Varakevadine päästja - talirukis

Kevadel lipulehefaasis koristatud rukkisilo on väga hea toiteväärtusega sööt lüpsilehmale ja silonappuse leevendaja, kuid arvestada on vaja sileerimise ja söötmise eripäradega.

AUTORITEST Artikli on kirjutanud Baltic Agro loomakasvatuse tiimi juht Tiina Meikar.

Talirukki silo

Foto allikas: Canva.

Eelmise kahe aasta keerulised ilmastikutingimused on kõikidel loomakasvatajatel veel hästi meeles. Paremini saavad hakkama need tootjad, kes lisaks rohusilole kasvatasid ka maisi ja sileerisid tervikkoristatud vilja. Kellel talvine söötmine on rajatud vaid rohusilole, on käesoleval talveperioodil enam silmitsi söödanappusest tulevate probleemidega.

Talirukis on üks võimalik olukorra päästja. Just varane tärkamine loob võimaluse saada enne esimest niidet väga hea toiteväärtusega silo ja veel samale põllule õigeaegselt järgmine kultuur külvata. Seega, kui külvates oli algselt plaanis rukis teraks kasvatada, on kevadel siiski võimalik veel otsustada noor taim siloks teha ja päästa loomad sööda puudusest.

 


Söötmisel on omad ohud

Otseniitelisena siloauku viidud massis on vee sisaldus väga suur, samas on kuivaines proteiini ja energia sisaldus kõrged ning kiu osakaal vähene. Just hästi seeduv kiud ja kõrge suhkrute sisaldus teeb õige käärimisega rukkisilost väga hea piimapotentsiaali ja maitsega sööda. Oluline on planeerida mahlase, isegi üle 20% proteiini sisaldusega rukkisiloga koos söötmiseks maisisilo või kuivemat rohusilo. 

Kõrge proteiini- ja vähese kiusisalduse tõttu ei sobi varasest rukkist silo ainsa rohusöödana kasutada!

Noores taimes olev proteiin on suures ulatuses vatsas lahustuv ja lõhustuv ning tõstab ainsa silona söötes piima karbamiidi sisalduse väga kõrgeks. Liigsest lämmastikust vabanemine on suur koormus looma organismile ja mõjub negatiivselt viljakusele. Seetõttu ongi sobiv teise koresöödana kasutada madala proteiini sisaldusega maisi- või rohusilo. Hekselpõhu või -heina lisamine ratsiooni tagab tervisliku vatsaseede ja hoiab ära piimarasva languse, mis vastasel juhul kiu puuduse tõttu juhtuda võib. 


Palju vett ja palju suhkrut - sileerimise eripärad

Kogenud silomeister juba teab, et väga märg silomaterjal on aldis valekäärimisele ja riknemisele. Samas on suhkrud bakteritele heaks toiduks ning soodustavad käärimist. Varases rukki niites on palju suhkruid, kuid ka kõrge proteiini- ja veesisaldus. Lisandita või biloloogilist kindlustuslisandit kasutades on fermentatsiooni aeg pikk ning hapete sisaldus lõpuks väga kõrge. Sellist silo ei taha lehmad hästi süüa. Teine võimalus on fermentatsiooni piirata lisandiga AIV 2000 Plus. Taimedel olevate bakterite elutegevus surutakse 2-3 päevaga alla, nii ei jõua need tarbida silos olevaid toitaineid ja tekitada liigselt happeid. Parem söömus ja rohkem toitaineid lehmale, nii tulebki palju piima. 

Kaalium - lüpsilehmale vajalik, kinnisloomale ohtlik

Aktiivses kasvufaasis taime mineraalelementide sisaldus on kõrge ja biosaadavus väga hea. Nii ka kaaliumi puhul, mille kõrge sisaldus lüpsilehmade ratsioonis on väga teretulnud. Viimase 3-4 nädala jooksul enne poegimist on hoopis vastupidi - kaaliumi sisaldus söödas peaks olema madal. Lipulehe faasis tehtud rukkisilo on lüpsilehmadele sobilik, kuid kinnisloomade, eriti poegimiseelses ratsioonis, on parem kasutada madalama toiteväärtusega silo, heina ja põhku. Loomade mineraalse toitumise paremaks tasakaalustamiseks määra kaaliumi sisaldus kõigist silodest!

Kindlustamaks sileerimise kvaliteeti, vali õige silokindlustuslisand:

Piiratud fermentatsiooniga rukkisilo = rohkem piima!


AIV 2000 Plus Na keemiline silokindlustuslisand tagab kindlalt kvaliteedi

AIV-ga sileerimise efekt.

AIV 2000 Plus Na sisaldab suuremas koguses sipelghapet ja propioonhapet, naatriumformiaati ja naatriumbensoaati. Propioonhape pärsib hallitus- ja pärmseente kasvu, sealhulgas parandab ka silo aeroobset stabiilsust. Propioonhappe mõju suureneb silo pH alanemisel. Suur sipelghappe sisaldus kiirendab efektiivselt ja kiiresti pH langust. Nii takistatakse kahjulike mikroobide levikut silomassis, kindlustades seeläbi parema kvaliteedi. Naatriumformiaat on antibakteriaalse toimega, mis aitab parandada silo fermentatsiooni kvaliteeti. 

Suhkrute sisaldus silodes.

Piimhappe sisaldus silodes.

Kevadel lipulehefaasis koristatud rukkisilo on väga hea toiteväärtusega sööt lüpsilehmale, kuid arvestada on vaja sileerimise ja söötmise eripäradega. Kindlustamaks silo kvaliteeti ja avamisjärgset aeroobset stabiilsust, kasuta AIV 2000 Plus Na.


Farmis on kõikide valikute puhul oluline nende oskuslik kasutamine ja varieerimine vastavalt farmi ja loomade vajadustele. Baltic Agro suurte kogemuste ja teadmistega nõustajad aitavad Sul teha parima valiku, et saavutada maksimaalne tulu ja loomade heaolu.

Baltic Agro soovitab

 

Generic placeholder image

Silokindlustuslisandid

Suure söödaväärtusega heintaimedest pole kasu, kui nendest valmistatud sööt säilib halvasti. Kõrge kvaliteediga silo on aga suurepärane ja soodne põhisööt. Silokindlustuslisandid aitavad tagada sööda kvaliteedi säilimise.

Generic placeholder image

Silotarvikud

Silotarvikud kvaliteetse silo valmistamiseks: tranšeekiled, aluskiled, küljekiled ja muud.

Prev Next