Taliviljade kvaliteedi tõstmine

30. mai 2023

Taliteraviljade loomise faasis on oluline pöörata tähelepanu mõnele defitsiidis olevale elemendile eesmärgiga kindlustada võimalikult kõrge kvaliteediga saak.

Tõhus viis teraviljade kvaliteedi tõstmiseks on pritsida pärast õitsemist, piimküpsuse faasis, lämmastikku ja väävlit sisaldava tootega, nagu Folur S või YaraVita Thiotrac. See tagab lämmastiku ja väävli sünergilise koosmõju ning piimküpsuse faasis mõjutab see just terade proteiinisisaldust. Neis toodetes on väga madal biureedi sisaldus ja tänu sellele on oht kõrvetuseks minimaalne.

Kaalium tagab taimes aktiivse fotosünteesi ning parema vastupidavuse haigustele ja abiootilisele stressile. Kaalium on taime veemajanduse reguleerija: kontrollides õhulõhede sulgumist ja avanemist, aitab ta hoida taimes turgorit (ehk osmootset rõhku) ka põua tingimustes. Kaalium aitab säilitada taimerakkudes optimaalset süsivesikute ja proteiinide tasakaalu. Piisavalt kaaliumiga varustatud taimedel on tugevamad varred, seega väiksem lamandumise oht ning moodustuvad tuumakamad terad. Kaaliumil on mõju saagi kvaliteedile – terade täituvusele. Kaaliumiga toitumist saame toetada kaaliumi vedelväetistega YaraVita Safe K või Final K. Mahetootjatel on võimalus kasutada leheväetisena Final eKot. Tulemuseks on suurem seemnete mahukaal ning parem vastupidavus kuivast ja kuumast põhjustatud stressile.

Kaaliumi-, väävli- ja lämmastikuvajaduse katmiseks soovitame talinisusid pritsida piimküpsuse faasis toodetega Folur S 10 l/ha + Final K 2,0 l/ha. Paagisegusse lisada vabade aminohapete segu Delfan Plus 0,5 l/ha.


Pähiku kaitse

Kvaliteetse saagi kindlustamiseks on oluline teravilju kaitsta viljapead ohustavate haiguste eest. Nakatumine pähikuhaigustesse põhjustab terade tagasihoidlikumat täitumist ja madalat mahukaalu. Pähikuhaiguste levikut soodustavad ka lehetäid, eritades magusat kleepuvat ainet mesinestet, millele seeneeosed kinni jäävad.

Põhiline haigus, mis sellel perioodil levib, on fusarioos (Fusarium spp). Esimesed haigustunnused ilmnevad peale õitsemist, piimküpsuse keskpaigas. Saagikoristuse ajaks põhjustab fusarioos kõlujaid ja krimpsus teri või valgeid tühjasid viljapäid. Haiguse levikut soodustavad soojus ja niiskus õitsemise ajal, optimaalne temperatuur on 18-28 °C. Kui niisked tingimused jätkuvad ka pärast õitsemist, siis on see soodne seente edasi kasvamiseks ja mükotoksiinide (DON, ZON) tootmiseks. Haiguse tulemusena vähenevad terade idanemisvõime, 1000 tera mass, terade arv peas ja terade kvaliteet.

Fusarioosi pritsimiseks parim aeg on teravilja haiguste levikuks soodsate tingimuste korral loomise lõpust kuni õitsemise lõpuni. Parim aeg T3 pritsimiseks on õitsemise algusest kuni täisõitsemiseni. Kui tõrje teha loomise lõpus, aitab see säilitada lehestikku ja pikendada lehtede ja viljapea vastupidavust haigustele, siis fusarioosile nii tugevat kaitset ei saa. Lahendused teraviljadele pähiku kaitseks on: