Talvekindlust saab veel mõjutada

Lehekaudne kaaliumiga pritsimine

Kaalium toetab suhkrute ja süsivesikute sünteesi taimekudedes ning reguleerib taimede veevahetust (õhulõhede avanemise ja sulgemise reguleerimise kaudu). Kui taimed on kaaliumiga piisavalt varustatud, siis on nad talvekindlamad ja tulevad paremini toime ka kevad-talvisel perioodil ette tulevate temperatuurikõikumistega. See on abiks taimede talvekindluse parandamisel. Kerge lõimisega muldades on suur kaaliumi väljaleostumise oht, samas raske lõimisega muldades võib kaalium olla seotud olekus. Lehtede kaudu väetamisega enne püsivate öökülmade saabumist saame toetada taimi kaaliumi omastamisel.

Kindlasti ei saa tähelepanuta jätta kaaliumi rolli taimede haiguskindluse tagamisel. Kaalium ei ole ainuke element, mis tagab taimede vastupidavuse erinevatele haigustekitajale, aga kindlasti on see üks suurima mõjuga toiteelement. Kuna kaalium reguleerib ensüümide aktiivsust taimes, siis seeläbi mõjutab ta kõiki taimede haigustesse nakatumisega seotud raku funktsioone. Lisaks vajab taim kaaliumit tselluloosi tootmiseks. Selle puudusel on rakuseinad õhukesed ja suhkrute sisaldus rakkude vahelises ruumis suurem. See omakorda soodustab nakatumist seenhaigustesse ning loob soodsa pinnase seeneeoste arenguks.

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid, pritsides vedelväetisega Final K 2-3 l/ha või YaraVita Safe K 2-3 l/ha. Sobivad ka kõrge kaaliumisisaldusega vees lahustuvad NPK väetised mikroelementidega: Ultrasol 13-6-40 või Ultrasol 8-9-39 3-4 kg/ha. Kaaliumi pritsimine enne püsivate öökülmade saabumist suurendab taimekudedes suhkrute ja süsivesikute sisaldust, mis omakorda parandab talve- ja haiguskindlust.


Kontrolli pritsimisvee karedust

Soovitame jälgida ka pritsimissegu valmistamiseks kasutatava vee karedust. Vajadusel lisada vee pehmendajat Spray Plus, et paagisegus kasutatavad ained võimalikult hästi mõjule pääseksid. Kui on soov vee karedust määrata, siis palume pöörduda Baltic Agro piirkondliku müügiesindaja poole.