Megalab leheproovid või ennetav pritsimine?

Paljude põllumeeste jaoks on ilmselt suureks küsimuseks, kas võtta sügisel Megalab leheproovid või teha ennetav pritsimine. Soovitame nii ilmastiku- kui muude riskide maandamiseks ja oma põldude paremaks tundmaõppimiseks Megalab proovid saata, et teha uuel hooajal paremaid otsuseid. 

Tänu sügisestele leheproovidele saame varasemate külvide kohta infot, kas taimed kannatavad juba sügisel toitainetepuuduse käes või on kõik olemas. Seetõttu on võimalik veel viimastesse pritsiringidesse lisada mõnda Yara leheväetist tagamaks taimede parem talvitumine. Megalab proovide kaudu saab põllumees teada, kui "näljane" üks või teine kultuur mõne toitaine suhtes on. Hea on olla sellise infoga kursis võimalikult vara, et hoida ära märgatav saagikadu ja talvel nõrkade taimede hukkumine.

Lisaks võib teha ennetavaid sügisesi mikrotoitainetega pritsimisi. Selleks on hea kasutada mitme toitainega tooteid, näiteks:

Mõne kindla toitaine suure puuduse korral soovitame alustada Megalab leheproovist ning kasutada pika mõjuga monotoitaine suspensioonkontsentraati, nagu näiteks YaraVita MANTRAC PRO mangaanipuuduse või YaraVita ZINTRAC tsingipuuduse korral. 

Taliraps

Rapsil on praegu õige aeg alustada proovide kogumist, sest taimel on juba vähemalt 4-5 pärislehte. Proovi jaoks tuleks koguda noorim täielikult väljaarenenud leht. Neid võiks olla umbes 60 tükki ühes proovis täpsema tulemuse tagamiseks. Lisaks kõige suurematele ja ilusamatele taimedele vali lehti ka veidi kasvus maha jäänud taimedelt - see tagab proovide võimalikult realistlikud tulemused. 

Loe lisaks Baltic Agro põlluteatest talirapsi kasvureguleerimise kohta.

Taliteraviljad

Täna tasub taliteraviljadega natuke veel oodata, sest taim võiks olla veidi lopsakam - 4-5 lehega. Kuna teraviljade taimelehed on praegu veel pigem väikesed, tuleks teraviljadelt koguda 100-210 lehte. Arvesse tuleks võtta ka seda, et kõige parema tulemuse saamiseks ei tohiks 1-2 nädalat enne lehtede korjamist olla taimi pritsitud leheväetistega. Veelgi parem on, kui ka teistest taimekaitsetöödest on 4-5 päeva möödunud. 

Loe Yara kodulehelt rohkem Megalab leheproovidest.

YARA soovitab: sügisene leheväetiste kasutamine - miks ja kuidas seda teha?

Kui tahame juba sügisel näha hästi võrsuvaid ja tugevaid taimi, mis võimalikult hästi talvele vastu peaksid, tuleks taimi varustada oluliste toitainetega enne talvitumist. Just sügisene võrsumine on see, mis tagab korraliku saagi. 

Kasvatatava kultuuri jaoks tuleks valida Yara poolt spetsiaalselt välja töötatud toodete seast, mis sisaldavad just sellele taimele vajalikke võtmeelemente.

Eriti olulisena toitainena saab välja tuua mangaani, mis parandab taimede talvitumist ja aitab kaasa võrsumisele. Yara Megalab leheanalüüsidest on viimase kolme aasta jooksul selgunud, et mangaanipuudus on meie põldudel tihe nähtus. Seda eelkõige seetõttu, et kergete ja kuivade muldade korral võib taimedel olla seda sügisel mullast raske omastada.

Väetisetootja YARA

YaraVita MANCOZINi kasutamise kasuks räägib see, et andes taimedele võimaluse sügisel kasvuaja lõpuni omastada mangaani, kindlustame me end ka kevadise olukorra vastu, kui tihti pikk ja öökülmadega kevad ei lase varakult pritsiga toitaineid lisama minna. Seega on sügisel mangaani saanud põldudel lehtedes klorofülli tase tavaliselt suurem ning tänu sellele suudab taim kevadel natuke varem ja rohkem energiat koguma hakata, võrreldes sügisel nälga jäetud taimedega.

Lisaks soovitame tutvuda ka Baltic Agro põlluteatega talvekindluse parandamisest ning Yara leheväetamise nõuannetega


Loe sügisese leheväetamise kohta lähemalt ka Baltic Agro põlluteatest


Ole kursis põllul toimuvaga – telli Põlluteade!

Vaata katsetulemusi 2019. aastast

Generic placeholder image

Biopreparaatide katsed

Pikaajaliste katsete 1. aasta tulemused

Generic placeholder image

Ruter, Humistar, Final K katse

Turbo Root ja 2+2+1 katse tulemused

Prev Next