Vatsainertne rasv

Vatsainertne rasv: miks ja millal tuleks seda lüpsilehmade söödaratsioonis kasutada?

Suuretoodangulised lehmad vajavad söödaenergiat oluliselt rohkem kui ratsiooniga saavad. See on põhjuseks miks lehmad kasutavad laktatsiooni kõrgperioodil piimatoodangu toetamiseks arvestatavas koguses keharasva ja lahjuvad. Kuna lehmade söömus on piiratud, tuleb igasse söödaratsiooni kuivaine kilogrammi mahutada võimalikult palju energiat.

Kõige energiarikkamaks orgaaniliseks aineks on seejuures rasv, mis sisaldab 2,6 korda rohkem energiat kui tärklis. Seepärast on lüpsilehmade tarvis välja töötatud ja patenteeritud mitmeid erinevaid söödarasvu, mis on erinevate tehnoloogiliste võtete abil muudetud vatsa mikroorganismidele kahjututeks.


Söötmissoovitused

Kuna põhisöötades (rohusöödad, teraviljad, õlikoogid) olevad rasvhapped on küllastamata ja vatsa mikroorganismidele toksilised, saame lehmade söödaratsiooni energiasisaldust suurendada vatsast mööduvate söödarasvade lisamisega ratsiooni.

Rasvade söötmisel tuleb siiski arvestada:

 1. Söödarasva ei soovitata sööta lüpsilehmadele esimestel nädalatel peale poegimist, kui lehmade söömus on madal suure ainevahetusliku koormuse tõttu (lehma maks ei suuda kõiki rasvhappeid oksüdeerida ja väljutab seetõttu organismist suure osa rasvhapetest ketoonkehadena).
 2. Söödaratsioonis ei tohiks rasvasisaldus ületada 50 grammi kuivaine kilogrammi kohta.
 3. Rasvade söötmise strateegia lüpsilehmadele peaks seisnema selles, et vähendada ratsioonis küllastamata rasvhapete sisaldust ja suurendada vatsainertse rasva sisaldust.
 4. Paljud katsed kinnitavad, et tasakaalustatud söödaratsioonile 0,5 kg vatsainertse rasva lisamisel suureneb lehmade piimatoodang 2-2,5 kg võrra.
 5. Rasvarikka (ka vatsainertse) ratsiooni korral tuleks suurendada söödaratsiooni kaltsiumisisaldust kuni 10 g/kg kuivaines.

Lipitec GlycoFat

Üleminekuperioodiks
 • Tõstab vere glükoosisisaldust.
 • Piimatoodang suureneb.
 • Vähenevad negatiivse energiabilansi sümptomid.
 • Toodetud palmirasval põhinevst kaltsiumseebist ja rafineeritud granuleeritud glütseroolist.

Kasutamine peale poegimist, lehma kohta päevas

Aeg poegimisest Kogus, g
0-20 nädalat 250-700
üle 20 nädala 350

Pakend 25 kg
Tootja NLM Vantinge (Taani)


Lipitec Bovi LM

Kõrgetoodangulisele lehmale
 • Tõstab piimarasva sisaldus keskmiselt 0,3% punkti võrra.
 • Piimatoodang suureneb.
 • Baseerub küllastunud rasvhapetel, millele on lisatud mono- ja diglütseriide ning letsitiini.

Kasutamine peale poegimist, lehma kohta päevas

Aeg poegimisest Kogus, g
0-20 nädalat 250-500
üle 20 nädala 250

Pakend 25 kg
Tootja NLM Vantinge (Taani)