Talirapsi kasvu reguleerimine

Talirapsi edukaks talvitumiseks on oluline teostada põldudel sügisene talirapsi kasvu reguleerimine. Kasvu reguleerimise eesmärgiks on hoida taimede kasvukuhik mullapinna lähedal ning sundida taime rohkem panustama juurestiku ja kasvukuhiku arengusse, mitte niivõrd lehemassi ning varre pikkuse kasvatamisse. Kasvuregulaatorite kasutamisel on ka taimiku kevadine taastumine kiirem.


Talirapsi kasvuregulaatorid

Talirapsi põldPüsivate külmade saabumisel võiks talirapsil olla 8-12 pärislehte ning võimalikult maapinna lähedal asetsev juurekael 8-12 mm läbimõõduga. Kompaktne ning madal taimik on tuule ja külmakahjustuste eest paremini kaitstud, sest lumikate on ühtlasem ning parema katvusega. Kasvuregulaatori ajastamisel peaks lähtuma põllu üldpildist, st. mitte järgi ootama üksikuid hiliseid tärkajaid, vaid tegema pritsimisringi siis, kui juba valdav enamus taimikust on sobivas kasvufaasis.

Talirapsi kasvu reguleerimiseks soovitame kasvuregulaatoreid Caryx, Juventus 90 või Tilmor.
Caryxi soovituslik kulunorm on sügisel 0,7-1,4 l/ha. Pritsimist võib registreeringu kohaselt teostada 3. lehe või lehepaari lahti rullumisest kuni leheroseti moodustumiseni.
Juventus 90 on väga tugev kasvuregulaator. Sobib hästi varajaste külvide ning suurema taimiku korral. Juventuse kulunorm talvekindluse suurendamiseks on 0,5-0,8 l/ha 4-6 pärislehe faasis. Kulunormide lihtsamaks arvestamiseks võib meeles pidada järgmist: Caryx 0,15 l rapsitaime lehe kohta või Juventus 0,1 l lehe kohta.
Tilmor on tugeva fungitsiidse toimega kasvuregulaator. Sobiv kasutusaeg on 5-6 lehe faasis kulunormiga 0,8-1,0 l/ha. Kõrgemat kulunormi soovitatakse kasutada varajaste külvide korral ning intensiivse kasvuga sortidel, nt hübriidsortidel. Järjest enam tuleb hakata tähelepanu pöörama rapsi kaitsmisele sügisel fungitsiidsete toimeainetega. Enne talve võib märgata talirapsil mitmeid taimehaiguseid (fomoos, tsülindrosporioos, kuivlaiksus), mis kõik vähendavad taimiku talvekindlust.


Sügisel peaks rapsi puhul olema tagatud mitmete võtmeelementide kättesaadavus (P, K, B, Mn, Mo). Seetõttu soovitame koos kasvuregulaatoritega paagisegusse lisada juurestiku ning taimede arengut soodustavaid väetiseid.

Vedelväetised parandavad vastupanuvõimet

Trafos vedelväetised (Trafos Mg-B-Mn-Fe ja Trafos Mg-Mn) sisaldavad kõrges kontsentratsioonis vees lahustuvat fosforit ja kaaliumit. Taimes mõlemas suunas hästi liikuv fosfiitfosfor on väikeste molekulidena ning imendub kiiresti läbi lehepinna. Trafos parandab taimede vastupanuvõimet stressile ja ebasoodsatele kasvutingimustele, soodustab mikroelementide paremat omastamist ning tugeva juurekava arengut. Kaalium tõstab taimes suhkrute ja süsivesikute taset, parandades taimede vastupanu heitlikes niiskusoludes ning tagades parema talvekindluse. Trafos sisaldab ka sügisel olulisi mikrolemente, näiteks mangaan, millel on samuti talvekindluse tagamisel oluline roll.. Trafose soovituslik kulunorm on 2-3 l/ha ning pritsida soovitame alates 4 lehe faasist.

Alates 4. lehest võib kasutada ka YaraVita Brassitrel Pro või Brassitrel BIO 2-3 l/ha, mis sisaldab mitmeid rapsi jaoks olulisi mikroelemente.

Rapsi jaoks on väga oluline element boor, mistõttu tuleb juba sügisel tagada taimede hea varustatus booriga. Sügisene pritsimine booriga (Tradebor, Tradebor Mo või Detera Boron 2-3 l/ha) aitab kaasa talvitumisele ning parandab ka taimede vastupanuvõimet haigustele.

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid, pritsides vedelväetisega Final K 2-3 l/ha või vees lahustuva väetisega, näiteks Speedfol 8-10-40, Ultrasol 8-9-39, Nutricomplex 10-10-39, ka YaraTera Kristalon 6-12-36.


Maanda talirapsi talvitumise riske

Koostöös taimekaitsevahendite tootjaga BASF pakume talirapsi kasvatustehnoloogia lepingut ehk BOKS lepingut, mis on mõeldud talirapsi talvitumisest tingitud riskide maandamiseks.

Leping tagab jagatud riski Baltic Agro ja põllumajandustootja vahel rapsi täieliku hävimise puhul kevadeks. Kui taliraps on arenenud ja pritsitud vastavalt lepingus sätestatud tingimustele ning ebasoodsa talvitumise tõttu hävinenud, hüvitab Baltic Agro sügisel kasutatud rapsi herbitsiidi ja talirapsi seemne maksumusest 50%.

Lepingu tingimuste kohta küsi piirkondlikult müügiesindajalt.