, mis muudab taime vastupidavamaks temperatuuri kõikumistele. Selle tulemusena paraneb taimiku külma- ja haiguskindlus.
  • Väävel (S) on vajalik aminohapete ja valkude moodustumiseks. Väävliga koosmõjus paraneb lämmastiku, kaaliumi jt toiteelementide omastatavus mullast kuni 25%.
  • Magneesium (Mg) on klorofülli molekuli koostisosa ja seega fotosünteesi toimimiseks ning leherohelise moodustamiseks üks tähtsamaid elemente.
  • Mangaanil (Mn) on tähtis roll taime ainevahetusprotsessides, fotosünteesis, valkude sünteesis ja ka kasvuhormoonide jaotamisel. Mangaaniga hästi varustatud taimed talvituvad paremini.
  • Boor (B) osaleb süsivesikute ainevahetuses, aktiveerib suhkrute liikumist ja ladestumist nii lehe kudedesse kui ka juurtesse. Eriti oluline on boori kasutamine sügisel talirüpsi ja -rapsi talvekindluse parandamisel.

Foto: vasakul magneesiumi puudus talinisul, paremal talirapsil.

Sügisperioodil kasvuaegseks lehtede kaudu täiendväetamiseks (taliteraviljadel võrsumise faasis ja talirapsil roseti faasi) sobivad järgmised tooted:
EPSO Top (S + Mg) 3-5 kg/ha
EPSO Combitop (Mg, S, Mn, Zn) 3-5 kg/ha
Tradecorp AZ EDTA kelaat 1-2 kg/ha
Tradecorp Mn EDTA kelaat 0,5 kg/ha

Paagisegudes soovitame kasutada kasvu soodustavaid biostimulaatoreid, mis aitavad vältida või vähendada stressi mõjusid taimekasvule ning aitavad kaasa paremale toiteelementide omastamisele mullast.

Mahekultuuride talvekindlust on mõistlik kindlustada bioloogiliste aktivaatorite ja täiendväetiste kasutamise abil: need suurendavad taime elujõudu, parandavad stressitaluvust ja haiguskindlust.


Biopreparaadid

Kasulike mikroorganismide lisamisega mulda on võimalik parandada mulla bioloogilist aktiivsust, mulla struktuuri, vee ja toitainete imendumist taime ning soodustada juurestiku arengut. Need on pikaajalise mõjuga, avaldades mõju kogu vegetatsiooniperioodi vältel.

Mulla bioloogilist aktiivsust ja mikroorganismide tegevust parandavad risobakterid, mille tulemusena arengujärgus väikese juurestikuga mahekultuurne taim omastab paremini mullast vajalikke makro- ja mikroelemente. Mikroorganismid mullas, eritades antibiootilisi aineid, pärsivad haigustekitajate patogeenide levikut. BioSpektrum koosneb mikroorganismidest ja taime kasvu soodustavatest risobakteritest. Soovituslik kasutusnorm on 0,25-0,5 l/ha enne või pärast külvi.

Eelkultuuri ja muude taimejäänuste lagunemise tulemusena rikastub muld oluliste toiteelementidega, mida taliviljad tarbivad sügisesel kasvuperioodil. Lagunemisprotsessi ja mullaviljakuse parandamist kiirendavad mikroorganismide poolt bioloogiliselt sünteesitud ensüümid ja ensüümide tegevust aktiveerivad ained. Nimetatud komponente sisaldav bioloogiline orgaanilise aine lagundaja BioSplito soovituslik kasutusnorm on 0,5-1,0 l/ha peale saagi koristamist või pärast uue kultuuri külvi kuni külviridade kokkukasvamiseni.

Soovitame kasutada segu BioSpektrum 0,25 l/ha + BioSplito 0,5 l/ha kuni külviridade kokkukasvamiseni.


Lisainfo

Täpsemaid soovitusi täiendväetamise kohta küsi piirkondlikult müügiesindajalt või taimekasvatuse konsultandilt.

Generic placeholder image

Kaaliumi puudus

Generic placeholder image

Mangaani puudus

Prev Next