Talirapsi sügisene täiendväetamine

15. august 2022

Sügisel peaks rapsi puhul olema tagatud mitmete võtmeelementide (P, K, B, Mn, Mo) kättesaadavus. Seetõttu soovitame koos kasvuregulaatoritega paagisegusse lisada juurestiku ning taimede arengut soodustavaid täiendväetiseid.


Fosfori ja kaaliumi tähtsus

ArmoniKa PK-väetis rapsileFosfor

  • Kiirendab taimede kevadist kasvu algust.
  • Stimuleerib juurte arengut, parandades seeläbi vee ja toitainete (ka mikroelementide) omastamist.
  • On võimeline siduma märkimisväärset kogust kaaliumit, toetades seeläbi kaaliumi omastamist.
  • Lehekaudne fosfor on taimedele abiks ajal, mil jahedaga on mullast omastamine pärsitud.

Kaalium

  • Parandab õhulõhede regulatsiooni ja tagab vastupidavuse abiootilisele stressile (temperatuur, veega seotud, osmootne).
  • Stimuleerib fotosünteesi aktiivsust suurema saagi ja parema kvaliteedi nimel.
  • Tõstab taimes suhkrute ja süsivesikute taset, parandades taimede vastupanu heitlikes niiskusoludes ning tagades parema talvekindluse.

ArmoniKa sisaldab kõrges kontsentratsioonis vees lahustuvat fosforit ja kaaliumit: 425 g/l P2O5 ja 544 g/l K2O. Väetise kulunorm on 3-4 l/ha.

Fosfori- ja kaaliumivarude täiendamiseks on sobivad tooted ka YaraVita KombiPhos 2-4 l/ha ning Dr. Green Kvaliteet 1,0 kg/ha + Dr. Green Raps 2,0 kg/ha.

Alates 4. lehe faasist võib kasutada ka YaraVita Brassitrel Pro või Brassitrel BIO 2-3 l/ha, mis sisaldavad mitmeid rapsi jaoks olulisi mikroelemente nagu boor, mangaan, molübdeen, magneesium jt.

Boor ja molübdeen

Rapsi jaoks on väga oluline element boor, mistõttu tuleb juba sügisel tagada taimede hea varustatus booriga. Sügisene pritsimine boori vedelväetisega aitab kaasa talvitumisele ning parandab ka taimede vastupanuvõimet haigustele. Sobivateks toodeteks on Tradebor, Detera Boron 2-3 l/ha või YaraVita Bortrac 2 l/ha. Heaks lahenduseks on ka molübdeeni sisaldavad Tradebor Mo ja Detera B-Mo 2-3 l/ha.

Rapsid on molübdeeni puudusele tundlikumad kui teraviljad. Molübdeenipuudus on olnud talirapsi lehtedes suur nii kevadel kui ka sügisel. Molübdeen reguleerib lämmastiku ainevahetust ja taimedele kättesaadava nitraatlämmastiku moodustumist. Selle puudusel on häiritud külgvõrsete, õiepungade ja seemnete moodustumine, maksimaalne võimalik saagikus jääb saavutamata. Molübdeeni on võimalik juurde anda ka lehekaudselt: turul on mitmeid boori vedelväetiseid, mis sisaldavad molübdeeni.

2-3 nädalat enne püsivate külmade saabumist tuleks täiendada taimede kaaliumivarusid, pritsides vedelväetisega Final K 2-3 l/ha või YaraVita Safe K 2-3 l/ha. Sobivad ka kõrge kaaliumisisaldusega vees lahustuvad NPK väetised mikroelementidega: Ultrasol 13-6-40 või Ultrasol 8-9-39 3-4 kg/ha. Kaalium tagab taimede parema vastupidavuse temperatuuride kõikumistele ning parandab seeläbi talvitumist. Kaaliumi pritsimine enne püsivate öökülmade saabumist suurendab taimekudedes suhkrute ja süsivesikute sisaldust, mis omakorda parandab külma- ja haiguskindlust.

Maanda talirapsi talvitumise riske

Koostöös taimekaitsevahendite tootjaga BASF pakume talirapsi kasvatustehnoloogia lepingut ehk BOKS lepingut, mis on mõeldud talirapsi talvitumisest tingitud riskide maandamiseks.

Leping tagab jagatud riski Baltic Agro ja põllumajandustootja vahel rapsi täieliku hävimise puhul kevadeks. Kui taliraps on arenenud ja pritsitud vastavalt lepingus sätestatud tingimustele ning ebasoodsa talvitumise tõttu hävinenud, hüvitab Baltic Agro sügisel kasutatud rapsi herbitsiidi ja talirapsi seemne kogusest 50%.

Lepingu tingimuste kohta küsi piirkondlikult müügiesindajalt.