Kauaoodatud kevad toob taimedele tihtilugu kaasa stressi

Päevane soe päike hakkab taimi äratama, eesolev jahe periood ja kevadine temperatuuride vaheldumine pärsib mullast toitainete kättesaamist.

Fosfor on vajalik läbi kogu kasvuperioodi, kuid selle elemendi vajadus on suurim just taimede kasvu alguses. Tüüpilisel kevadel, nagu seda oli ka eelmisel aastal, on mullatemperatuurid pikka aega madalad ning toitainete omastamine mullast raskendatud. Taimed vajavad fosforit varajases kasvufaasis, see on vajalik juure ja lehtede kasvuks ning arenguks. Mida pikem ja laialiulatuvam on juurestik, seda paremini saab taim kätte toiteelemente ja vett. Lisaks on fosfor ka energiaallikas, mida taimed kasutavad isegi stressiperioodil.

Kevadel varusta taimi fosfori ja kaaliumiga

Lehekaudne fosfor ongi abiks ajal, mil mullast omastamine on pärsitud. ArmoniKa, Detera PK, Dr Green Start, YaraVita Kombiphos ja YaraVita Starphos on kõrge fosforisisaldusega leheväetised.

ArmoniKa on kaalium-fosforväetis kevadeks Taimede agronoomilised vajadused on muutuvad sõltuvalt ilmastikust. Kuivemates ja soojemates oludes suureneb taimede veetarve ja seeläbi kasvab vajadus kaaliumi järele. Kaalium on oluline ka taimede külmataluvuse tõstmiseks. Seetõttu sobib kõrge kaaliumisisaldusega ArmoniKa meie muutlikesse ilmastikuoludesse väga hästi. Kevadeks sobiv kõrge fosfori ja kaaliumi sisaldusega toode on ka Dr Green Kvaliteet.

Enneta taimede stressi ja Phylgreen võib päästa nii saagi kui kvaliteedi

On tavapärane, et esimesele kevadisele soojaperioodile järgneb külmalaine või põuaperiood. Õnneks on põllumees harjunud erinevaid ilmaprognoose jälgima ja ilmastikust tingitud stressi ette nähes võime päästa põllul kasvava saagi ja selle kvaliteedi.

Phylgreen on pruunvetika ekstraktil põhinev looduslik biostimulaator, mis on saadud madalal temperatuuril õrna ekstraheerimise teel. Selle protsessi käigus säilivad kõik pruunvetikas sisalduvad toimeained. Toode on 100% lahustuv vedelekstrakt, mis sisaldab kõiki merevetika tähtsamaid looduslikke ja taimedele kasulikke ühendeid nagu vitamiinid, antioksüdandid, mikro- ja makrotoitained, aminohapped ja mannitool. Need aitavad tõsta taimede vastupidavust abiootilisele stressile.

Phylgreen põhineb pruunvetikal Ascophyllum nodosum, kes kasvab tõusu ja mõõna piirkonnas ja sisaldab mitmesuguseid aineid enda kaitsmiseks (mõõnast tingitud kuivus, temperatuuride kõikumine ja UV-kiirgus).

Phylgreeni pritsimiseks on parim aeg 2-6 päeva enne stressiperioodi ja mõju kestab 10-15 päeva. See kiirendab taimede stressist välja tulemist, taimed alustavad varem toitainete omastamist ja fotosüntees on intensiivsem. Talirapsi pritsimiseks on sobivamaks tooteks Phylgreen B Mo. Tooted sobivad kokku suurema osa leheväetiste ja taimekaitsevahenditega.

Katsed tõestavad Phylgreeni positiivset mõju

2021. aastal läbi viidud põldkatses Viljandimaal ettevõttes Paugo Põld OÜ võrreldi talirapsipõllul tooteid Tradebor Mo ja Phylgreen B Mo. Tooted pritsiti koos kasvuregulaatoriga mai keskel, 12. mail. Õige pea algas põud ja sellele lisandusid kõrged temperatuurid.

Katse tulemusena tõi kevadine pritsimine Phylgreen B Mo'ga hektari kohta 430 kg rohkem saaki ning 297 € rohkem tulu (2023. a märtsi hinnas) võrreldes Tradebor Mo'ga. Õlisisaldus oli 2,8% võrra suurem.

Phylgreen B Mo katsete tulemused

Phylgreeni kiituseks

Saagile pannakse alus kevadise aktiivse kasvu alguses ning sel perioodil peaksime igakülgselt panustama taimede heaolusse. Taimede turgutamine ja toitmine sel perioodil paneb aluse tugevale ja laialiulatuvale juurestikule, parandab külma- ja põuataluvust ning tugevdab taimede vastupanuvõimet patogeenidele.

Generic placeholder image

Kevadine täiendväetamine

Pikemalt kirjutasime taimede toiteelementide vajadusest Põlluteates

Generic placeholder image

Phylgreen B Mo katsed

2020/21 hooajal tegime Phylgreen B Mo katsed kahel tootmispõllul

Prev Next