Leheväetised kõrsumise faasis

13. mai 2022

Kõrsumise faasis on taimedel kiire kasvuaeg ja puudu võib jääda erinevatest toiteelementidest. Selles faasis on tähtis hoida fotosüntees võimalikult intensiivsena. Selleks tuleb hoolt kanda, et magneesium ja mikroelemendid Mn, Zn, Cu, Fe, Mo oleksid taimedele kättesaadavad.

Baltic Agro poolt viimastel aastatel põldudelt võetud mullaanalüüside tulemused on näidanud, et muldades jääb tihtipeale puudu boorist, vasest, molübdeenist ja tsingist. Lehtedes aga ei ole kasvu ajal sageli piisavalt boori, vaske, rauda, mangaani, molübdeeni ja tsinki — seda just ajal, mil taimed vajavad neid kõige enam.


Peamised toiteelemendid

Mangaan (Mn)

Mangaanil on oluline roll fotosünteesil ja veerežiimi reguleerimisel. Samuti osaleb ta hingamisfunktsioonis, klorofülli ja aminohapete sünteesis ning nitraatide assimilatsioonis. Teravili vajab mangaani kõige enam kõrsumisfaasis ja õietolmu moodustumise ajal. Mangaan ei ole taimes väga liikuv element ja sellepärast avalduvad tunnused kõigepealt noorematel lehtedel: lehe veenide vahele tekivad kollased või valkjad alad. Mangaani puuduse all kannatades on taimed haigustele vastuvõtlikud ega suuda toime tulla abiootilise stressiga. Küll aga võivad teraviljapõllu traktori jälgedes puudustunnused olla nõrgemad või puududa, sest seal on muld tihedam – see aitab taimedel mangaani paremini kätte saada. Mangaanipuuduse puhul on ravimine ennetamisest efektiivsem, sest mangaan ei liigu uutesse kasvavatesse taimeosadesse. Mangaanipuuduse vältimiseks pritsitakse mangaankelaadiga korduvalt siis, kui puuduse sümptomid ilmnevad uuesti.

Tsink (Zn)

Tsink on oluline komponent mitmetes ensüümides ning osaleb kasvuhormoonide tootmises ja sõlmevahede pikenemises. Tsingipuudusel aeglustuvad võrsumise faasis lehtede kasv ja juurestiku arenemine. Selle tulemusena väheneb omakorda fotosünteesiv pind ning kannatab saagikus, lisaks väheneb terade arv pähikus. Piisav tsingi olemasolu taimes on oluline ka lipulehe faasis, sest see mõjutab oluliselt proteiinisisaldust. Tsingipuuduse tõttu aeglustub taimede kasv, sõlmevahed jäävad lühikeseks ning lehed väikeseks ega arene korralikult välja. Lehtedele tekivad roodudevahelisele alale klorootilised märgid, mis hiljem muutuvad pruunikateks nekrootilisteks laikudeks. Kuna mullas on tsingi tase madal, siis tuleks seda lehtede kaudu juurde manustada. Parim aeg pritsimiseks on kuni kõrsumisfaasi keskpaigani. Kui tsingi puudus peaks esinema hiljem, siis saab seda parandada ka veel lipulehe faasis, sest puuduse korral jääb proteiinisisaldus soovitust madalamaks.

Magneesium (Mg)

Magneesium on klorofülli koostises kõige olulisem element. See on vajalik valgusenergia kasutamiseks fotosünteesil ning taimede kasvu- ja arenguprotsessides. Ebasoodsad tingimused, näiteks ekstreemsed temperatuurid (nii madalad kui ka kõrged), raskendavad ja piiravad magneesiumi omastamist. Magneesiumi puudus aeglustab taimede kasvu ja arengut, pärsib fotosünteesi. Kloroos algab leheroodude vahelt ja vastu valgust vaadates näivad lehed triibulised.

Molübdeen (Mo)

Molübdeen on paljude ensüümide koostises, osaleb katalüsaatorina erinevates redoksreaktsioonides. Molübdeen on taimes väga liikuv ja seetõttu avalduvad puudustunnused esmalt vanemates lehtedes. Kuna Mo on osaline ka lämmastiku ainevahetuses, siis võib molübdeeni puudus kaasa tuua ka lämmastiku vaeguse. Eriti oluline on tänaste kõrgete lämmastikväetiste hindade juures tagada kalli lämmastiku võimalikult efektiivne kasutus. Molübdeeni puudusel taimede kasv peatub ja lõpptulemusena jäävad terad väikeseks. Teravili vajab molübdeeni väikestes kogustes.

Raud (Fe)

Raud on vajalik klorofülli tootmiseks, seeläbi mõjutab see element fotosünteesi. Raud osaleb redoksreaktsioonides, mis on tähtsad energia edasi kandmiseks ja lämmastiku fikseerimiseks. Raud ei ole kuigi liikuv element ja seetõttu avalduvad tunnused esmalt nooremates lehtedes. Lehtedele ilmuvad kollakas-rohelised triibud.

Vask (Cu)

Sellest elemendist kirjutasime võrsumise faasis, kuid tegelikult on vasel veel olulisi funktsioone. Näiteks on vasel oluline roll täita fotosünteesis, ta tagab klorofülli stabiilsuse ning aeglustab selle lagunemist. Samuti soodustab vask ka valkude ainevahetust, suurendab terade arvu pähikus ning nende proteiinisisaldust. Lisaks aktiveerib see taimedes ensüüme, mis osalevad ligniini tootmises, tänu millele on taimed lamandumiskindlamad. Esmased puuduse sümptomid avalduvad võrsumise ja kõrsumise faasis ning lehed muutuvad tipust helekollaseks või valgeks. Samuti keerdub lipuleht ning hiljem võib viljapea kumerduda või jääda longu. Lisaks on teravilja peade täituvus ebaühtlane ning tera jääb tillukeseks. Kuna vask osaleb valgusünteesi protsessis, siis vasepuudusel jääb tera proteiinisisaldus madalaks. Kuna mullas on vase tase tagasihoidlik, siis tuleks seda taimedele kindlasti lehtede kaudu juurde anda. Oluline on, et taim oleks stabiilselt vajalikus koguses vasega varustatud.


Soovitused leheväetamiseks

Toitainete puuduse ennetamiseks soovitame koos kõrsumise aegse taimekaitsega paagisegudesse lisada teraviljale vajalikke toiteelemente sisaldavaid täiendväetisi. Head lahendused on Dr Green Teravili 1-2 kg/ha + Dr Green Energy 1 kg/ha või mikroelementidega NPK-vedelväetis YaraVita Universal Bio 2-3 l/ha. Intensiivsel kasvuajal fotosünteesi parandamiseks tuleb eelpool nimetatud väetistele lisada magneesiumit sisaldavat väetist Magnitech 2 l/ha, mis tagab magneesiumi ja väävli nõudlusele lisaks piisava varustatuse mangaani ja tsingiga, YaraVita Hydromag 2 l/ha või Epso Combitop 2-4 kg/ha.

Dr Green Teravili + Dr Green Energy

DR GREENi väetised on väga efektiivsed tänu MicroActive™ ja MacroActive™ kompleksidele. Neis sisalduvad üksteist vastastikku täiendavad orgaanilised ühendid viivad toitained taimede poolt efektiivselt omastatavasse vormi. Kompleksid sisaldavad ka õigetes kogustes taimedele vajalikke aminohappeid ja vitamiine, avaldades positiivset mõju mitmetele tähtsatele protsessidele ja funktsioonidele taime sees.

Dr Green väetiste elementide sisaldus, g/kg
Toitaine Dr Green Teravili Dr Green Energy
N   100
K20   400
SO3 280  
MgO 9  
B 5  
Cu 50  
Fe 60  
Mn 80  
Mo 0,5  
Zn 20  

YaraVita Universal Bio

Universal Bio sisaldab taimede jaoks olulisi toitaineid õiges vahekorras ning merevetika Ascophyllum nodosumi ekstrakti, mis on rikkalik tsütokiniinide, auksiinide ja giberelliinide allikas.

Magnitech

Magnitech on molübdeeni ja booriga, kelaaditud mikroelementidega (Mn, Fe, Zn) ja kõrge magneesiumnitraadi sisaldusega väetislahus toetamaks optimaalset fotosünteesi.
NB! Magneesiumi puuduse riski suurendavad madalad temperatuurid ja üleliigne niiskus, samuti valguse puudus (pilves ilm).

YaraVita Hydromag

Hydromag on kõrge kontsentratsiooniga vedelväetis lehtede kaudu väetamiseks. Kasutatakse magneesiumi puuduse ennetamiseks ja kõrvaldamiseks nii teraviljadel kui mitmetel teistel kultuuridel.

Generic placeholder image

SoilOptix teenus

Mõõdame toiteelemendid ja pH ning koostame mullakaardid

Prev Next