Karjatamisaegne söötmine

Aprill märgib üldiselt karjatamisperioodi algust. Kui loomi veel välja lasta ei saa, on sageli võimalik alustada töödega karjamaal või koplis. Loomad võiks karjamaale viia kohe, kui rohi on roheline ja põld loomi kannab.

Eesti tingimustes kestab karjatamine ligikaudu 7 kuud. Eestimaal saavad lihaveised oma põhisööda kevadest kuni sügiseni karjamaalt. Karjamaarohi on mitte üksnes kõige odavam sööt veistele, vaid ka parim viis looma toitainete vajaduste rahuldamiseks.

Milline peaks olema karjatamisaegne söötmine? Kevadine rohi on väga toitainerikas. Heas karjamaarohus on piisavalt proteiini, energiat, vitamiine ja mineraalaineid. Päikesevalguses sünteesib looma organism lisaks enesele vajaliku koguse D-vitamiini. Juurde tuleks sööta heina ja silo - hein aitab loomal kõhu korras hoida.

Söödamaja ja joogikoht

Heina lisaks söötmiseks on väga hea kasutada katusega söödamaja. Katusega söödamajas säilib hein ka vihmaste ilmade korral ja loomad ei raiska heina tarbetult palju. Kui heinarullid panna lihtsalt karjamaale maha, siis paratamatult läheb palju raisku, sest loomad lõhuvad need rullid laiali ja tallavad ise heina peal. Ära süüakse oluliselt väiksem osa. Ka on probleemiks vihm, sest kui heinarull jääb välja kauemaks kui paar päeva, siis vihmaga läheb hein kergesti hallitama ja loomad seda enam ei söö.

Karjamaal on oluline puhas joogivesi. Joogikohas peab olema võimalik juua korraga suurel hulgal loomadel, sest muidu võivad nõrgemad loomad jääda joomata. Kui kari hakkab liikuma, siis viimased joogijanus loomad lähevad pigem karjaga kaasa kui on nõus üksinda jooma jääma.

Joogikoha juures on parim koht soola ja mineraalide jaoks. Mere ääres loomad enamasti soola ja mineraale ei tarvita. Kui, siis on soovitatav mineraale/lakukive anda kevadel esimestel nädalatel, hiljem saavad loomad vajalikud ained mereveest ja pilliroost.

Mineraalsöödad ja mineraalid

Karjatamisperioodi alguses, esimese kiire rohukasvu ajal tuleb sööta magneesiumirikast mineraalsööta, seda karjamaatetaania vältimiseks.

Karjatamisperioodi jooksul võiks kasutada küüslaugusoola ja küüslaugumineraale, mis aitavad hoida eemal tüütuid lendavaid verd imevaid putukaid ja vähendavad oluliselt ka puukide probleemi. Pea meeles, et küüslauguga mineraalsööda söötmine tuleb lõpetada vähemalt kaks nädalat enne looma lihaks realiseerimist. See võib mõjutada liha maitset.

Kõikides söötades on olulisel kohal mineraalelemendid, loomad peavad saama neid õiges vahekorras ja õiges koguses. Ühe elemendi liig võib mõjutada teise omastamist. Jälgi, mida kasutad ja mida sisaldavad mineraalid. Tähtsaimad mineraalelemendid on kaltsium (Ca) ja fosfor (P).

Mineraalelementide puudus võib põhjustada:

Ca – luustiku arenguhäired, aeglane kasv, sigimishäired
P – söömuse vähenemine, aeglane kasv, toodangu vähenemine, luustiku arenguhäired
Mg – närvilisus, kehamassi langus, krambid
K – puudust esineb väga harva, pigem tekib lägaga väetamisel kaaliumi liig ja see võib põhjustada raskeid poegimisi ja krampe
Na – isuväärastus (joob või lakub uriini), lahjumine, liikumishäired
S – sööda seeduvuse vähenemine
Cu – aeglane kasv, söömuse vähenemine, sigimishäired, sperma kvaliteedi langus, viljatus, muutused karvkattes (“prillid“)
Zn – sigimishäired, söömuse vähenemine, aeglane kasv, naha- ja jalahaigused, viljatus, hilinenud ind, piimanäärmete ebapiisav areng
I – piimatoodangu langus, muutused karvastikus, nõrgad vasikad, surnult sünnid
Se – lihaste kärbumine, abordid, nõrgad vasikad, vaikne ind, immuunsüsteemi nõrgenemine

Vitamiinide puudus võib põhjustada:

A – liikumishäired, abordid, nõrgad ja pimedad vasikad, pullidel madala kvaliteediga sperma
D – surnult sünnid, nõrgad vasikad, vaikne ind
E – valgelihastõbi, immuunsüsteemi nõrgenemine. Tähelepanu! E-vitamiini sööda koos seleeniga.


Kõige mugavam ja lihtsam on lihaveistele täiendsöödana kasutada pangemineraale.

Baltic Agro tootesarjas on Vilomixi poolt toodetud spetsiaalselt Eesti kariloomadele valmistatud eriretseptiga pangemineraalid. Panged on ilmastikukindlad, hea söömusega ja mugavas pakendis. Vilomixi tootesarja pangemineraalides on tagatud loomade toitainete vajadused.


Küsimuste korral võta ühendust:

Generic placeholder image

Marika Rahuoja

loomakasvatuse müügiesindaja

+372 5695 7903
E-post

Generic placeholder image

Merlin Paloson

loomakasvatuse müügiesindaja

+372 5398 9686
E-post

Generic placeholder image

Piret Annus

loomakasvatuse müügiesindaja

+372 5341 4994
E-post