Caryx

Caryx on talirapsi kasvuregulaator ja fungitsiid.

Toime

Caryx sisaldab kahte toimeainet – mepikvaatkloriid ja metkonasool – mis mõlemad mõjutavad taime kasvu. Mepikvaatkloriid on taime kasvuregulaator ja kuulub kvaternaarsete ammooniumühendite gruppi, metkonasool on fungitsiid ja kasvuregulaator, mis kuulub asoolide keemilisse gruppi. Mõlemad ühendid blokeerivad kasvuhormooni giberelliin biosünteesi, millega pidurdub taimede pikkuse kasv. Sõlmevahede kasv väheneb, mistõttu varre pikkus lüheneb.

Caryx imendub taime lehtede kaudu ja liigub süsteemselt kasvupungadesse. Imendumine taime ei sõltu otseselt temperatuurist, kuid efektiivsuse taset mõjutavad aktiivse kasvu ajal omandatud toimeained. Preparaat omab kasvu reguleerivat toimet kõikidele rapsi tüüpidele ja mõningast mõju fomoosi e mustmädaniku (Leptosphaeria maculans) vastu.


Kasutamisjuhend

Caryxit võib kasutada talirapsil sügisel või varakevadel.

  1. Sügisene kasutamine hoiab ära talirapsi liiga jõulise vegetatiivse kasvu ja hoiab kasvupunga maapinna lähedal. Lumi katab madalamat kompaktset taime paremini ja kaitseb tuule ning külma kahjustuste eest. Caryxiga töötlemine annab parema võimaluse kriitilised talvetingimused üle elada.
  2. Varakevadine kasutamine vähendab taime kõrgust ja vegetatiivset massi, kahandades lamandumise võimalust kiire kasvu korral. Tugev lamandumine muudab koristamise keeruliseks, tulemuseks on sageli saagikadu.

Talirapsi kasvu reguleerimine ja mustmädaniku tõrje

Sügisel pritsides võtta kulunormiks 0,7–1,4 l/ha. Pritsimine teostada ajavahemikul 3. lehe või lehepaari lahti rullumisest kuni leheroseti moodustumiseni (BBCH 13–20).

Kevadel võib teha ühe täiendava pritsimise lisaks sügisesele või teostada ainult kevadine pritsimine. Kulunorm on 0,7–1,4 l/ha, pritsimisaeg alates sellest, kui rosetis on 4 lehte kuni õiepungade moodustumise lõpuni (BBCH 21–59).

Preparaadi efektiivsus mustmädaniku vastu on varieeruv ja on seotud sügisesel või kevadisel pritsimisel pritsimiskohaga seotud mõjudega mittearvestamisega. Caryxit ei tohiks kasutada põua, kahjurite, raskete talvitumistingimuste jne tõttu stressis kultuuril. Tugev vihm varsti peale pritsimist võib vähendada efektiivsust. Pärast preparaadi kasutamist ei ole kultuuril kahjustusi täheldatud, ometi on Caryxi kasutamisel üsna tavaline, et kultuur muutub tumeroheliseks. See ei ole kultuuri kahjustus ja võib olla seletatav sellega, et töödeldud taim on parema juurestikuga, mille tulemusel paraneb toitainete omastamine.

Paagisegud

Caryx’it võib segada järgmiste toodetega: Focus Ultra, Butisan Star ja Fastac.

Vee kogus 150–400 l/ha olenevalt taimiku suurusest
Toimeaine mepikvaatkloriid 210 g/l, metkonasool 30 g/l
Pakend 5 l, vesilahus
Tootja BASF