Talirapsi sügisene täiendväetamine

Sügisene täiendväetamine aitab kaasa talirapsi edukale talvitumisele.

Sügisel rapsi jaoks kõige olulisemad toiteelemendid on fosfor, kaalium, boor, molübdeen ja mangaan. Seetõttu soovitame koos kasvuregulaatoritega paagisegusse lisada juurestiku ning taimede arengut soodustavaid täiendväetiseid.


Kuula Põlluteadet

Fosfori ja kaaliumi tähtsus

Fosfor

  • Suurem osa on mullas taimedele kättesaamatus vormis – happelistes muldades seotud olekus raua- ja alumiiniumiühenditega, aluselistes muldades pärsib fosfori omastamist kaltsium.
  • Kriitiline vajadus selle elemendi järele on just kasvuperioodi alguses, et stimuleerida juurte arengut, parandades seeläbi vee ja toitainete (ka mikroelementide) omastamist.
  • Toetab lämmastiku, kaaliumi, magneesiumi ja mikroelementide omastamist.
  • Lehekaudne fosfor on taimedele abiks ajal, mil jahedaga on mullast omastamine pärsitud.

Kaalium

  • Kergema lõimisega muldadest on väljaleostumise oht ning raskema lõimisega muldades on seotud olekus.
  • Reguleerib õhulõhede avanemist ja sulgumist ning parandab vastupidavust abiootilisele stressile (temperatuuriga, veega seotud, osmootne stress).
  • Stimuleerib fotosünteesi aktiivsust.
  • Mõjutab taimes suhkrute ja süsivesikute sünteesi, tõstes nende sisaldust taimekudedes ning muutes taimed heitlike niiskusolude suhtes vastupidavamaks.

Fosfori ja kaaliumi varude täiendamiseks sobivad tooted on ArmoniKa 3-4 l/ha, Detera PK 49-12 2 l/ha, YaraVita Kombiphos 2-4 l/ha ning Dr. Green Kvaliteet (PK)1 kg/ha + Dr. Green Raps 2 kg/ha. Dr. Green Raps sisaldab tasakaalustatult kõiki rapsile olulisi mikroelemente.

Boor ja molübdeen

Rapsi jaoks väga oluline element on boor (B). Sügisel antud boor aitab kaasa taimedes suhkrute ja kuivaine moodustumisele, et taimi talvitumiseks ette valmistada ning parandada vastupanuvõimet nii haiguste kui ka põuatingimuste suhtes. Soovituslik boori kogus sügisel on 300-450 g. Sobivateks toodeteks on Tradebor, Detera Boron 2-3 l/ha, YaraVita Bortrac 2 l/ha või Epso Bortop 5 kg/ha.

Rapsid on molübdeeni (Mo) puudusele tundlikumad kui teraviljad. Molübdeeni puudus on olnud talirapsi lehtedes suur nii kevadel kui ka sügisel. Molübdeen reguleerib lämmastiku ainevahetust ja taimedele kättesaadava nitraatlämmastiku moodustumist. Selle puudusel on häiritud külgvõrsete, õiepungade ja seemnete moodustumine, maksimaalne võimalik saagikus jääb saavutamata. Molübdeeni on võimalik juurde anda ka lehekaudselt: selleks sobivad näiteks boori vedelväetised Tradebor Mo ja Detera B-Mo 2-3 l/ha.

Boori ja molübdeeni puudus esinevad sageli samal ajal. Boori omastamist häirib nii külm, niiske kui ka kuiv ja kuum ilm. Kuivades tingimustes ei ole taimed võimelised omastama ka molübdeeni.

Alates 4. lehest sobivad rapsile ka YaraVita Brassitrel Pro või YaraVita Brassitrel BIO 2-3 l/ha, mis sisaldavad lisaks boorile ja molübdeenile veel mitmeid olulisi elemente. Näiteks mangaani (Mn), millel on oluline roll klorofülli sünteesis ning haigus- ja talvekindluse tagamisel. Mangaani sisaldavad ka ZM-Grow, Dr Green Raps ja YaraVita KombiPhos.

Öökülmade kaitseks

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid, pritsides vedelväetisega Final K 2-3 l/ha või YaraVita Safe K 2-3 l/ha. Sobivad ka kõrge kaaliumisisaldusega vees lahustuvad NPK väetised mikroelementidega: Ultrasol 13-6-40 või Ultrasol 8-9-39 3-4 kg/ha. Nagu eelpool nimetatud, tagab kaalium parema vastupidavuse temperatuuride kõikumisele ning parandab seeläbi talvitumist. Kaaliumi pritsimine enne püsivate öökülmade saabumist suurendab taimekudedes suhkrute ja süsivesikute sisaldust, mis omakorda parandab külma- ja haiguskindlust.

Maanda talirapsi talvitumise riske

Koostöös taimekaitsevahendite tootjaga BASF pakume talirapsi kasvatustehnoloogia lepingut ehk BOKS lepingut, mis on mõeldud talirapsi talvitumisest tingitud riskide maandamiseks.

Leping tagab jagatud riski Baltic Agro ja põllumajandustootja vahel rapsi täieliku hävimise puhul kevadeks. Kui taliraps on arenenud ja pritsitud vastavalt lepingus sätestatud tingimustele ning ebasoodsa talvitumise tõttu hävinenud, hüvitab Baltic Agro sügisel kasutatud rapsi herbitsiidi ja talirapsi seemne kogusest 50%.

Lepingu tingimuste kohta küsi piirkondlikult müügiesindajalt.

Generic placeholder image

Taliteravilja täiendväetamine sügisel

Vaata, mida lisada herbitsiidi paagisegusse

Generic placeholder image

Põlluteade

Taimede turgutamine kevadel

Prev Next