Variano Xpro

Variano Xpro on laia toimespektriga ja pika toimeajaga süsteemne fungitsiid teraviljahaiguste vastu tali- ja suvinisul, tali- ja suviodral, rukkil ja tritikalel.

Toime

Variano Xpro on süsteemne fungitsiid, mis sisaldab kolme toimeainet - biksafeeni, fluoksastrobiini ja protiokonasooli. Kõik toimeained kuuluvad erinevase keemilisse klassi ning mõjutavad haigustekitajat erineval viisil. Toimeainete tasakaalustatud mõju võimaldab efektiivselt tõrjuda kõiki majanduslikult olulisi taimehaigusi teraviljadel. Variano Xpro mõjub kõige tõhusamalt, kui pritsitakse ennetavalt, st enne haiguslaikude nähtavat ilmumist taimedele. Eriti oluline on ennetav tõrje ülemisi lehti kahjustavate agressiivsete haiguste, nagu nisu-pruunlaiksus, nisu-helelaiksus ja odra-võrklaiksus, vastu. Pritsimine pärast esimeste haigustunnuste tekkimist hävitab seeneniidistiku haiguskolletel ning takistab haiguse edasist levikut, kuid kaitseaeg võib seetõttu olla lühem ning põldu tuleb jälgida, et järgneva pritsimise vajadus õigeaegselt kindlaks määrata.

Kasutamisjuhend

Kulunorm pritsimisel on 1,0 – 1,25 l/ha. Maksimaalne pritsimiste arv hooajal on 2 korda, intervall 14 päeva ning ooteaeg 35 päeva. Preparaadi mõju kestus sõltub haiguste intensiivsusest, kasutatud kulunormist ja pritsimise kvaliteedist. Variano Xpro pakub üldjuhul kaitset haiguste eest vähemalt 4 nädalat. Haiguste ennetava pritsimise korral on mõju tõhusam ja kestab kauem. Kui kasvuperioodi jooksul plaanitakse teha ainult üks pritsimine, soovitatakse pikema mõju saavutamiseks pritsida kõrgeima soovitatud kulunormiga. Pritsimisaeg sõltub kultuurist ning seda kahjustavast haigusest.

Asukoht Kultuur Pritsimise aeg Kasvufaas
Lehed nisu, rukis, tritikale kõrsumise algusest õitsemise lõpuni 30 - 69
  oder kõrsumise algusest õitsemise alguseni 30 - 61
Pähik nisu, rukis, tritikale loomise algusest kuni õitsemise lõpuni 51 - 69
  oder loomise algusest õitsemise alguseni 51 - 61

Odrataimedele annab fungitsiid kaitse füsioloogiliste lehelaiksuste eest. Füsioloogilised lehelaiksused ei ole põhjustatud haigustekitajatest, vaid spetsiifilistest ilmastikutingimustest, nt intensiivne päikesekiirgus, kuiv ja kuum ilm, tolmuterade sattumine lehtedele ja sordi tundlikkus nendele tingimustele. Variano Xpro’ga pritsimise järel tugevneb taime füsioloogiline tervis – taimed on rohelisemad, lehepind suurem, klorofüllisisaldus kõrgem.

 

Vee kogus 200-400 l/ha, sõltuvalt taimiku suurusest
Toimeaine biksafeen 40 g/l, fluoksastrobiin 50 g/l, protiokonasool 100 g/l
Pakend 5 l, emulsioonikontsentraat
Tootja Bayer CropScience AG