Seemnetöötlus kindlustab tugeva juurekava ka stressirohkel kasvuperioodil

Hästi arenenud tugev juurekava mängib olulist rolli keeruliste ilmastikutingimustega kohanemisel ning kiire algarengu saavutamisel. Jahedal kevadel ja põuasel kasvuperioodil on toitainete omastamine mullast häiritud. Seemnete töötlemine ühtlustab tärkamist ning aitab kaasa elujõulise taimiku arengule. 

AUTORITEST Artikli on kirjutanud Baltic Agro taimekasvatuse nõustajad Kertrud Jaeski, Annika Täkker ja Helina Märtmann.

Uued toimeained loovad eelise

Puhtimisvahendite kasutamine on soodsaim, tõhusaim ning teatud haigustekitajate (nõgiseened, odra triiptõbi) puhul ka ainus võimalus patogeenide leviku tõkestamiseks. See aitab kaitsta taimi nii mullas esinevate kui ka seemne pinnal ja sees asetsevate haigustekitajate eest.

Paljud uuema põlvkonna puhtimisvahendid soodustavad sügavamale ulatuva juurestiku arengut. Sellise mehhanismiga toimeained on näiteks sedaksaan ja fluksopüroksaad. Taim suudab mullast paremini omastada vett ja toitaineid, mis omakorda parandab taimede vastupidavust põuastressile, haigustele, kahjuritele. Lisaks sisaldavad uuemad puhtimisvahendid mitme erineva toimeaine kombinatsioone ehk nende kasutamist võib käsitleda kui resistentsuse ennetamise võtet.

Puhise efektiivsemaks toimimiseks on tähtis katta seemned võimalikult ühtlaselt. Ebaühtlane katvus põhjustab taimiku ebaühtlast tärkamist. Oluline on puhtida ainult hästi puhastatud, sorteeritud ja tolmuvaba seemet.

Suviviljade puhtimiseks soovitame kasutada puhtimisvahendeid Redigo Pro või Kinto Plus. Taliteraviljade puhtimisel on oluline valida selliseid toimeaineid sisaldav toode, mis kaitseb taimi ka talvitumishaiguste eest. Toimeained fludioksoniil, sedaksaan ning fluksopüroksaad täidavad seda eesmärki hästi. Seetõttu soovitame taliteraviljade puhtimiseks Vibrance Pro, Vibrance Duo või Kinto Plusi.


Vibrance Duo tõestatud toime

Vibrance Duoga puhtides areneb tugevam juurestikVasakpoolsete kontrolltaimedega võrreldes on paremal asuvate Vibrance Duoga töödeldud taimede juurestik paremini arenenud.
Vibrance Duoga puhtimine soodustab juurestiku arengut

Taime algarengu soodustamiseks soovitame puhisele lisada toiteelemente ja/või kasulikke mikroorganisme.

Dr Green Prime'iga puhtimine soodustab juurestiku arengut

Katsed lisaainetega on andnud positiivseid tulemusi. Üheks selliseks tooteks on Dr Green Prime, mis on vees lahustuv väetis fosfori, kaaliumi, magneesiumi, boori, raua, mangaani, molübdeeni ja tsingiga. Toiteelementidele lisaks on toote koostises nn MicroActive kompleks (aminohapped + vitamiinid B1, C), mis aitab kaasa toiteelementide tõhusale omastamisele. Dr Green Prime on näidanud häid tulemusi nii katsekeskuses kui ka tootmispõllul.

Fotol vasakul Dr Green Prime'iga puhtides on saavutatud tihedam juurestik, mis seob paremini mulda kui paremal olevate kontrolltaimede juurestik.


Häid tulemusi on näidanud ka BioStart

BioStart sisaldab looduslikult mullas esinevaid kasulikke mikroorganisme ja on mullale pikaajalise mõjuga. Kasulikud mikroorganismid tegutsevad seemne ja hiljem taime juure ümber kogu vegetatsiooniperioodi vältel, soodustades idanemist, juurdumist ning hilisemat arengut.


Mikroorganismid eritavad sekreete, mis aitavad toiteelemente taimedele paremini omastatavaks muuta. Näiteks Bacillus mucilaginosus vabastab mulla mineraalosast kaaliumi ja Bacillus megateriumi aitab suurendada taimedele kättesaadava fosfori hulka mullas. Mükoriisaseen elab taime juurtega sümbioosis, laiendades taimede juurestikku ning seenehüüfid suudavad tungida väiksematesse mullapooridesse, et sealt vett ja toitaineid omastada. 

Biostardiga töödeldud variandi taimedel (vasakul) juurekava tihedam ning muld juurtega paremini seotud. 

Foto 3. BioStardiga töödeldud variandi taimedel (vasakul) juurekava tihedam ning muld juurtega paremini seotud.


Veel häid tulemusi näidanud lahendused:

Ilmastikutingimusi me muuta ei saa, kuid saame teha kõik endast oleneva, et vähendada nende mõju põllukultuuride saagile.

Baltic Agro soovitab

 

Generic placeholder image

Puhtimisseade

Puhi oma suvivilja seemned ise!

Generic placeholder image

Loe või kuula Põlluteadet

Puhtimisvahendeid tutvustasime Põlluteates nr 25/2023.

Generic placeholder image

Telli seemneproovid

Tea oma seemnete tegelikku idanevust ja kaalu!

Generic placeholder image

Kuula Põllupäevikut!

Podcastis arutletakse taimekaitsetööde, umbrohutõrje, külvamise, väetamise, koristamise ja kasvu reguleerimise üle. Samuti tutvustatakse erinevate viljadega seonduvaid ajakohaseid põllutöid.

Prev Next